تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / اخبار نجومی / اخبار نجومی روز / بارش شهابهای ربعی در سال نو میلادی

بارش شهابهای ربعی در سال نو میلادی

بارش شهابهای ربعی در سال نو میلادی

بارش شهابی ربعی یکی از غنی ترین بارش های شهابی است, در بهترین شرایط رصدکنندگان این بارش بیش از ۱۰۰ شهاب در ساعت را رصد می کنند, پس برای شکار شهابها آماده باشید, هر بارش شهابی را با نام همان صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار گرفته است، نام گذاری می کنند، مانند: بارش شهابی برساوشی، جوزایی، اسدی و …

بارش شهابهای ربعی

بارش شهابهای ربعی

ربع، یک صورت فلکی قدیمی بود که در تقسیم بندی جدید تر جزو صورت فلکی عوا قرار گرفت، بر اساس تقسیم بندی جدید کانون بارش در صورت فلکی عوا است، اما نام ربع بر روی این بارش ماند و البته می توان آن را بارش شهابی عوایی نیز نامید.

محدود زمانی فعالیت بارش شهابی ربعی از ۱۲ تا ۱۷ دی ماه است و امسال هم اوج بارش ساعت ۲۳ (۱۹:۳۰ به وقت جهانی) ۱۳ دی است.

متاسفانه اوج بارش شهابی ربعی چند ساعت بیشتر نیست, پس از اوج شمار شهابها بسیار کم می شود, برای همین اگر اوج بارش در وسط روز باشد بارش را از دست می دهید. اما خوشبختانه بارش ربعی امسال در ساعت ساعت ۲۳ (۱۹:۳۰ به وقت جهانی) ۱۳ دی ماه به اوج می رسد, اما در این زمان هنوز کانون بارش طلوع نکرده است (کانون این بارش پس از نیمه شب از شمال شرق طلوع می کند و در ساعت ۵ بامداد به ارتفاع حدود ۵۰ درجه می رسد ). بهترین زمان برای رصد ساعت ۲ تا ۶ بامداد ۱۴ دی ماه  می باشد که کانون بارش به ارتفاع قابل توجهی رسیده است.

همانطور که می دانید دنباله دار ها منشا بارش های شهابی هستند , در مطالعات اولیه منشاء این بارش دنباله دار ۹۶ P/Machholz تعیین شد. مشخصه های مداری این دنباله دار با شهاب واره های بارش ربعی تطابق نشان می دهند. در سال ۱۹۷۹ Hasegawa در مقاله ای نشان داد دنباله دار C/1491Y1 در همان مدار شهاب واره های بارش ربعی قرار دارد و این دنباله دار منشاء بارش می باشد.

نکته جالب توجه اینکه عرض توده ذرات بارش شهابی ربعی چندان گسترده نیست، با کمی جابجایی توده، ممکن است بارشی دیده نشود. Peter Jenniskens از موسسه SETI در مقاله ای در سال ۱۹۹۷ به تجزیه و تحلیل بارش ربعی پرداخت. او نشان داد که این بارش خیلی جوان است و بیش از چند صد سال قدمت ندارد. بررسی جابجایی شهاب واره ها  در چند صد سال گذشته مشخص کرد که دو دنباله دار مذکور نمی توانند منشاء این بارش باشند.

ویژگی جالب این بارش شیب زیاد منحنی فعالیت آن است یعنی اوج آن در مدت چند ساعت اتفاق می افتد و به سرعت افت می کند. Jenniskens این اثر را مربوط به تمایل مداری زیاد دنباله دار منشاء دانست. دو سال قبل یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی وی در مقاله ای نشان دادند که منشاء بارش ربعی سیارک تازه کشف شده   ۲۰۰۳ EH1 است. او معتقد است این سیارک بازمانده یا تکه ای از یک دنباله دار است. رصدها این گفته را تایید می کنند که احتمالا” این سیارک بخشی از دنباله ار C/1491 Y1 که در ۵۰۰ سال قبل از آن جدا شده است. علاوه بر این رصدها نشان می دهند توزیع جرمی شهابهای این بارش یکسان نیست.در نتیجه درخشندگی شهابها دربازه های زمانهای مختلف تغییر می کند.

یک نکته جالب توجه اینکه درخشان ترین شهاب ها در بارش شهابی ربعی به رنگ آبی و زرد و مایل به سبز دیده می شوند. در ضمن شهابهای این بارش  سرعت نسبتا کمی دارند, این امر باعث می شود تا زیبایی شهابهای ربعی دو چندان شود. این شبها هوا بسیار سرد است لباس گرم و نوشیدنی داغ هنگام رصد به همراه داشته باشید، مطمئنا در بامداد ۱۴ دی ماه هیچ چیزی گرمابخش تر از شهابهای ربعی نیست.

مشخصات بارش شهابی ربعی:
مختصات کانون بارش= بعد: m 30 و h 15 میل: ۵۰ درجه
سرعت ساعتی سمت الرأسی ۹۵:ZHR
شاخص جمعیتی ۱/۲:r
مکان بارش در حدود ۱۰ درجه شمال ستاره بتا (β) – عوا است. (بتا ستاره سر باد بادک است)

منبع: دانشنامه ستاره شناسی
توسط: آقای اکبر نعمتی

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
بارش شهابهای ربعی در سال نو میلادی, ۵٫۰ out of 5 based on 3 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: