تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / شش عدد مهم در کیهان – بخش چهارم

شش عدد مهم در کیهان – بخش چهارم

از زمانی که مردم ریاضیات را شناختند، با عدد پی نیز آشنا شده اند. درست است که یونانی های قدیم نشانه معمول آن را به ما دادند (از کلمه پارامتر)، اما مصری ها، بابلی ها و هندی ها و دیگر مردمان آن را می شناختند.

عدد پی

عدد پی

عدد پی

از زمانی که مردم ریاضیات را شناختند، با عدد پی نیز آشنا شده اند. درست است که یونانی های قدیم نشانه معمول آن را به ما دادند (از کلمه پارامتر)، اما مصری ها، بابلی ها و هندی ها و دیگر مردمان آن را می شناختند. یکی از بهترین، ساده ترین و شناخته شده ترین ثابت هاست که نسبت محیط دایره به قطرش را نشان می دهد. این موضوع برای هر دایره تختی در جهان صحت دارد؛ چه دایره ایی به اندازه دستان شما باشد و چه به اندازه یک کهکشان. حقیقت این است که عددی گنگ و غیر جبری است،بنابراین غیرممکن است که عدد حقیقی آن را دستی بنویسیم (بیشتر از تقریب معمول ۳٫۱۴۱۵۹).

به دلیل اهمیت آن در هندسه، جایگاه خود را در بین اعداد مهم پیدا کرده است. اصل عدم قطعیت ورنر هایزنبرگ، (اساس مکانیک کوانتومی و دانش ما از دنیای زیراتمی)، ویژگی های پی را نمایان ساخت. معادله نسبیت عام انیشتین نیز شامل این عدد می شود، همچنین قوانین کپلر درباره حرکت سیاره ای و فرمول های بی شماری دیگر در علم.

تنها کیهان شیفته نیست. چه این عدد بخشی از هیاهوی طرفداران ورزش در یک مدرسه قدیمی باشد یا وسیله ای برای امتحان محدوده حافظه بشری، راهی برای اثبات وجود خدا و یا وسیله طراحی در فیلم های علمی-تخیلی، این ثابت قدیمی ازجایگاه ویژه اش در تصورات بشری لذت می برد. هر عددی که بتواند در موقعیت های هرروزه، در تصورات و جهان ترکیب شود، به طور حتم ویژه است.


منبع: ماهنامه بین المللی ستاره شناسی و فضا
نویسنده: بیل اندرو
برگردان: فاطمه هاشمی نسب

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
شش عدد مهم در کیهان - بخش چهارم, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

یک نظر

  1. شاید عدد پی جادویی ترین عدد کل ریاضیات باشه

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 2 votes)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: