تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / اخبار نجومی / گزارش برگزاری هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری

گزارش برگزاری هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری

گزارش برگزاری هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری

سی ام خرداد ماه یک هزار سیصد و نود دو فرا رسید و علاقه مندان و دوستداران آسمان شب یکی پس از دیگری وارد مجتمع  وزارت ارشاد اسلامی و سالن همایش هشتمین باشگاه نجوم ساری میشدند.

تصویر پانوراما از سالن و مهمانان همایش

تصویر پانوراما از سالن و مهمانان همایش

از حوالی ساعت ۵ مقدمات برای شروع همایش آغاز شد, حضار با پخش فیلم زمین از ایستگاه فضایی که توسط فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی گرفته شده, به نظاره زیبایی های زمین از دریچه ایستگاه بین المللی نشستند,نظیر شکوه شفق های قطبی, آلودگی روز افزون شهر ها و قاره های زمین در طول زمان, تغییرات هواشناسی و … که مقدمه ای بود برای آشنایی با سازمان فضایی ناسا و فضانوردی و دغدغه های آن و کره زیبای زمین.

پخش فیلم از ایستگاه فضایی

پخش فیلم از ایستگاه فضایی

به علت ورود یکی پس از دیگری حضار, هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری با صبر و تاملی بیشتر در ساعت ۵:۱۵ دقیقه با تلاوتی چند از کلام الله مجید به همراه نمای فیلم فوق العاده زیبای سفر کیهانی در رابطه با مقیاسات جهان کار خود را در حضور علاقه مندان به نجوم آغاز کرد.

تلاوتی چند از کلام الله مجید

تلاوتی چند از کلام الله مجید

در اولین بخش از همایش آقای سعیدی از اعضای باشگاه نجوم ساری عهده دار اولین بخش از همایش بودند. ایشان اخبار نجومی ماهی که گذشت را ارائه کردند, اخباری نظیر شواهد قطعی از وجود جهان دیگر , نقشه سه بعدی از کهکشان های اطراف کهکشان راه شیری, کشف دلیل مرگ یوری گاگارین, بزرگترین سیاهچاله کیهان, مشاهده برخورد شهاب سنگ به ماه از روی زمین, کشف اقیانوس پر از آب بر روی دیون چهارمین قمر سیاره زحل, افتتاح پایگاه جامع داده و مراقبت فضایی در ایران. بخش اخبار نجومی ماه برای علاقه مندانی که قادر به دنبال کردن اخبار و رویدادهای نجومی به طور مستمر نیستند مفید می باشد, چون می توانند در باشگاه ماهانه از آنها مطلع شوند.

اخبار نجومی ماهی که گذشت

اخبار نجومی ماهی که گذشت

در بخش بعدی همایش آقای احمدی بر روی جایگاه قرار گرفتند و دومین بخش از همایش باشگاه را برای حضار ارائه دادند. ایشان در این قسمت از همایش در رابطه با برنامه پیش روی باشگاه یعنی گشت رصدی و طبیعت گردی باشگاه نجوم ساری به مقصد شهر زیبا و کوهستانی رینه در دامنه های قله دماوند سخن به میان آوردند. برنامه ای که قرار است بر طبق زمان از پیش تعیین شده در ۶ و ۷ تیر ماه برگزار شود که اولین سفر علمی و تفریحی باشگاه است. ایشان همچنین به تداوم این گشت های رصدی در طول تابستان و در رابطه با حامی جدید باشگاه نجوم ساری یعنی فروشگاه شهر کتاب مطالبی را ارائه دادند. در ادامه با پخش نماآهنگی به معرفی هر چه بیشتر منطقه رینه که مقصد علاقه مندان به نجوم از شهر ساری در هفته پیش رو است پرداختند. در این نماآهنگ تصاویری زیبا و چشم نواز از طبیعت شهر رینه، آسمان پر ستاره این منطقه در کنار قله دماوند برای حضار به نمایش گذاشته شد. ایشان در پایان سخنرانی خود با دعوت از علاقه مندان برای حضور در این گشت رصدی فواید آن و اطلاعات و تجاربی که بدست خواهند آورد توضیحاتی را ارائه دادند.

گشت رصدی و طبیعت گردی باشگاه نجوم ساری

گشت رصدی و طبیعت گردی باشگاه نجوم ساری

در ادامه قسمتی از برنامه تلویزیونی آسمان شب که پروفسور بهرام مبشر مهمان آن برنامه بودند برای حضار به نمایش گذاشته شد که در رابطه با فعالیت ها و دستاوردهای پروفسور در سازمان فضایی امریکا بود, پخش این فیلم مقدمه ای بود برای بخش سوم همایش سر انجام نوبت به سومین بخش از همایش رسید که آقای معافی آغازگر آن بود.

پروفسور بهرام مبشر در برنامه تلویزیونی آسمان شب

پروفسور بهرام مبشر در برنامه تلویزیونی آسمان شب

ایشان در این بخش به معرفی چند تن از دانشمندان ایرانی مستقر در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پرداختند. دانشمندانی که سال هاست در این سازمان بین المللی به فعالیت مشغول اند و نام ایران را در عرصه جهانی پر آوازه کردند. افرادی که هر یک در ناسا دارای شهرت و مسئولیت های بزرگ و حیاتی و زبان زد خاص و عام هستند. ایشان به معرفی ۶ تن از جمله پروفسور فیروز نادری، پروفسوربهرام مبشر، استاد بابک فردوسی و استاد دارا صباحی و جناب آقای ابولقاسم غفاری و سرکار خانم انوشه انصاری اولین فضانورد زن ایرانی پرداختند و مطالبی را در باب هر چه بیشتر معرفی کردن آنها ارائه دادند, از جمله به فعالیت ها، سوابق، پست های اجرایی و مهم در اختیار، و کمکی که به رشد علم در کشور آمریکا و به طور کلی در جهان کردند پرداختند.

معرفی چند تن از دانشمندان ایرانی در سازمان فضایی آمریکا

معرفی چند تن از دانشمندان ایرانی در سازمان فضایی آمریکا

در ادامه بازه استراحت فرا رسید و فرصتی غنیمت شد تا از مهمانان باشگاه عکس دسته جمعی به رسم یادبود گرفته شود. پس از آن در طول بازه استراحت فیلم هایی از فضانوردان ایستگاه فضایی و شرایط سخت زندگی آنها در ایستگاه فضایی پخش شد.

عکس دسته جمعی همایش هشتم

عکس دسته جمعی همایش هشتم

بعد از آن نوبت رسید به آخرین بخش از همایش, این قسمت از همایش که بر طبق روال همیشه اختصاص داشت به عکاسی نجومی, برای حضار اجرا شد که آقای قوامیان عهده دار آن بود. اینبار سعی بر آن شده تا در کنار توضیحات تئوری عکاسی یک بخش عملی در کنار توضیحات و آموزش  و موازی با آن برای درک هر چه بهتر و ادای مطلب برای علاقه مندان در نظر گرفته شود. این بخش عملی اختصاص دارد به تکنیک های عکاسی نجومی که از این بعد در هر باشگاه به یک تکنیک از آن پرداخته میشود. در این بخش ایشان به عکاسی پانوراما که یکی از رایج ترین روش ها در عکاسی هست به ایراد سخن پرداختند. از جمله به تعاریف و چرایی گرفتن عکس های پانوراما و تاثیرات آن در زیبایی عکس و راحتی کار آن در چشم انداز های وسیع و کمکی که این تکنیک به عکاس میکند برای ثبت منظره و زیبایی که در مواجه با آن میشوند سخن به میان آوردند و در ادامه به نحوه گرفتن این عکس ها و نکات و ضوابطی که باید توجه کرد چه در عکس های نجومی و چه در عکس های روز در هنگام استفاده از این تکنیک برای حضار شرح دادند.

تکنیک های عکاسی نجومی

تکنیک های عکاسی نجومی

بعد از آن در بخش عملی, ایشان با در دست گرفتن دوربین عکاسی در مقابل جمعیت قرار گرفتند و چگونگی گرفتن عکس پانوراما را با گرفتن یک نمونه عکس پانوراما و انتقال آن به نرم افزار فتوشاپ جهت آموزش ساخت عکس در این نرم افزار جامع همزمان برای حضار شرح دادند که از بخش های جالب و قابل توجه همایش بود, البته در آن زمان بدلیل مشکل نرم افزار فتوشاپ امکان ساخت تصویر پانوراما بوجود نیامد اما تصویر پانوراما را در زیر مشاهده می کنید.

تصویر پانورامای بخش عکاسی همایش

تصویر پانورامای بخش عکاسی همایش

در ساعت ۷:۴۵ دقیقه هشتمین باشگاه نجوم ساری به کار خود خاتمه داد, با تشکر از حضور همه عزیزان از آنها دعوت شد که در دوره های آتی نیز در این همایش ها حضور به عمل آورند.

گزارش:امین قوامیان

علی احمدی در بخش معرفی مکان رصد باشگاه

علی احمدی در بخش معرفی مکان رصد باشگاه

مهمانان همایش هشتم باشگاه نجوم ساری

مهمانان همایش هشتم باشگاه نجوم ساری

حسین معافی و معرفی دانشمندان نجومی ایران

حسین معافی و معرفی دانشمندان نجومی ایران

اخبار نجومی توسط پرهام سعیدی

اخبار نجومی توسط پرهام سعیدی

امین قوامیان در بخش عکاسی نجومی

امین قوامیان در بخش عکاسی نجومی

علی احمدی در هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری

علی احمدی در هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (17 votes cast)
گزارش برگزاری هشتمین همایش باشگاه نجوم ساری, ۵٫۰ out of 5 based on 17 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: