تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / جهنمی در ۴ میلیارد سال قبل

جهنمی در ۴ میلیارد سال قبل

زندگی در جهنمی در ۴ میلیارد سال قبل

جایی که هم اکنون شما با خیال راحت نشسته اید و در حال خواندن این مطلب هستید روزگاری جهنم بود, مواد مذابی که از صندلی شما می گذشت، زمین لرزه هایی چندین ریشتری در زیر پاهای شما، شهاب سنگ هایی که هر چند دقیقه یک بار با سرعتی سرسام آور به جایی که اکنون بعد از ۴/۵ میلیارد سال شهر شماست برخورد می کردند و دمایی میلیون ها درجه سانتیگراد در اتاق شما بود و چیزی برای تنفس وجود نداشت.

جهنمی در 4 میلیارد سال قبل

جهنمی در ۴ میلیارد سال قبل

بله، شما در جهنمی در ۴ میلیارد سال پیش نشسته ایید. البته هم اکنون و با خیالی راحت در حال تنفس اکسیژن به جای دی اکسید کربن هستید, روزگاری جو زمین دست کمی از جهنم نداشت، طوفان های خورشیدی سهمگین، مواد مذابی با دماهای میلیون ها درجه، سطحی پوشیده شده از مذاب, لرزه هایی در حد چندین ریشتر. اما ناگهان نبردی شروع شد، نبردی میان جو زمین و موجوداتی که می خواستند زنده شوند.

این داستان حیات است: نبردی برای زنده شدن
زمین در ابتدای پیدایش به صورت کره ای از مواد بسیار مذاب بود, کره ای که زیر بمباران شدید تکه پاره های به جا مانده از پیدایش منظومه شمسی بود, احتمالا مقدار زیادی بخار آب در مواد تشکیل دهنده زمین وجود داشته اند که بر اثر کم بودن جاذبه زمین جوان از روی آن پراکنده شده اند.

فرض کنیم که گرمای زمین اندکی زیادتر شود، و این وقتی پیش می آید که گرمای خورشید کمی افزایش یابد:
اولین چیزی که رخ خواهد داد تبخیر آب بیشتر از اقیانوس ها و تشکیل ابر زیادتر در آسمان است که این خود مانع عبور بیشتر گرمای خورشید می شود و پدیده ی گلخانه را کاهش می دهد, حال فرض کنید که خورشید سرد شود بدیهی است که با تبخیر کمتر ابرهای کمتری در آسمان خواهند بود و مقدار بیشتری به زمین خواهد رسید.

به این ترتیب صحنه برای حیات آماده شد, سیاره ایی آب دار با اتمسفری با ثبات، دما را تا حدودی ثابت نگه می دارد به طوری که سیاره نه کاملا یخ می زند و نه از بی آبی خشک می شود, با داشتن این ادراک دشوار می توان تصور کرد که حیات می توانسته روی چنین سیاره ایی با شکست روبرو شود، و از این به بعد داستان تکامل اتمسفر زمین ارتباطی ناگسستنی با داستان حیات بر روی زمین خواهد داشت.

طوفان های خورشیدی سهمگین

طوفان های خورشیدی سهمگین

به اختصار با وجود اینکه تابش فرابنفش خورشید می توانست زمین را، حتی بعد از به وجود آمدن اقیانوس ها، به صورت خشک و بایر در آورد، حیات توانست زیر پوشش دریاها رشد کند.

اکسیژن برای جانداران اولیه سم به حساب می آمد، و این یک ماده پس مانده حیاتی بود که باید به نحوی از شر آن خلاص می شدند.
اما در حدود چند میلیارد سال پیش اکسیژن در حال تشکیل شدن در اتمسفر زمین بود و واکنش های شیمیایی که با تابش خورشید ( واکنش های فوتوشیمیایی ) تحریک شده بودند لایه ایی از ازن ( اکسیژن سه ظرفیتی ) ساختند که توانست تابش فرابنفش و عقیم ساز خورشیدی را خنثی کند,
در این شرایط حفاظتی، موجوداتی از این فرصت استفاده کردند و خود را از دریا به خشکی رساندند و حیات از دریاها به خشکی راه یافت و جاندارانی بوجود آمدند و رشد کردند که با اکسیژن تغذیه می شدند.

مواد اولیه تولید اکسیژن خود موجب نابودی خود شدند و آنچه از آنها باقی ماند با گیاهانی که دی اکسید کربن تنفس می کردند یا جانورانی که اکسیژن استنشاق می کردند سازش پیدا کردند, با این وضع نوع جدیدی از موازنه برقرار شد که حیات خود بخشی از فیدبک را تشکیل داد و زمین به صورت سیاره ایی قابل زیست و شناخت پذیر درآمد.

منبع: پیج کیهان شگفت انگیز در فیسبوک

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
جهنمی در ۴ میلیارد سال قبل, ۵٫۰ out of 5 based on 2 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: