تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / یادگاری ویجر ۱ از نقطه قرمز بزرگ مشتری

یادگاری ویجر ۱ از نقطه قرمز بزرگ مشتری

سیاره مشتری با قطری حدود ۸۹۰۰ مایل می تواند تا ۱۰۰۰ عدد از زمین ما را در خود جای دهد, هرمز بزرگترین در اندازه و می توان گفت با شکوه ترین سیاره در منظومه خورشیدی ماست, یکی از خصوصیات جالب این سیاره طوفانهای سطحی آن است که با سرعتی تا ۴۰۰ مایل بر ساعت، پیوسته  گرداگرد آن می چرخند.

یادگاری ویجر 1 از نقطه قرمز بزرگ مشتری

یادگاری ویجر ۱ از نقطه قرمز بزرگ مشتری

معروفترین این جریانها شاید” نقطه قرمز بزرگ ” مشتری باشد, جرم گازی بسیار عظیم  در حال چرخش  در جو نیمکره جنوبی مشتری که  گاهی قطر آن به حدود سه و نیم  برابر قطر زمین می رسد, نقطه قرمز بزرگ با حدود ۲۸۰۰۰ کیلومتر درازا و ۱۴۰۰۰ کیلومتر پهنا، رنگی متغیر از قرمز آجری تا قهوه ای  دارد که  منشا این رنگ را به علت مقادیر کم سولفور و فسفر در کریستال های آمونیاک موجود در آن می دانند.

این عارضه روی مشتری  با سرعتی حدود ۲۲۵ مایل یا ۳۶۰ کیلومتر در ساعت می چرخد و با حفظ فاصله ثابت خود از استوا به آهستگی به شرق و غرب جابه جا می شود.

یکی از یادگاریهای به یادماندنی فضاپیمای ویجر ۱ ناسا، رصد این پدیده زیبای مشتری است, کاری که در ژانویه و فوریه سال ۱۹۷۹ انجام گردید, این تصویر از ترکیب ۳ نگاتیو سیاه و سفید به دست آمد. چنین مشاهداتی ما را بر آن میدارد که همواره با بررسی چنین ویژگیهای منحصر بفردی  نه تنها در مورد سیاره مشتری بلکه تمام پدیده ها و اجرام کیهانی شناخت و دانش خودمان را بیش ازپیش بیافزاییم.

منبع : www.nasa.gov
ترجمه از آقای میثم مهرورزی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
یادگاری ویجر ۱ از نقطه قرمز بزرگ مشتری, ۵٫۰ out of 5 based on 5 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: