تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / حباب هایی که نور افشانی می کنند

حباب هایی که نور افشانی می کنند

هنگامی که فرنزل (Frenzel) و شولتز (Schultes) امواج فراصوتی پالسی را بر منبع آبی که در پشت این منبع دوربینی پیشرفته برای بررسی رفتار مایعات قرار گرفته بود اعمال کردند، فکر نمی کردند که پدیده حیرت آوری رخ دهد.

حباب هایی که نور افشانی می کنند

حباب هایی که نور افشانی می کنند

اثر سونولومینیسانس (sonoluminescence) یا نور افشانی صوتی اولین بار در دانشگاه کولوگن در سال ۱۹۳۴ هنگامی که گروهی از دانشمندان بر روی سونار کار می کردند کشف شد. یکی از نظریه ها برای توجیه این پدیده این است که با توجه به شکل هنگامی که امواج فراصوتی بصورت پالسی بر آب اعمال می شوند نواحی کم فشار و پر فشار را در آب ایجاد می کنند. حال در صورت وجود حباب در مسیر امواج فرا صوتی این حباب ها نیز منبسط و منقبض شده و در هنگام انقباض یا فرو ریزش گازهای درون حباب یونیزه شده و این گاز یونیزه شده از خود نور منتشر می کند. اما نظریه دیگر این است که با فرو ریزش ناگهانی حباب، در اطراف حباب خلا شدیدی ایجاد می شود و در خلا همواره فوتون بصورت خودبخودی تولید و نابود می شود. این حباب فرو ریخته شده مقداری انرژی به فوتون های خلا قرض می دهد و باعث افزایش طول عمر فوتون خلا می شود. این پدیده بیانگر این مدعاست که سونولومینیسانس می تواند راهی برای انتقال فوتون های خلا به جهان ماکروسکوپیک ما باشد.

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
حباب هایی که نور افشانی می کنند, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: