تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / شش عدد مهم در کیهان – بخش نخست

شش عدد مهم در کیهان – بخش نخست

باورش سخت است، نوری که در اطراف ماست در یک آن سفر نمی کند. زمانی که طول می کشد تا لامپ روشن شود و نور به چشمان ما برسد بینهایت کوچک، اما قابل محاسبه است.

اعداد مهم در کیهان

اعداد مهم در کیهان

۱ – سرعت نور c؛
c در اصل از Celeritas، به معنی ثابت می آید.

نخستین کسی که سرعت نور را به صورت کمی مورد محاسبه قرار داد، ستاره شناس دانمارکی، اوله رومر بود. او زمان رسیدن نور قمرهای مشتری به زمین را در دوره چرخش زمین در سال ۱۶۷۵، مورد تحلیل قرار داد. برخلاف اینکه عدد نهایی بسیار کوچک بود، محاسبات اولیه او به اثبات ایده جدال برانگیز وجود سرعتی برای نور کمک کرد.

فواصل کیهانی آن چنان زیادند که حتی برای نور با این سرعت، زمان می برد که به هرجا برود و همین راهی ساده برای محاسبه فاصله ستاره ایی ارایه می کند: سال نوری یا فاصله ایی که نور در طول یک سال طی می کند (۱۰ تریلیون کیلومتر). آلبرت اینشتین اهمیت این ثابت جهانی را محکم ساخت و ثابت کرد سرعت نور در خلا، حداکثر سرعتی است که ماده یا انرژی می تواند به آن دست یابد.

c در واقع عدد معتبری است که از سال ۱۹۸۳، “سیستم بین المللی واحدها” طول یک متر را فاصله ای که نور در ۱٫۲۹۹۷۹۲۴۵۸ ثانیه طی می کند قرار داد. سرعت نور براساس تعریف ثابت است. اما امکان دارد سرعت نور کندتر شود و آن زمانی است که در خلا منتشر نمی شود. تاکنون طرح اینشتین برای حد جهانی سرعت، آخرین حرف باقی مانده است.

منبع: ماهنامه بین المللی ستاره شناسی و فضا، آسمان شب
نویسنده: بیل اندرو
برگردان: فاطمه هاشمی نسب

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 4.8/5 (6 votes cast)
شش عدد مهم در کیهان - بخش نخست, ۴٫۸ out of 5 based on 6 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: