تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / رابطه ریاضی فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید

رابطه ریاضی فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید

رابطه تیتوس- بُد

در سال ۱۷۶۶ “یوهان تیتوس” دانشمند آلمانی به رابطه ای در محاسبه فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید رسید که چند سال بعد “یوهان بده” اخترشناس هموطن او، نیز مستقلا” به همان فرمول رسید که هم اکنون این قانون را به عنوان قانون “تیتوس- بُد” میشناسند.

فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید

فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید

نکته جالب در مورد این فرمول این است که هیچ گونه پایه علمی ندارد و “تیتوس” و “بده” هر دو از طریق بازی با اعداد به این فرمول رسیدند, این رابطه بر حسب واحد نجومی بدین صورت است:   n*0.3+0.4

در این فرمول n نسبت به هر سیاره مقدار ثابتی است به طوری که مقدار آن از عطارد به صورت n=0,1,2,4,8,16,32 است, طبق این فرمول فاصله سیاره عطارد باید ۰٫۴ واحد نجومی باشد که در حقیقت ۰٫۳۹ میباشد, رابطه سیارات که با دقت خوبی با فاصله واقعی آنها همخوانی داشت بدین صورت است:

رابطه تیتوس- بُد

رابطه تیتوس- بُد

همانطور که میبینید در فاصله  ۲٫۸ برابر فاصله زمین از خورشید که یک واحد نجومی است، در آن زمان سیاره ای کشف نشده بود اما مانند جدول عناصر مندلیف پیش بینی شده بود. از اواخر قرن هجدهم تلاش ها و جستجوی نوار دایره البروج برای یافتن این سیاره مفقود شروع شد و سرانجام یک منجم ایتالیایی به نام “جوزپه پیاتزی” در اولین روز قرن نوزدهم موفق به کشف جسم کوچکی در حدود این فاصله از خورشید شد که آنرا سرس نامید.

بعد از کشف سرس اجرام دیگری نیز در آن فاصله از خورشید کشف شدند،اخترشناسان آن زمان با این نظریه پیش آمدند که به جای یک سیاره، در آن فاصله از خورشید تعداد زیادی سیارک وجود دارد، بعد ها کشف تعداد زیادی از این سیارک ها که همان کمربند سیارکی بود، به این نظریه مهر تایید زد و در حقیقت رابطه تیتوس- بده محرک اصلی کشف سیارک ها بود.

سالها بعد سیاره اورانوس نیز کشف شد که با این رابطه همخوانی داشت! (طبق رابطه فاصله آن ۱۹٫۶ و بنابر اندازه گیری فاصله اش ۱۹٫۹ بود).

اما فاصله سیارات بعدی یعنی نپتون و پلوتو که دیگر جزو سیارات منظومه شمسی به حساب نمیآید با این رابطه همخوانی نداشت.
امروزه یک نظریه توضیحی برای این رابطه یافته است که به نظریه “پایداری دینامیکی” (Dynamical Relaxation) موسوم است.
طبق این نظریه، سیارات نخست که به وجود آمدند،در مدار های مختلفی درحال گردش بودند، اما گرانش دیگر سیارات اغتشاشاتی به وجود آورد که که با انتقال سیارات به مدار هایی که هم اکنون در آن هستند این اغتشاشات را به حداقل رساند که نتیجه آن از نظر ریاضی منجر به روابطی شبیه رابطه تیتوس- بُد میشود.

نویسنده مطلب: آقای علی دلدار
منبع: دانشنامه اقتصاد و مدیریت

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 3.5/5 (14 votes cast)
رابطه ریاضی فاصله سیارات منظومه شمسی از خورشید, ۳٫۵ out of 5 based on 14 ratings

یک نظر

  1. محمد - Rank : تازه وارد

    ممنون مرسی Yes

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: