تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / کشف سه سیاره فراخورشیدی شگفت آور خشک توسط هابل

کشف سه سیاره فراخورشیدی شگفت آور خشک توسط هابل

ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل به دنبال بخار آب در جو سه سیاره در مدار ستاره ای شبیه به خورشید رفته اند که تقریبا در حال خشک شدن می باشند.

کشف سه سیاره فراخورشیدی شگفت آور خشک توسط هابل

کشف سه سیاره فراخورشیدی شگفت آور خشک توسط هابل

سه سیاره “۱۸۹۷۳۳b HD و ۲۰۹۴۵۸b HD و WASP-12B” بین ۶۰ و ۹۰۰ سال نوری از زمین دور هستند و به دلیل درجه حرارت بالا خود را که در آن آب به تبدیل بخار می شد نامزدهای ایده آل برای تشخیص بخار آب در اتمسفر برگزیده شده اند.
این به اصطلاح “مشتری های داغ” هستند تا نزدیک به ستاره خود آنها درجه حرارت بین ۱۵۰۰ و ۴۰۰۰ درجه فارنهایت می رسد، با این حال،تنها یک دهم تا یک یک هزارم مقدار آب پیش بینی شده توسط نظریه های شکل گیری استاندارد سیاره در این سیارات یافت شد.

Nikku Madhusudhan از موسسه نجوم دانشگاه کمبریج، انگلستان می گوید: اندازه گیری آب در یکی از سیارات، ۲۰۹۴۵۸b HD، با بالاترین دقت در اندازه گیری از هر ترکیب شیمیایی در یک سیاره خارج از منظومه شمسی ما است، و ما در حال حاضر می توانیم با اطمینان بسیار بیشتر از همیشه بگوییم این سیاره در دوران قبل آب داشته است. با این حال، با توجه به مقدار کم آب که تاکنون پیدا کرده ایم بسیار شگفت آور است.

Madhusudhan گفت که این یافته به ارائه یک چالش عمده به سیاره تئوری منجر شد.ما انتظار داریم که در این سیاره به مقدار زیادی آب موجود باشد. ما باید دوباره شکل گیری سیاره ها و مدل مهاجرت از سیاره های غول پیکر، به خصوص “مشتری های داغ” و چگونگی شکل گرفتن آنها را بررسی کنیم.

او تاکید می کند که این نتایج ممکن است پیامدهای عمده در جستجو برای آب در بالقوه بودن سیارات فراخورشیدی قابل سکونت به اندازه زمین داشته باشد. Madhusudhan بیان می کند که اگر این چنین سیاره ها هدف ما باشند باید ابزارهای تلسکوپ های فضایی آینده با حساسیت بالاتری باشند.

همچنین او و همکارانش با استفاده از طیف مادون قرمز نزدیک از سیاره ها مشاهده شده  با هابل، مقدار بخار آب در هر یک از اتمسفر سیاره ها را برآورد کرده اند.

این سیارات به دلیل آنکه در مدار ستاره نسبتا روشن هستند که تابش به اندازه کافی برای یک طیف مادون قرمز نور گرفته شود انتخاب شدند.
Nikolas Crouzet از موسسه  Dunlap در دانشگاه تورنتو می گوید : تشخیص آب برای عبور سیاره از زمین به دلیل جو زمین که  مشاهده بسیاری از تقریبا غیر ممکن است. ما واقعا به تلسکوپ فضایی هابل برای چنین مشاهداتی را نیازمندیم.
این نظریه در حال حاضر مورد قبول واقع شده و در مورد نحوه شکل گیری سیاره های غول پیکر در منظومه شمسی ما شکل گرفته است. که به عنوان صفحه ی یک پارچه هسته ای شناخته می شود، و بیان می کند که شکل های سیاره به دور ستاره جوان در یک دیسک گازی در ابتدا از هیدروژن، هلیوم و ذرات یخ و گرد و غبار تشکیل شده است و از دیگر عناصر شیمیایی ساخته شده است.

ذرات گرد و غبار به هم می چسبد، در نهایت منجر به تشکیل دانه های بزرگتر و بزرگتر می شود. نیروهای گرانشی از روی دیسک در این دانه ها و ذرات بزرگتر تا زمانی که فرم های هسته شکل جامد به خود را دارد و پس از آن منجر به فرار یک پارچه از هر دو مواد جامد و گاز در نهایت به صورت یک سیاره غول پیکر می شود.

این نظریه پیش بینی می کند که فرم های سیاره غول پیکر، انتظار می رود که اکسیژن اتمسفری آن بالا باشد، در سطوح پایین تر تا حد زیادی ملکول های آب احاطه شده مشاهده شود.
“دریک دمینگ ” از دانشگاه مریلند گفت: بسیاری از چیزهایی که ما هنوز در مورد سیارات را نمی دانیم وجود دارد، بنابراین فصل جدیدی در درک سیارات و منظومه های خورشیدی را شکل می دهد.

منبع: Astronomy.com

ترجمه و ارسال توسط حسین معافی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
کشف سه سیاره فراخورشیدی شگفت آور خشک توسط هابل, ۵٫۰ out of 5 based on 1 rating

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: