تازه‌ترین اخبار باشگاه

تیکوبراهه که بود؟

تیکوبراهه یک ستاره شناس بزرگ دانمارکی بود که در قرن شانزدهم زندگی می کرد. او در سال ۱۵۴۶م. (۹۲۴ش.) متولد شد و به عنوان یک منجم ماهر شهرتی برای خود کسب نمود.

تیکو براهه

تیکو براهه

او مخصوصا در اندازه گیری موقعیت ستارگان و سیاره ها در آسمان تبحر داشت و اینکار را بسیار دقیق تر از هر کسی که در گذشته انجام داده بود، انجام می داد. خطاهای او در اندازه گیری به ندرت بیشتر از یک دقیقه ی قوسی، یا در حدود یک سی ام اندازه ی ماه -وقتی که با چشم غیر مسلح دیده می شود- بود. اندازه گیری های او بدون کمک تلسکوپ انجام می شد. در واقع از وسیله ای به نام کوئدرانت یا ربع استفاده می کرد که اساسا ربع یک دایره بود که به طور عمودی نصب شده بود و بر روی آن یک بازوی محوری دیداری قرار داشت. او در طول بازوی دیداری (که بیشتر شبیه نشانه گیر یک تفنگ بود) به سمت یک ستاره نگاه می کرد و موقعیت آن را از روی درجه بندی که بر روی کوئدرانت بود، می خواند.

فردریک، پادشاه دانمارک، جزیره ی کوچکی را در اختیار او گذاشت تا یک رصد خانه ایجاد کند و در اینجا بود که او بیشتر کارهایش را انجام داد. او مشهور به بد اخلاقی بود. چنین ادعا می شد که او قسمتی از بینی اش را در یک دعوا از دست داده بود و بعد خودش آنرا با آلیاژی از فلزات جایگزین کرد که تا اخر عمر نیز برای او باقی ماند.

تیکوبراهه در مورد عالم نظریه ی خاص خودش را داشت. او این عقیده ی بطلیموس راکه هر چیزی به دور زمین می گردد قبول نداشت و همچنین از پذیرفتن پیشنهاد کوپرنیک که زمین به دور خورشید میگردد نیز امتناع می ورزید. نظریه ی او این بود که ماه و خورشید به دور زمین می گردند.

تیکو خودش یک ریاضیدان نبود و بنابراین، یوهان کپلر را استخدام کرد تا اندازه گیری های دقیق موقعیت سیاره ها را برایش تحلیل نماید. او اینکار را برای اینکه ثابت کند نظریه اش صحیح است انجام داد. اما، قبل از اینکه کپلر کارش را تمام کند، براهه در سال ۱۶۰۱م. (۹۷۹ش.) در گذشت. پس از در گذشت او، کپلر نشان داد که براهه کاملا در اشتباه بوده است.

در میان دیگر مشاهداتش، تیکو به طور ناگهانی یک ابر نو اختر (یک ستاره ی انفجاری) را در سال ۱۵۷۲م. (۹۵۰ش.) دید. او سپس متوجه شد که می تواند نشان دهد این ابر نو اختر بایستی بسیار دورتر از ماه باشد.

منبع:
۱۸۶پرسش و پاسخ نجومی
نوشته ی آین نیکلسون
ترجمه دکتر عبد المهدی ریاضی و هادی 

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
تیکوبراهه که بود؟, ۵٫۰ out of 5 based on 2 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: