تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / سرخ گرایی (انتقال به سرخ)

سرخ گرایی (انتقال به سرخ)

تابش الکترومغناطیس ترکیب میدان های نوسانی الکتریکی و مغناطیسی است که با سرعت ۳۰۰هزار کیلومتر در ثانیه با فرکانس های مختلف در فضا حرکت کرده و انرژی را از جایی به جای دیگر منتقل می کنند.

سرخ گرایی

سرخ گرایی

هرچه طول موج کوتاه تر باشد، فرکانس بالاتر و انرژی بیشتر است. کل امواج الکترو مغناطیس را طیف می نامیم که بازه فرکانسی حدود ۱۰ پیکو متر تا ۱۰۰۰۰ متر دارد.

در کوتاه ترین انتهای طیف، ما به امواج گاما می رسیم که به ترتیب به پرتوایکس، فرابنفش، نور مریی، فروسرخ، میکروویو، رادار و امواج رادیویی می رسند و رویداد های کیهانی خود را هر سوی این طیف الکترومغناطیس نشان می دهند.

به طور کلی امواج الکترومغناطیس به سه دسته تقسیم می شوند:

امواج کم انرژی (امواج رادیویی،ریزموج ها و پرتو های فروسرخ)

نور مریی (تمامی رنگ ها)

امواج پر انرژی (پرتوهای گاما،پرتو ایکس و پرتو های فرابنفش)

سرخ گرایی:

انتقال به سرخ یا سرخ گرایی پدیده ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می رود.

یعنی نوری که توسط طیف سنج ثبت می شود، طول موجی بلندتر و بسامدی کمتر از نور گسیل شده از منبع دارد. به طور مثال این پدیده هنگامی رخ می دهد که منبع تولید نور در حال دور شدن از بیننده باشد، مانند اثر دوپلر.

اثر دوپلر:

در فیزیک امواج می گویند که بسامد ظاهری یک طول موج بر اثر حرکت فرستنده یا گیرنده آن تغییر می کند. اثر دوپلر در همه امواج صوتی و امواج الکترومغناطیس (نور) دیده می شوند.

مثال متدوالی که برای توضیح اثر دوپلر به کار می رود شنیدن صدای ماشینی است که از دور با آژیر نزدیک می شود، عبور می کند و سپس دور می شود. در هنگام نزدیک شدن فرکانس دریافتی در مقایسه با فرکانس گسیل شده از منبع افزایش می یابد.

در لحظه عبور، این فرکانس با فرکانس گسیل شده از منبع برابر می شود و هنگام دور شدن از ماشین کاهش می یابد. به بیان ساده تر آمبولانسی که به فرد ساکن نزدیک می شود ظاهرا دارای آژیر تندتری است و وقتی که از وی دور می شود دارای آژیر کندتری به نظر می رسد.

علت این تغییر فرکانس ظاهری آن است که منبع موج به دریافت کننده نزدیکتر می شود. هر جبهه موج نسبت به دریافت کننده فاصله کمتری نسبت به موج قبی دارد.بنابراین طول موج کم و فرکانس ظاهری موج افزایش می یابد و برای دور شدن بر عکس این قضیه روی می دهد.

اثر دوپلر

اثر دوپلر

کاربرد سرخ گرایی :

هر وقت که صحبت از فواصل بسیار دور باشد، معمولا به جای فاصله از انتقال به سرخ این اجرام بحث می شود. زمانی که یک جسم با سرعت های زیاد از ما دور می شود طول موج خطوط جذبی طیف دریافتی از آن بیشتر می شود، در نتیجه گفته می شود طیف آن به سمت قرمز جابجا می شود.

به دلیل انبساط کیهان قسمت بیش تر کهکشان ها در حال دور شدن از ما و در نتیجه دارای انتقال به سرخ می باشند. بنابراین برای آشکارسازی  اجرام بسیا درخشانی که در فاصله ی بسیار دور قرار دارند مانند کوازار ها و کهکشان های رادیویی می توان از قرمز گرایی استفاده کرد.

همچنین اجرام با قرمزگرایی بالا امکان مطالعه عالم را زمانی که بسیار جوان بوده است فراهم می کند.

منبع: کتاب “پس از نخستین ۳ دقیقه” و سایت های ویکیپدیا و دانشنامه رشد

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
سرخ گرایی (انتقال به سرخ), ۳٫۸ out of 5 based on 5 ratings

یک نظر

  1. nojoom - Rank : تازه وارد

    ازمطالب شما ممنون

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: