تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / تئوری خورشید الکتریکی

تئوری خورشید الکتریکی

مدل خورشید الکتریکی، مدلیست که در برابر مدل استاندار، یعنی مدل گداختی خورشید ارائه شده؛ و توضیح و توصیف بهتری از پدیده های خورشیدی را نسبت به مدل گداختی پیشنهاد می دهد. اما تئوری یا مدل خورشید الکتریکی چیست و چگونه پدیده های خورشیدی را توضیح می دهد؟

زبانه های خورشیدی که نشان دهنده ی جریان های بیرکلند هستند.

زبانه های خورشیدی که نشان دهنده ی جریان های بیرکلند هستند.

پایه ها:

تقریبا همه ی فضا از پلاسما پر شده. پلاسما؛ گازی یونیزه شده است که شامل الکترون های با بار منفی و اتم های یونیزه شده با بار مثبت می شود. بنابراین، هر ذره ی باردار، اختلاف پتانسیل الکتریکی ای (ولتاژی) را در محیط پلاسما به وجود می آورد. خورشید در مرکز یک سلول پلاسمایی است که شعاع این سلول، فاصله ای بیش از فاصله ی خورشید تا پلوتو را در بر می گیرد (حدود ۱۲۲ برابر فاصله ی خورشید تا زمین). همه ی این موارد از حقایق موجود هستند و از مرحله ی تئوری خارج شده اند.

خورشید تحت تاثیر مقدار بسیار زیادی از اختلاف پتانسیل الکتریکی نسبت به محیط اطراف پلاسمایی خودش است – بیش از ۱۸ میلیارد برابر.

یون های مثبت، خورشید را ترک می کنند و یون های منفی وارد آن می شوند که تشکیل نوعی شار شبکه ای را می دهند که یون های منفی از قطب های خورشید و یون های مثبت از ارتفاعات کمتر (استوای خورشید)، از آن خارج می شوند. این رویداد، نمایشی از چیزی است که در آزمایشگاه های پلاسما می نوان مشاهده کرد.

خورشید نیرو دارد، نه از داخل، بلکه از خارج و بوسیله ی جریان های الکتریکی (جریان های بیرکلند – Birkeland currents) که به داخل کهکشان منتشر می شوند. این که خورشید ممکن است به وسیله ی محیط اطرافش بسیار قدرتمند باشد یکی از فرضیاتی است که پیوسته مورد انتقاد منتقدان قرار داشته. بر اساس مدل کیهان پلاسمایی، اندازه کیهانی و جریان های کم چگال، کهکشان ها را به وجود می آورند و ستاره های آن کهکشان ها، با تاثیر الکترومغناطیسی تنگش در محور عمودی (Z-Pinch) به وجود می آیند. جریان های کیهانی کم چگال اند، اما به دلیل وجود تعداد بی شماری از ستاره ها، این جریان ها شدت جریان (آمپر) بالایی دارند. قدرت تابش خورشیدی که از نیروی الکتریکی قدرت گرفته به دلیل دریافت انرژی به وسیله ی این شدت جریان است. جریان های کیهانی که در  محدوده ی خورشید جریان دارند ممکن است با نواحی ای از فضا که جریان های کم چگال یا پر چگال تر دارند روبرو شوند که تغییری کاتوره ای و یا دوره ای را در آن به وجود می آورند.

 

ناحیه ای از تاج فعال خورشید با استفاده از پرتوی ایکس

ناحیه ای از تاج فعال خورشید با استفاده از پرتوی ایکس

 

در ادامه همچنین، چندی از ویژگی های خورشید از جمله تاج و باد های خورشیدی، از دید این تئوری مورد بررسی و کاوش قرار می گیرند.

تاج:

تاج خورشید تنها در زمان گرفت قابل رویت است. تاج نور درخشان وسیعی از پلاسماست که در طی زمان تغییر شکل می دهد. تاج در واقع دشارژ پلاسما به شیوه ی نور دهی از سطح خورشید است. اگر طبیعت خورشید الکتریکی نمی بود، دلیلی برای وجود پدیده ای به نام تاج برای خورشید وجود نداشت. بنابراین، یک پرسش پایه که انتظار می رود در هر بحثی که درباره ی خورشید وجود دارد پرسیده شود این است که چرا خورشید ما دارای تاج است؟ چرا که هیچ توجیهی برای وجود تاج در مدل گداختی خورشید وجود ندارد.

باد خورشیدی:

یون های مثبت از سطح خورشید و تاج به بیرون تابش می کنند و تا جایی که توان محاسبه آن را داشتیم منتشر می شوند و سرانجام تمام کیهان را پر می کنند. “باد” متناسب با زمان تغییر می کند و حتی مشاهده شده که برای بازه ای از زمان کاملا می ایستد. چه چیزی عامل این نوسانات است؟ مدل خورشید الکتریکی توضیح ساده ای را برای توجیه مکانیزم این پدیده که هم شار را تولید و هم کنترل می کند، پیشنهاد می دهد. مدل استاندارد هیچ توضیحی برای این پدیده و مکانیزم آن ندارد.
برای اطلاعات بیشتر درباره ی این ویژگی از خورشید به منبع ذکر شده مراجعه فرمایید.

منبع: electric-cosmos.org/sun.htm

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 4.8/5 (6 votes cast)
تئوری خورشید الکتریکی, ۴٫۸ out of 5 based on 6 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: