تازه‌ترین اخبار باشگاه

صورت فلکی قیفاووس

صورت فلکی قیفاووس از هزاران سال قبل شناخته شده است اما ستاره درخشانی ندارد. شبیه به نقاشی کودکانه از یک خانه با سقف شیبدار است، یک پنج ضلعی. همچنین از صورت فلکی های دور قطبی محسوب می شود و همیشه بالای افق است.

قیفاووس

صورت فلکی  قیفاووس

افسانه:
در اساطیریونان، قیفاووس به عنوان پادشاه حبشه منصوب است و همسر او -ملکه حبشه- ذات الکرسی؛ ودختراو،آندرومدا است. صورت فلکی قیفاووس و ذات الکرسی در نزدیکی هم قرار دارند و مقرر شده تا قیفاووس، شوهر حسود ذات الکرسی شاهد چرخش همسرش به دور قطب باشد.

ستاره ها:
نام دیگر پرنورترین ستاره قیفاووس ذراع الیمین است که در عربی به معنی بازو و شانه میباشد. فاصله اش تا زمین ۹۴ سال نوری است.

چهارمین ستاره پرنور این صورت فلکی که با نام دلتا هم در برخی منابع ذکر میشود، یکی از نخستین ستارگان متغیر است که با عنوان قیفاووسی ها طبقه بندی میشوند. این ستاره حدودا طی ۶۳,۵ روز از قدر۵,۶ به قدر ۹,۹ رسیده و دوباره به حالت اولیه باز میگردد.

اجرام عمقی:
این صورت فلکی به دلیل قرار گرفتن در محدوده کهکشان راه شیری از نظر اجرام عمقی بسیار غنی است. VdB 140 یک سحابی بازتابی است که درمحدوده ی غنی ستاره ای قرار دارد و نور ستاره های پس زمینه را بازتاب می دهد. سحابی نشری NGC 7822، یک سحابی از قدر ۴ است، سحابی نشری Sh 2 – ۱۲۹، سحابی کروی واری است که به دلیل قدر پایین آن، برای رصد به تلسکوپ هایی بالاتر از ۱۰ اینچ و شرایط ایده آل رصدی نیازدارد. سحابی نشری Ced – ۲۱۴، سحابی محوی با قدر ۳/۷٫ سحابی بازتابی VdB – ۱۴۲، نور ستاره های پس زمینه اش با قدر ۸ را بازتاب می دهد. خوشه و سحابی NGC 7380، خوشه ای باز با قدر ۲/۷٫ سحابی بازتابی NGC 7133، یک سحابی کم نور است. سحابی نشری IC 1396، سحابی نشری وسیعی است که قدر مجموعش ۴/۹ می باشد. خوشه باز NGC 7510، خوشهای متشکل از ۳۱ ستاره است. سحابی نشری IC 1470، سحابی کوچک و از قدر ۸ می باشد. سحابی سیاره نما NGC 40، یکی از زیباترین سحابی های سیاره نماست میلی شمالی دار دو ستاره ی مرکز هسته هنوز قابل تشخیص است. خوشه ستاره ای NGC 188، خوشه ای باز و نزدیک قطب شمال است که شامل ۱۲۰ ستاره میباشد. خوشه و سحابی NGC 7023، سحابی زنبق که در قلبش شاهد یک خوشه ستاره ای کروی هستیم. خوشه ستاره ای NGC 6939، خوشه ستاره ای باز با قدر ۸ می باشد. کهکشان مارپیچی NGC 6946، کهکشانی مارپیچی است که صفحه اش در راستای میدان دید ما قرار دارد و تمام بازو های آن را می بینیم.

منابع :
کتاب صورتهای فلکی – نوشته دکتر گری مکلر و دکتر مارک چارترند – ترجمه مهندس احمد دالکی
کتاب راهنمای رصد اجرام اعماق آسمان – نوشته پاتریک مور – ترجمه کامبیز خالقی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
صورت فلکی قیفاووس, ۵٫۰ out of 5 based on 2 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: