تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / شبیه سازی سه بعدی راهکاری نوین در بررسی ماهیت ابرنواخترها

شبیه سازی سه بعدی راهکاری نوین در بررسی ماهیت ابرنواخترها

ابرنواخترها در نتیجه مرگ ستارگان پرجرم به وجود می آیند و خودشان عامل تولد اجزای سنگین، ستارگان، سیارات و در نهایت حیات می شوند. این انفجارات آشفته، پایه و اساس موادی است که ما در جهان می بینیم ولی در عین حال، نسبتا  اطلاعات کمی نزد ما در مورد چگونگی و چرایی چنین پدیده هایی وجود دارد.

انفجار ابرنواختری

در مطالعه ای جدید توسط تیمی بین المللی از اخترفیزیکدانان، شبیه سازی رایانه ای پیشرفته ای برای درک پیچیدگی های سه بعدی درون یک ابر نواختر صورت گرفت. با وجود پیچیدگی هایی که در مورد این پدیده انتظار می رود، این مدل جدید به دانشمندان دیدی بهتری از تحولات و سازوکار چنین انفجارات عظیمی داده است. همانطور که می دانیم در سال ۱۹۸۷ یک ابر نواختر به نام ۱۹۸۷A در ابر ماژلانی بزرگ -کهکشانی به فاصله ۱۶۸۰۰۰ سال نوری از ما – به وقوع پیوست. این رویداد در ابتدا مانند برخی پدیده های کیهانی دیگر باعث سردرگمی در جامعه نجومی گردید زیرا مشاهدات ، کاملا با انتظارات و  پیش بینی های نظری همخوانی نداشت.

شبیه سازی ابر نواخترها

در خلال مطالعه و بررسی این پدیده ، ستاره شناسان متوجه شدند موادی که به تازگی از این انفجار به اطراف  پراکنده می شوند در ترکیب با موادی هستند که پیش تر از اینها از ستاره اصلی منتشر گردیدند و این اختلاط غیر منتظره نیاز به اصلاح و بازبینی مدل های نظری موجود را پیش روی کارشناسان قرار داد.

نظریه های موجود،  یک ساختار متحد المرکز پوسته مانندی را برای اجزای مختلف یک ستاره تبدیل شونده به ابرنواختر در نظر می گیرند. با  رمبش هسته مرکزی چنین ستاره ای، مقادیر زیادی نوترینو تولید می گردد. این فرآیند منجر به تسریع انتقال انرژی از درون ستاره می شود که خود ارتباط تنگاتنگی با سرعت انقباض و شتاب تولید حرارت دارد, اختر فیزیکدان دانشگاه آریزونا ، W. David Arnett این پدیده را اینگونه توصیف میکند : ” گرمادهی و سوختن سریعتر و سریعتر ادامه می یابد، نوترینوهای بیشتری تولید می شوند تا اینکه به موقعیت بسیار ناگذر و فرّار می رسیم.” اختر فیزیکدانان برای درک هر چه بهتر این پروسه، از ابر کامپیوترها کمک گرفته اند, اغلب به دلیل محدودیت های فنی، محققان مبادرت به ساخت مدل های یک و دو بعدی نموده اند و فرضبات را به دیگر بعدها تعمیم داده اند. اما در همکاری جدید بین Arnett و Casey Meakin و Nathan Smith از دانشگاه آریزونا و Maxime Viallet از انستیتو ماکس پلانک آلمان، ساختاری کاملا سه بعدی از ایرنواخترها ایجاد گردید. ایده آنان، دیدی مشخص تر و بهتر از آشفتگی و انفجارهای ابر نواخترها برایمان ایجاد می کند.

شبیه سازی سه بعدی ابر نواخترها

Arnet افزود:”ما همچنان با ساختاری متشکل از دوایر متحدالمرکز روبرو هستیم که با حرکت از لایه های درونی به سمت خارج، اجزای تشکیل دهنده سبک تر می شوند اما در رابطه با اختلاط مواد، گویی کسی مواد را از اطراف گرفته و ترکیب میکند, با نزدیک شدن به انفجار ، جریانهایی را می یابیم که هر چه بیشتر مواد را در هم می آمیزند تا اینکه باعث می شوند ستاره  مواد را به خارج پرتاب کند و در نتیجه ما با انفجار روبرو میشویم, در مدلهای قبلی ما چنین جزئیاتی را شاهد نبودیم.”

این دانشمند می افزاید : “برای داشتن جزییات بیشتر می توان از برنامه های رصدگر  ابرنواخترها مانند تلسکوپ تصویربرداری خودکار KAIT  واقع در رصدخانه لیک بر فراز کوه هامیلتون کالیفرنیا و نیز کارخانه رصد اجرام گذرای پالومار نیز کمک گرفت, در این راه که ممکن است یک تا دو سال به طول انجامد، شاید با مفاهیم پیچیده تری از انفجار یک ابرنواختر رو برو شویم.”

منبع : news.discovery.com

ترجمه از آقای میثم مهرورزی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
شبیه سازی سه بعدی راهکاری نوین در بررسی ماهیت ابرنواخترها, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: