تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / امواج شدید آب و هوایی خبر از گرما کره زمین می دهند

امواج شدید آب و هوایی خبر از گرما کره زمین می دهند

تا چه حد به شدت گرفتن آب و هوای نامناسب دقت می کنید؟ موج گرمای شدید و باران های سیل آسا در حال افزایش هستند. هرروزه مقدار زیادی محصول غذایی و حیوانات و همچنین انسان ها به علت جاری شدن سیل و یا گرمای شدید رو به نابودی اند.

امواج شدید اخیر در السکا بررسی شدند

امواج شدید اخیر در السکا بررسی شدند

محققان نشان داده اند که الگوهای ثابت ای از افزایش دمای کره زمین – درفشارهای بالا که برای روزها و هفته ها بی حرکتند و موجب امواج گرمایی شدید وباران های سیل آسا می شوند – در تابستان افزایش یافته است.

دیم دوآمو اظهار داشت: از سال ۲۰۰۰ تاکنون شاهد توده ای از این امواج اب وهوایی بوده ایم  که نشانی از گرم شدن کره زمین هستند.

این الگوها از سال ۲۰۱۳ در آلسکا منجر به ویرانی عظیمی شده بود که در سال گذشته در تابستان در کلرادو نیز اتفاق افتاد. این الگوهای بسته که با جریان های باد عظیمی همراه هستند گاهی اوقات در عرض های جغرافیایی بین ۳۰ تا ۶۰ منجر به اینگونه حوادث می شوند.

متخصصان هواشناسی با بررسی آب وهوای ۳۵ سال اخیر زمین توسط ماهواره ها و بالن ها و کشتی ها دریافتند که دمای قطب شمال به طور چشمگیری افزایش یافته  که موجب جریان های جت بسته و تشدید این آب وهوا شده است که منجربه خشکسالی و سیل و گرمای بیش از حد می شوند. همچنین یافتن ارتباطی بین این دوسیستم هوایی میتواند علل برخی از حوادث مربوطه را مشخص کند. از جمله ی ان سیل اخیر در کلرادو میزان بالایی از رطوبت مناطق استوایی را کاسته که آن هم موجب اتش سوزی عظیمی شده است.

هرچند این مطالعات اخیر همچنان رابطه ی علت و معلول سیستم قطب شمال و سایر عرض های جغرافیایی را مشخص نمی کند اما این الگوها همبستگی این دو را تصدیق میکند.

 منبع: space.com

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
امواج شدید آب و هوایی خبر از گرما کره زمین می دهند, ۵٫۰ out of 5 based on 3 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: