تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات

برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات

فایده‌ی ماه در چیست؟ گذشته از الهام‌بخش شاعران، کمک به دید در شب و بخشیدن اعتبار به نیل آرمسترانگ، دیگر از این قمر کره‌ی زمین می‌توان چه استفاده‌هایی کرد؟ اگر این سوال را از دانشمندان دانشگاه ساوت‌همپتون بپرسید، پاسخ را در قالب یک آشکارساز ذرات بزرگ خواهید شنید.

استفاده از ماه به عنوان آشکارساز ذرات

استفاده از ماه به عنوان آشکارساز ذرات

با کمک تلسکوپ رادیویی Square Kilometre Array یا به اختصار SKA، این گروه از دانشمندان امیدوارند بتوانند از ماه برای شناسایی پرقدرت‌ترین ذرات شناخته شده استفاده کنند که همان اشعه‌های کیهانی با انرژی فوق بالا (UHE) می‌باشند.

با تمام پیشرفت‌هایی که در سده‌ی گذشته صورت گرفته، جهان هنوز رازهای زیادی را شامل می‌شود که بشر در پی کشف آنهاست. یکی از بزرگ‌ترین اسرار، اشعه‌های کیهانی UHE می‌باشند. ذراتی که موجب ایجاد اشعه‌های کیهانی UHE می‌شوند، دارای انرژی جنبشی بیشتری نسبت به سایر ذرات اشعه‌های کیهانی هستند که بیش از ۱۰۱۸ الکترون‌ولت اندازه‌گیری شده است. یکی از این ذرات، در سال ۱۹۶۱ با سطح انرژی ۳×۱۰۲۰ الکترون‌ولت شناسایی شد. برای فیزیکدانان نکته‌ی قابل توجه در مورد این اشعه‌ها آن است که ذرات اشاره شده باید نسبتا جوان باشند، در غیر اینصورت انرژی‌شان به دلیل پراکندگی فوتون‌ از دست می‌رفت، بنابراین محل ایجاد و آغازشان از پرسش‌های مهم در علم کیهان‌شناسی مدرن به شمار می‌رود.

بنا به اعلام گروه ساوت‌همپتون، مشکل اینجاست که این ذرات با انرژی بالا بسیار نادر بوده و شناسایی‌شان نیز سخت می‌باشد. به طور طبیعی این ذرات پس از برخورد به اتمسفر بالای زمین پیدا می‌شوند، درست در جایی که تصادفی با یک اتم خواهند داشت و بدین ترتیب انرژی رادیویی کمی را ایجاد می‌کنند.

یکی از راه‌هایی که فضانوردان به امتحان آن پرداختند، استفاده از آشکارسازهای بیشتر بوده است مانند بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی فعلی که ۳۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در رصدخانه‌ی Pierre Auger در آرژانتین واقع شده است. اما دانشمندان ساوت‌همپتون ایده‌ی بهتری در سر دارند، آنها می‌خواهند از سطح ماه به عنوان هدفی برای برخورد اشعه‌های کیهانی استفاده کنند.

از آنجایی که اشعه‌ها می‌توانند به سطح ۱۹ میلیون کیلومتر مربعی از ماه برخورد کنند، امواج رادیویی ناشی از آنها توسط تلسکوپ غول‌پیکر ۳۳۰۰۰۰ کیلومترمربعی SKA که در افریقای شمالی و استرالیا واقع شده، قابل شناسایی خواهند بود. درواقع این عمل، ماه را به یک تلسکوپ بازتابی بسیار بزرگ تبدیل می‌کند و SKA به عنوان عدسی آن عمل می‌نماید.

گروه ساوت‌همپتون انتظار دارند این ایده پس از اجرایی شدن بتواند ۱۶۵ رویداد اشعه‌ی کیهانی UHE را شناسایی کرده که پیشرفت قابل توجهی در پانزده سال اخیر خواهد بود.

جاستین بری، از پژوهشگران مغناطیس کیهانی در دانشگاه ساوت‌همپتون گفته است: “اشعه‌های کیهانی با این سطح از انرژی بسیار نادر بوده و برای شناسایی تعداد قابل توجهی از آنها نیاز به یک آشکارساز غول‌پیکر است، اما استفاده از ماه به عنوان این آشکارساز، هر مدل تا به حال ساخته شده‌ی دیگر را بسیار کوچک نشان می‌دهد. اگر ما بتوانیم این ایده را عملی کنیم، بهترین شانس خود را در یافتن منشاء این ذرات امتحان کرده‌ایم.”

منبع: Farnet.ir

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (7 votes cast)
برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات, ۵٫۰ out of 5 based on 7 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: