تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / ارمغانی از جهانی زیبا

ارمغانی از جهانی زیبا

“در جهان خارج یک زمان فیزیکی واحد و مستمر داریم  و جریانی ست که بر همه ما می گذرد. خورشید و ماه که طلوع می کنند  و غروب میکنند خط زمانی را رسم می کنند که برای همه انسانهایی که در این جهان زندگی می کنند و حتی برای همه حیوانات، سنگها و جامدات یکسان است.اما آیا این تنها زمانی است که بر ما میگذرد؟

ما همه میدانیم که وقتی شادمانیم زمان بسیار زودتر می گذرد و وقتی غمگینیم زمان طولانی تر جلوه می کند. آنچه که از قدیم ضرب المثل است اینست که روزهای طولانی را به روزهای ماه رمضان تشبیه می کنند. این از همین جا سرچشمه می گیرد که روز های ماه رمضان بخاطر اینکه به سختی میگذردو آمیخته با عطش و تشنگی است برای انسانهای روزه دار معمولا طولانی تر جلوه می کند. از این نظر نباید فریفته شد که همه ما یکسان عمر می کنیم و وقتی بر دو نفر فرضا بطور مساوی و از نطر فیزیکی ۷۰ سال می گذرد نباید پنداشت که بر آتها واقعا به یک منوال عمر گذشته است. عمری را که بر هر کدام ما می گذرد نمی توان فقط با واحدهای فیزیکی اندازه کرد. عمر ما مجموعه ی  ماجراهایی است که بر ما می گذرد و این تساوی کمّی عمرها به هیچوجه تساوی کیفی عمرها نیست.”

با  دقت در جملات مزبور و بخصوص از نظر گذراندن واژه های کمّی و کیفی، پیش بینی اینکه از این جملات به  بعد  باید وارد وادی فیزیک شد، یا روانشناسی  یا عرفان و یا … چندان آسان نیست. به هر صورت، عمر ویژگی است که در رابطه بین اجزا با جهان اطرافشان تعریف می شود و جهان هر کس با دیگری متفاوت است، اما می توان نوید بخش و معرف جهانهایی زیبا تر بود.

نزدیک ترین مطلب علمی  درباره  عنوان این مطلب شاید بحث زیبای جهان های موازی باشد اما مقصود، قصد دیگریست. این کافی نیست که تصور کنیم اجزایی که در فضاهای دور دست قرار دارند جزء جهان ما هستند. حقیقت اینست که چه برای کسانی که خبر دارند و همواره به دنبال آنها هستند و چه کسانی که نمی دانند و خبر از وجود چنین زیبایی هایی در دور دست ها  ندارند،تا وقتی این حقایق  نقشی در زندگی ما ندارند و برای ما ایجاد نگرانی نکرده اند و ما کاری و کوششی بخاطر آنها انجام ندهیم و تا وقتی که گوشه ای از خاطر ما را فرا نگرفته اند، نمی توان گفت وارد زندگی ما و جهان ما  شده اند.

کوپرنیک

کوپرنیک

ما از عصر رنسانس به این طرف پا به جهان نوینی گذاشتیم. آنچه که مردم قبل از آن تصور می کردند این بود که زمین ایستاده و همه چیز به دور زمین و به دور سر انسانها می گردد. اما از روزگار کپرنیک به این طرف جهان فیزیکی کاملا عوض شده است و ما معتقدیم که به دور خورشید می گردیم. یادمان نرود هیاهویی که سخن گالیله بر انگیخت فقط به این خاطر نبود که نطریه ی او با معتقدات مذهبی مخالف بود. این یک چهره مسأله بود. اما جنبه مهمتری که وجود داشت و باعث می شد که در برابر این قضیه مقاومت شود، این بود که حقیقت گالیله می خواست جهان انسانها را عوض کند. دنیایی را که تا دیروز در آن زندگی می کردند از دستشان می گرفت، موضعشان را در طبیعت عوض می کرد و آنهمه فریاد های مقاومتی که در مقابل گالیله بلند شد فریاد هایی بود که به هنگام گذر از سراچه ی تنگ جهان کهن و پا نهادن به جهان  نوین سر داده شد.

از جهاتی چند، حقیقت اینست که دیگر در زمان کنونی شاید سوال جوابهایی مانند خاطره دکتر شریعتی خنده دار نماید که در گفتاری از یکی از روستاییان نقل می کرد که از او سوال کرده بود “آیا در کشورهای اروپایی، که تحصیل می کردید، از کدخدا علی ده ما هم سخنی بود یا نه؟”!! جهان به سمت و سویی می رود که اذهان حتی عموم جامعه به دنبال دنیایی تازه تر از فراخنای  دنیای امروز و دیروز اوست.

دنیایی زیبا

دنیایی زیبا

آنانکه در وادی علم قدم می گذارند و دلبسته علایق و زیبایی ها ی آنند می باید سعی در انشار رایحه این شگفتگی ها به عموم افراد جامعه باشند. نجوم هم از این قاعده مستثنی نیست. باید آنقدر کوشید که  مثلا اگر  متوجه شویم  که واقعی نیستیم و در یک شبیه سازی کامپیوتری زندگی میکنیم وحشت زده نشویم و از طرفی برای سوالی مانند آنچه مولانا ذکر میکند، جوابی دلپذیر و قابل قبول  از دنیای دوست داشتنی مان، نجوم، برای همگان داشته باشیم. بامید آن روز:

ور تو می آیی از گلزار چنان

دست گل کو از برای ارمغان

ز آنچه می گویی و وصفش میکنی

چون نشانی در تو نبود ای سنی …

منبع کمکی:

ما درکدام جهان زندگی می کنیم

دکتر عبدالکریم سروش

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
ارمغانی از جهانی زیبا, ۵٫۰ out of 5 based on 5 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: