تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / شش عدد مهم در کیهان – بخش سوم

شش عدد مهم در کیهان – بخش سوم

حتی سر به هوا ترین دانشجویان فیزیک هم آن را می شناسند، ثابت گرانش. نمایش های مختلف تاثیرات گرانش، از مدار سیاره ایی به دور یک ستاره گرفته تا مدار ستاره ایی به دور یک سیاه چاله در برهم کنش های کهکشانی در طول میلیون ها سال، بدون وجود G تعیین نمی شدند.

ثابت گرانش

ثابت گرانش

حتی سر به هوا ترین دانشجویان فیزیک هم آن را می شناسند، ثابت گرانش. نمایش های مختلف تاثیرات گرانش، از مدار سیاره ایی به دور یک ستاره گرفته تا مدار ستاره ایی به دور یک سیاه چاله در برهم کنش های کهکشانی در طول میلیون ها سال، بدون وجود G تعیین نمی شدند. این ثابت بنیادی جهان مشخص می کند که چگونه جرم های دو جسم و فاصله بین آن ها به جاذبه گرانشی که دو جسم از طرف یکدیگر احساس می کنند، مربوط می شود.

ابتدا ایزاک نیوتن به نظریه پردازی درباره قانون جهانی گرانش پرداخت که از فرمول آن (F=G(Mm/r^2 است، اما این فیزیکدان نابغه، هرگز ارزش واقعی G را ندانست. دانشمند بریتانیایی، هنری کاوندیش در سال ۱۷۹۸، ۷۱ سال پس از نیوتن، برای نخستین بار آن را اندازه گیری کرد. پس از آن، نوبت به اینشتین می رسد تا انقلابی در درک فیزیکدانان از گرانش پدید آورد و Gپای ثابت معادلاتش شد.

به همان اندازه که G برای ستاره شناسان اهمیت دارد (زیرا بدون آن هیچ درکی از جهان ندارند)، این یک مقدار مشکل و غیرمعمولی برای مقید کردن است. حداقل مقدار آن که G=0.00000000006673 است که به تنهایی نشان می دهد که چقدر نیروی گرانشی ضعیف است، بسیار ضعیف تر از ۳ نیروی بنیادی دیگر. بنابراین، اندازه گیری آن مشکل است و در یک مطالعه که در ژانویه ۲۰۰۷، بر روی آن صورت گرفت، مقدار جدیدی برای عدد G ارایه شد:

;G=11-10×۶۹۳٫۶

اما باز در حال حاضر کمیته اطلاعات علمی و تکنولوژی و موسسه بین المللی استاندارد و تکنولوژی، پیشنهاد می کنند که از عدد قدیمی استفاده شود.

 

منبع: ماهنامه بین المللی ستاره شناسی و فضا، آسمان شب
نویسنده: بیل اندرو
برگردان: فاطمه هاشمی نسب

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 3.4/5 (5 votes cast)
شش عدد مهم در کیهان - بخش سوم, ۳٫۴ out of 5 based on 5 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: