تازه‌ترین اخبار باشگاه

سیاره انیشتین

سیاره انیشتین: نخستین سیاره ای که به کمک نظریه نسبیت یافته شد

قبلا خبری مبنی بر یافتن سیاره انیشتین در سایت قرار گرفته بود , در اینجا مقاله ایی که برگرفته از سایت (یک ستاره در هفت آسمان) میباشد برایتان قرار میگیرد که در این مورد توضیحات مبسوطی داده است.

کشف سیاره فرا خورشیدی انیشتین

کشف سیاره فرا خورشیدی انیشتین

دانشمندان برای نخستین بار توانسته اند با بهره از نظریه نسبیت خاص انیشتین یک سیاره فراخورشیدی را به گرد ستاره ای در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین بیابند.
یافتن دنیاهای بیگانه چالش بزرگیست زیرا این گونه اجرام کوچک و کم نورند و به ستاره هایشان نیز نزدیک هستند. دو تا از بهره ورترین شیوه ها برای یافتن سیاره های فراخورشیدی، شیوه “سرعت شعاعی” (جستجوی ستارگانی که در حرکتشان لنگش و لرزش دارند) و شیوه “گذر” (جستجوی ستارگانی که نورشان در اثر گذر سیاره از جلویشان کم می‌شود) است.

ولی اکنون یک گروه با بهره از شیوه ای نوین که بر پایه نظریه نسبیت خاص انیشتین است، یک سیاره  فراخورشیدی تازه را یافته اند.

“سیاره انیشتین” با نام رسمی کپلر-۷۶b، یک سیاره از گونه “مشتری داغ” است که هر ۱٫۵ روز یک بار به گرد ستاره‌اش می‌چرخد. قطر آن حدود ۲۵ درصد بزرگتر از مشتریست و وزنی دو برابر آن دارد. در این نگاره هنری، سیاره‌ کپلر-۷۶b را در حال چرخش در مداری به گرد ستاره میزبانش می بینیم که در اثر نیروی کشش آن شکلش تغییر کرده و کمی مانند توپ راگبی شده (البته این تغییر اینجا اغراق آمیز نشان داده شده). این سیاره با بهره از الگوریتم BEER یافته شد که در آن به تغییرات نور ستاره توجه می شود که در اثر گردش سیاره به دور آن و رخ دادن اثرهای نسبیتی پرتوافکنی، دگرگونی های بیضی گونی، و بازتاب نور از روی سیاره رخ می دهند.

یکی از اعضای این گروه، دیوید لاتام از CfA می گوید: «ما به دنبال اثرهایی بسیار جزیی و ظریف گشتیم. در این روش باید درخشش ستارگان را با کیفیتی عالی اندازه می گرفتیم؛ با دقتی به اندازه چند جزء در میلیون.»

گرچه طراحی فضاپیمای کپلر به گونه ایست که از شیوه “گذر” برای یافتن فراسیاره ها بهره می برد، ولی این سیاره به کمک این شیوه شناسایی نشد. بلکه با بهره از شیوه و تکنیکی پیدا شد که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ توسط اَوی لوب از CfA و همکارش اسکات گاودی (که اکنون در دانشگاه ایالتی اوهایوست) ارایه شده بود. (به گونه شانسی، آن ها نظریه‌ خود را در زمان بازدید از بنیاد پژوهش های پیشرفته در پرینستون ارایه کردند، جایی که انیشتین هم زمانی در آن کار می‌کرد.)

در این شیوه تازه، دانشمندان به جستجوی سه اثر می پردازند که به هنگام گردش یک سیاره به گرد ستاره، هم زمان پدید می آیند:

نخست، اثر “پرتوافکنی” یا beaming اینشتین است که باعث می شود نور ستاره هنگامی که سیاره آن با گرانش خود، کمی آن را به سوی زمین هل می دهد بیشتر، و هنگامی که آن را از زمین دور می کند کمتر شود. پدیده پرنورتر شدن در اثر توده شدن و افزایش شمار و انرژی فوتون ها در جهت حرکت ستاره رخ می دهد.

اثر دوم که این دانشمندان به جستجویش پرداختند این بود که کشش های گرانشی سیاره باعث می شد شکل ستاره کش بیاید و همانند یک توپ راگبی شود. هنگامی که این توپ راگبی را از پهلو نگاه می کنیم، به دلیل آن که سطح بیشتری از ستاره را می بینیم درخشان تر دیده می شود و هنگامی که از جلو نگاه کنیم، آن را کم نورتر می بینیم. اثر سوم که اثر کوچکیست هم به دلیل بازتاب نور ستاره از روی خود سیاره رخ می دهد.

پس از آن که سیاره تازه شناسایی شد، با بهره از رصدهای سرعت شعاعی که توسط طیف نگار TRES در رصدخانه ویپل آریزونا انجام شده بود، و با بهره از طیف‌نگار SOPHIE در رصدخانه اوت-پرووانس فرانسه این تایید را انجام دادند. نگاهی دقیق تر به داده های کپلر هم گذرهای این سیاره از برابر ستاره را نشان داد و بر تاییدهای آن ها افزود.

این تصویر مدار سیاره کپلر-۷۶b را به گرد یکستاره زرد-سفید رده F نشان می دهد که به فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی ماکیان جای دارد. گرچه کپلر-۷۶b با بهره از اثر BEER یافته شد، ولی پس از شناساییش، یک “گذر” کوتاه را نیز به هنگام گذشتن از لبه قرص ستاره (از دیدگاه زمین) نشان داد. تصویر بزرگ- بزرگ تر
“سیاره انیشتین” با نام رسمی کپلر-۷۶b، یک سیاره از گونه “مشتری داغ” است که هر ۱٫۵ روز یک بار به گرد ستاره اش می چرخد. قطر آن حدود ۲۵ درصد بزرگ تر از مشتریست و وزنی دو برابر آن دارد. ستاره ای که این سیاره به گردش می چرخد یک ستاره از رده F است و با فاصله حدود ۲۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی ماکیان جای دارد.

این سیاره با ستاره اش درگیر قفل گرانشی شده به گونه ای که همواره یک سمتش به سوی آنست, درست مانند ماه که با زمین درگیر قفل گرانشیست. یک نتیجه اش اینست که کپلر-۷۶b با دمایی نزدیک به ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد سرخ و کباب شده.

جالب این که گروه دانشمندان دریافتند این سیاره رودبادهای بسیار پرسرعتی دارد که گرما را به سراسر آن می رسانند. در نتیجه، داغ ترین جای کپلر-۷۶b نقطه ی “نیمروز” آن نیست بلکه حدود ۱۰ هزار مایل دورتر است. چنین چیزی پیش‌تر تنها یک بار دیده شده بود، روی سیاره HD 189733b، و آن هم در نور فروسرخ به کمک تلسکوپ فضایی اسپیتزر. این نخستین بارست که رصدهای نور دیدنی (مریی) شواهدی از کار رودبادهای بیگانه را می بینند.

گرچه این شیوه تازه با فناوری امروزی نمی تواند سیاره های به اندازه زمین را بیابد، ولی شانسی بی همتا برای یافتن و اکتشاف به اخترشناسان می دهد. این شیوه برخلاف جستجوهای به شیوه سرعت شعاعی، نیاز به طیف نور با دقت بالا ندارد. و همچنین برخلاف شیوه “گذر”، در آن نیازی به هم ترازی دقیق سیاره و ستاره از دیدگاه زمین هم نیست.

اوی لوب از CfA می گوید: «هر یک از شیوه های شکار سیاره قوت و ضعف خود را دارد و هر شیوه تازه ای که به آن ها می افزاییم، به ما امکان کاوش سیاره ها با روش ها و راهکارهای تازه را می دهد.»

کپلر- ۷۶b توسط الگوریتم BEER شناسایی شد، الگوریتمی که نامش با به هم پیوستن حرف نخست این واژگان درست شده: BEaming (پرتوافکنی)، Ellipsoidal (بیضی گونی)، و Reflection/emission (بازتابش). BEER.

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
سیاره انیشتین, ۵٫۰ out of 5 based on 3 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: