تازه‌ترین اخبار باشگاه

چالش تخیلات

در داخل ابر ماژلانی بزرگ که در حال چرخش به دور کهکشان راه شیری است، ساختاری شناخته شده برای اخترفیزیکدانان به نام “بقایای ابرنواختر” دیده می شود. نظریه تحول ستارگان بیان می کند که ستارگان پرجرم تر زندگی کوتاه تری دارند و جرم خود را در ابعاد وحشتناکی به انرژی تابشی تبدیل می کنند.

 

سحابی شاه تخته

سحابی شاه تخته

هنگامی که سوخت ستاره به پایان می رسد، مرحله ی پایانی عمر ستاره شروع می شود و ستاره شروع به منفجر کردن لایه ی خارجی گاز و گرد و غبار خود می کند. منجمین یادآوری می کنند که اتا کارنیا (Eta Carinae) یا همان NGC 3372، باد های شدیدی را از خود فوران می دهد که حاوی همچون موادی با چگالی بالا، سرعت زیاد و همچنین پرتوهای ایکس تولید شده از محل تقاطع پوسته ها هستند، این موج شوک مانند یا موج ضربه ای منتشر شده در سحابی همچنین شمال بادهایی با یونیزش بالا می باشد. تصور می شود که در هنگام حرکت به جلو و عقب الکترون در میدان مغناطیسی، الکترون به فوتون هایی با فرکانس پایین برخورد کرده و در نتیجه ی برخورد آن، اشعه ی ایکس تولید می شود.

تصویر دیده شده در واقع استدلالی است برای منابع فعال انرژی. برخی از آن ها مواد شارژ شده را از قطبین پرتاب می کنند، یا که به صورت دنباله های به طول هایی از مقیاس سال نوری گسترش می دهند و یا حتی به صورت رشتههای پیچیده شده و به شکل ساعت شنی در می آورند.

اتا کارنیا رفتاری به شکل ساعت شنی حاصل از تخلیه یا دی شارژ پلاسما از خود نشان می دهد. تشعشعات این گونه به نظر می رسد که ۴ ملیون برابر روشن تر از خورشید هستند، که شمال یک چگالش بالا در راستای محور Z است. قوس نوری اتا کارنیا بسیار روشن است، به طوری که توانایی آشکار سازی با پرتوی ایکس از سطح زمین را دارد، با فاصله ای به مقدار ۷۵۰۰ سال نوری. در ۱۸۰۰ ثانیه، ۱ فلاش نوری از نور مرئی از آن، روشن تر از ماه است. این شی تا سال ۱۹۴۱ پنهان بود تا اینکه شروع به درخششی کردکه با چشم غیر مسلح قابل دیدن بود و تا به امروز باقی مانده است. طرفداران مدل جهان الکتریکی فکر می کنند که این تغییر رویه به دلیل ایجاد تغییر در جریان الکتریکی است که از حرکت دو ستاره ی بزرگ در قلب این سیستم حاصل شده.

اخیرا اعلام شد که منجمین طرحی ۳ بعدی از مواد خارج شده از اتا کارنیا در قرن ۱۹ درست کرده اند. همان طور که توماس مادورا از مرکز پرواز فضای گادارد نوشته است:

“مدل ما نشان می دهد که گاز و گرد و غبار های لایه ها از سیستمی پیچیده تر از آن چه ما فکر می کنیم پیروی می کنند. برای اولین بار ما مدارکی دال بر اثر مستقیم فعل و انفعالات ستارگان داخلی سحابی و لایه های درونی آن در تشکیل و ساختار سحابی که امروز می بینیم پیدا کرده ایم.”

این مدل ۳ بعدی سحابی دست ساز، نقاط مختلف برآمدگی، سوراخ، نامنظمی هایی در مولکول های هیدروژن منتشر شده از آن نشان می دهد. “به طور طبیعی، این مدل بر اساس انتقال و جابه جایی طول موج نور در واکنش با حرکت ابرهای یونیزه شده در فضا پایگزاری شده است. به جای جابه جایی نور بر اثر عامل دوپلر، مدل جهان الکتریکی پیشنهاد می دهد که این پرتوهای سینکترونی از طرف سیستم های دوتایی فعال الکتریکی ناشی می شوند.

حرکت الکترون، باعث ایجاد جریان الکتریکی می شود. حرکت ذرات باردار در راستای یک میدان مغناطیسی در واقع جریان یک جهته ایجاد می کند، که آن را امروزه به نام جریانهای بریکلند نیز می شناسیم. تابش سینکترونی به عنوان نوعی تابش الکترومغناطیس می باشد، بر اثر حرکت سریع الکترون ها، تحت تاثیر میدان مغناطیسی است که جهت حرکت آن و زاویه آن را تعیین می کند. این میدان نیرویی دایره وار به این ذرات می دهد که باعث حرکت مارپیچی به دور میدان مغناطیسی هم می شود.

شکل ساعت شنی گونه ی اتا کارنیا در واقع نشان دهنده ی پلاسمایی بودن آن است، نه گاز بودن. ستارگان، کهکشان ها، سحابی ها و سیارات، همگی در حال حرکت در درون پلاسما در فضا هستند، بنابراین همه ی آنها تحت تاثیر شارژ و دی شارژهای الکتریکی و بارهای الکتریکی هستند. تئوری های مبتنی بر گازهای فشرده، امواج ضربه ای و باد های ویران کننده، درواقع کمبود جدی درک و فهم ما را در جامعه ی نجومی نشان می دهد. سحابی معمولا رفتاری مانند پیچش های طولانی و حباب هایی متقارن در ساختار ساعت شنی گونه ی خود دارند. اینها همان بی ثباتی هایی است که در سحابی های کوتوله دیده می شود.

نویسنده: استفان اسمیت

برای مطالعه ی بیشتر نگاه کنید به:
Eta Carinae
Carina Nebula
مدل سه بعدی

منبع: www.thunderbolts.info

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
چالش تخیلات, ۵٫۰ out of 5 based on 6 ratings

۲ نظر

 1. Nils - Rank : تازه وارد

  یک نظریه باید جامع و general باشد. شاید نظریه جهان الکتریکی مبتنی بر پلاسما بتواند بخشی از پدیده ها را تو جیه کند که این به نوبه خود دستاورد جدیدی نیست. بلکه منتج شده از نظریه الکترمغناطیس است که در اینکه نظریه الکترومغناطیس حجم انبوهی از پدیده ها را توجیه می کند شکی نیست. اما در مقیاس هی کوچک نظریه هسته ای قوی و هسته ای ضعیف صحیح بودن خود را به اثبات رساندند. همچنین آزمون های سخت تجربی ای که نسبیت عام از سر گذراند نیز به آسانی قابل کنار گذاشتن نیست!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
  • پیشنهاد میکنم در زمینه ی نسبیت و موضوعاتی که اشاره کردین مطالعه ی بیشتری انجام بدهید.
   همچنین امیدوارم در این روند پیشنهادی درباره ی توجیح مسائل نظری در فیزیک و همچنین جامع بودن و نبودن یک موضوع اطلاعات کافی را برداشت کنید.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 3 votes)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: