تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / اخبار نجومی / اخبار نجومی روز / فعالیت های آتشفشانی سیاره زهره

فعالیت های آتشفشانی سیاره زهره

مقدمتا باید گفت ناهید را جزء سیاره های زمین سان و فشرده طبقه بندی می کنیم و مهمترین پدیده در جو سیاره که ظاهرا” کل سیاره را تحت تاثیر قرار داده ابرهای آن می باشد, ابرها ۷۶ درصد از نور خورشید را بازتاب می کنند, بررسی ویژگیهای ظاهری ابرها کمک بزرگی در جهت شناخت جو سیاره بوده اند.

فعالیت های آتفشانی سیاره زهره

فعالیت های آتفشانی سیاره زهره

بادهایی که به این ابرها شکل می دهند در تمام مناطق سیاره در حال وزیدن هستند, در این میان دانشمندان همواره از آتشفشان های این سیاره به عنوان یکی از علل اصلی تکامل این ابرها نام می برند, سایت Discovery News در مقاله ای از Irene Klotz به بررسی پیشرفتهای اخیر دانشمندان در این زمینه پرداخته است.

تصاویر اخیر مدارگرد سریع السیر زهره، متعلق به آژانس فضایی اروپا،نشان می دهند که فعالیت های آتشفشانی تنها به گذشته این سیاره بر نمی گردد. شواهدی از چهار نقطه متغیر در منطقه زمین شناسی Ganiki Chasma که ۳۶ بار توسط دوربین ها رصد شده اند، نظر دانشمندان را به این موضوع جلب کرده اند.

گفته  Eugene Shalygin دانشمند محقق انستیتو ماکس پلانک آلمان که  در کنفرانس روز دوشنبه علوم سیاره شناسی ایراد شده است موید این امر می باشد. وی و همکارانش تصاویر گرفته شده طی گردش مداری به دور سیاره ناهید را کنار هم گذاشته اند و مبادرت به محاسبه تغییرات نسبی نوری در سطح آن نموده اند.

۴ نقطه مذکور دارای دمای تخمینی بین ۹۸۰ تا ۱۵۲۰ درجه فارنهایت می باشند که بالاتر از دمای عمومی سطح سیاره -حدود ۸۰۰ درجه فارنهایت – است. Eugene Shalygin افزود :”ما سالها در جستجوی چنین نقاطی بودیم اما چیزی نمی یافتیم و احتمال برخورد با چنین پدیده ای را هم بسیار کم می دانستیم، شانسی حدود ۸ درصد! اما سرانجام به نتیجه رسیدیم. این چهار نقطه در واقع همگی در نزدیکی ناحیه  بزرگ آتشفشانی  Maat بوده اند که کارشناسان معتقدند بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون سال قبل فوران داشته است.البته از نظر زمین شناسی گویی همین دیروز بوده است.”

تحلیل ها بیانگر دو احتمال هستند، اینکه چنین پدیده ای مربوط به جریان های آتشفشانی است که در یک زنجیره ۱۶ مایلی یا بیشتر گسترده اند و یا اینکه مانند قمر فعال مشتری،آیو،با کانونهای آتشفشانی روبرو هستیم.

دانشمندان با بررسی تصاویر فضاپیمای “ماژلان”ناسا _بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ _ در پی یافتن شواهد دیگری حول فعالیت های آتشفشانی دومین سیاره چرخنده حول خورشید هستند.این گروه علمی همچنین محاسبات خود را با کمک یافته های ۸ ساله مدارگرد سریع السیر زهره، در دیگر نواحی جوان سیاره زهره ادامه خواهند داد.

یادمان نرود که کشف فعالیت های امروزه احتمالی آتشفشانی در زهره, مبانی و مفاهیم مهم و راهگشا در فهم فرآیندهای درونی، سطحی و جوی سیاره جهنمی منظومه شمسی می باشد.

منبع: news.discovery.com
ترجمه:  آقای میثم مهرورزی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
فعالیت های آتشفشانی سیاره زهره, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: