تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / بار دیگر سیاه چاله به چالش کشیده شد

بار دیگر سیاه چاله به چالش کشیده شد

بزرگترین و قویترین پرتوی ایکس ثبت شده تا کنون، اخیرا توسط تیم تحقیقاتی تلسکوپ فضای پرتوی ایکس چاندرا Chandra X-ray Observatory منتشر شد. نکته ای که باعث مطرح شدن سوال و ایجاد بحرانی در مفاهیم اولیه شد این است که طبق گزارشات مقدار پرتوهای ساطع شده ۳ برابر مقدار هر انفجار دیگری در منطقه بوده که حتی از تشعشعات سیاه چاله ی ابر جرم مرکز کهکشان نیز بیشتر است.

بار دیگر سیاه چاله به چالش یده شد

بار دیگر سیاه چاله به چالش کشیده شد

برای توجیح این پدیده، منجمان دو نظریه را پیشنهاد دادند. اولین نظریه و یا بهتر بگوییم، اولین پیشنهاد بر اساس گسسته شدن سیارکی بر اثر گرانش عظیم سیاه چاله است که باعث می شود ذرات و آوار حاصل در دیسک سیاه چاله ی ابر جرم مانند حرکت دایره وار آب در هنگام تخلیه از یک مجرا، به اندازه ی کافی گرم شده و در نهایت از خود پرتوی ایکس را قبل از به آتش کشیده شدن منتشر کنند.

دومین پیشنهاد مربوط می شود به یک تصور ساختگی در ارتباطات متقابل مغناطیسی. مطابق این نظریه خطوط میدان مغناطیسی در هم پیچیده و در هم مخلوط می شوند و سپس به دلیل باز چینی دوباره ی آنها و خود ارتباطی خودشان، انرژی تولید شده به صورت پرتوهای ایکس و پرتوهای فرابنفش خارج می شود. به هرحال در مدل جهان های الکتریکی، این ذرات در حرکت های که شامل جریان های الکتریکی است و در جهت افزایش قدرت میدان مغناطیسی است حرکت کرده و شارژ می شوند.

هنگامی که منجمین این مغناطیده ها را مشاهده کردند دچار ابهام شدند و شروع به مطرح کردن ارتباط متقابل ذرات یونیزه شده با میدان های مغناطیسی نمودند. یکی از مهمترین عواملی که مانع دیدن حقیقت رخداد داخل مرکز کهکشان شده، اصرار بر وجود سیاه چاله به عنوان عامل اصلی تحریک کننده است. در این عکس به روز شده، ریاضی دان استیون کراثر برای توصیف و تشریح این مسئله در ذهن خود با استفاده از ریاضیات، و با توجه به داده های موجود، ایده ی وجود سیاه چاله و ورودش در توجیح این مسئله را ویران می کند و بیان می کند که هیچ سیاه چاله ای تا به حال مشاهده نشده. در میان این پافشاری ها بر روی تئوری هایی که هیچ ارتباطی با واقعیت ندارند، منجمین هم از گوش دادن با رقیب نظریه ی خود امتناع می کنند (نه، من داخل تلسکوپ را نمی بینم) و ارزش علمی تحقیق و پژوهش را از دست می دهند.

تحیقی و پژوهشی که باعث باز شدن پنجره ای به طور کلی جدید به جهان میشود. بالاخره در سال ۱۹۸۱ اخترفیزیکدان هانس آلفوِن با نظریه ی کهکشان های الکتریکی خود وارد میدان شد. او کهکشان هایی را مشاهده کرد که شباهت زیادی به موتورهای هوموپولار (Homopolar Motor) داشتند. متورهایی که به صورت شعاعی در داخل دیسک های فلزی که بین دو قطب مغناطیسی هستند، در راستای جریان الکتریکی می چرخند. این دو قطب مغناطیسی بیان شده در واقع باعث ایجاد اثر متقابل میدان مغناطیسی شده و باعث چرخش متانسب با نیروی الکتریکی جریان می شود. دیسک های کیهانی رفتار های مشابهی دارند. در واقع جریان های بریکلند (Birkeland Currents)، بدون این دیسک ها جریان دارند و منشاء حیات ستارگان و کهکشان ها هستند که توسط امواج رادیویی قابل مشاهده هستند.

در این میان جریان های بریکلند با نسبت ۱ بر رادیکال r بر هم کشیده شده و ذرات گرد و غبار بصورت پلاسما در این نیروی قدرتمند وجود دارند. پرتوهای ایکس مشاهده شده در مرکز کهکشان می تواند نوع شناخته شده ای از پلاسما باشد که به نام پلاسموئید شناخته می شود. این پلاسموئید که مشابه آن در آزمایشگاه در فرکانس های بالا دیده شده در الکتریسیته ی ستارگان هم وجود دارد و با داشتن یک میدان الکترومغناطیسی قوی باعث سرعت بخشیدن ذرات تا مقادیر بسیار زیادی و به دنبال آن حرکت مارپیچی آنها باعث ساطع شدن پرتوهای ایکس می شود. در واقع زمانی که چاندرا مرکز کهشکشان راه شیری را مشاهده کرد، شباهت واقعیت با آنچه در آزمایشات پلاسما صورت می گرفت را اثبات کرد. محاسبات آزمایشگاه هایی که دمای ذرات را تا ۱۰ ها و ۱۰۰ ها برابر تولید کردند. اگر منجمین حاضر به دیدن این نتایج آزمایشگاهی بودند و آنها را مثل تئوری گاز داغ جدی می گرفتند، هیچ وقت ابهامی برایشان وجود نداشت.

برای مطالعه ی بیشتر مراجعه کنید به:
X Factor
Chandra detects record breaking outburst
Black hole
Alfven
ویدیو ۱
ویدیو ۲

منبع: thunderbolts.info

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
بار دیگر سیاه چاله به چالش کشیده شد, ۵٫۰ out of 5 based on 6 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: