تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / ارتباط اهرام مصر با صورت های فلکی آسمان

ارتباط اهرام مصر با صورت های فلکی آسمان

معماری اهرام مصر و ارتباط آن با صورت های فلکی آسمان

معماری اهرام جیزه به گونه ای شگفت انگیز است که هنوز هم دانشمندان بر روی نحوه ساخت این بنا به اتفاق نظر نرسیدند ولی آنچه که مسلم است ارتباط کلیه هرم های موجود در مصر با صور فلکی و ستارگان راه شیری (orion) است که در این نقشه به صورت زیبا پیداست. مراکز A ،B ،C و D قبلا هرم هایی بودنند که تخریب شده اند ولی بقایای آن ها باقی مانده است.

معماری اهرام مصر و ارتباط آن با صورت های فلکی آسمان

معماری اهرام مصر و ارتباط آن با صورت های فلکی آسمان

این معماران نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه ای قائل بودند بلکه دقت عمل فوق العاده ای نیز داشتند. در دیواره های هرم سوراخ هایی وجود داشته که در زمان هایی خاص با ستارگان خاصی در صور فلکی مشخص در ارتباط بوده، برخی از ستارگان مرتبط عبارتند از : Sirus-Alnitak-Kochab-Thuban

وین هرشل (Wayen Herschel) ، نویسنده ای که در زمینه نجوم و باستان تحقیق می کند به یافته های اسرار آمیز و در عین حال قابل تاملی در سال های اخیر دست یافت. او کشف کرد که زاویه ای که ابوالهل در اثر تلاقی با سه هرم صحرای جیزه به وجود می آورد درحقیقت همان زاویه ای است که درخشان ترین ستاره صور فلکی شیر (اسد) با ردیف ستارگان مجموع در کمربند شکارچی به وجود آورده است.

زاویه درخشان ترین ستاره صورت فلکی شیر با ستارگان کمربند شکارچی

زاویه درخشان ترین ستاره صورت فلکی شیر با ستارگان کمربند شکارچی

به عقیده هرشل همه اهرام در مصر سفلی بیانگر ستارگانی است که هر یک الهام بخش از قدیمی ترین خدایان شناخته شده اند, او همچنین متعاقبا آزمایشی را به انجام رساند تا اثبات کند همه اهرام در مصر سفلی نماینده ستارگان هستند. او یک صفحه شفاف ترنسپارنت را از موقعیت ستارگان بر روی بر روی نقشه اهرام قرار داد, نتیجه نفس گیر بود.

همه ستارگان درخشان در صور فلکی شناخته شده در یک دایره ۳۶۰ درجه کامل در طول راه شیری بودند که در اطراف زمین قرار داشتند. همه ستارگان درخشان، بر اهرام روی زمین منطبق بودند. نقشه ستارگان با درخشان ترین ستاره در آسمان شب آغاز می شد.

نقشه ستارگان با درخشان ترین ستاره در آسمان شب

نقشه ستارگان با درخشان ترین ستاره در آسمان شب

مصریان باستان احترام ویژه ای برای خورشید قائل بوده اند. امّا این خورشید، خورشید ما نیست! فضا نوردان می توانند تائید کنند که ستون هرمی شکل معبد خورشید تنها بنای مقدس در کل اهرام در رقابت با ستاره ای شبه خورشید است (HD28327’G’spectrum ) و نسبتاً در فاصله نزدیکی است. این همبستگی تنها در دقیقترین موقعیت ، ۱۷۲۵۰ سال پیش رخ داده و شاید نوعی سند سازی از طلوع بشریت باشد.

مصریان باستان احترام ویژه ای برای خورشید قائل بوده اند

مصریان باستان احترام ویژه ای برای خورشید قائل بوده اند

اگر دو خط عمود برهم از دو منتهی الیه شرقی-غربی و شمالی-جنوبی زمین رسم بشود محل تلاقی آن دو دقیقا در محل ساخت اهرام مصر خواهد بود. ابعاد و اندازه های اهرام به لحاظ هندسی به فواصل و نسبت های نجومی متناسب است.

مثلث قائم الزاویه ای که با نسبت های این هرم شکل گرفته شده باشد به مثلث قائم مصری یا Egyptian Triangle معروف هست و جالب اینجاست که بدانید نسبت وتر به ضلع هم کف هرم معادل با نسبت طلایی یعنی دقیقا” ۱٫۶۱۸۰۴ می باشد. این نسبت با عدد طلایی تنها در رقم پنجم اعشار اختلاف دارد یعنی چیزی حدودیک صد هزارم. اگر معادله فیثاغورث را برای این مثلث قائم الزاویه بنویسم به معادله ای مانند phi2=phi+b2خواهیم رسید که حاصل جواب آن همان عدد معروف طلایی خواهد بود. (معمولا” عدد طلایی را با phi نمایش می دهند) طول وتر برای هرم واقعی حدود ۳۵۶ متر و طول ضلع مربع قاعده حدودا” معادل ۴۴۰متر می باشد بنابر این نسبت ۳۵۶ بر ۲۲۰ (معادل نیم ضلع مربع) برابر با عدد ۱٫۶۱۸ خواهدشد.

همه ستارگان درخشان، بر اهرام روی زمین منطبق بودند

همه ستارگان درخشان، بر اهرام روی زمین منطبق بودند

کپلر منجم معروف نیز علاقه بسیاری به نسبت طلایی داشت بگونه ای که در یکی از کتابهای خود اینگونه نوشت : “هندسه دارای دو گنج بسیار با اهمیت می باشد که یکی از آنها قضیه فیثاغورث و دومی رابطه تقسیم یک پاره خط با نسبت طلایی می باشد. اولین گنج را می توان به طلا و دومی را به جواهر تشبیه کرد”. تحقیقاتی که کپلر راجع به مثلثی که اضلاع آن به نسبت اضلاع مثلث مصری باشد به حدی بود که امروزه این مثلث به مثلث کپلر نیز معروف می باشد. کپلر پی به روابط بسیار زیبایی میان اجرام آسمانی و این نسبت طلایی پیدا کرد.

اهرام ثلاثه مصر

اهرام ثلاثه مصر

انسان ۴۵۰۰ سال پیش چگونه بدون دسترسی به هیچ امکانات رصدی توانست  این محاسبات نجومی پیشرفته رو انجام دهد؟
چرا روی زمین اسراری به چنین بزرگی با چنین ساختار عظیم و اشاراتی به سمت آسمان است؟
چرا آنها فقط زمانی میتوانند به طور کامل کشف رمز شوند شوند که از ماهواره مشاهده شوند؟
هنوز هم دانشمندان در نحوه چگونگی معماری و ساخت این بنا با سوالات بیشماری روبرو هستند …

نویسنده مقاله: مرضیه تقوایی از باشگاه نجوم ساری

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 3.4/5 (45 votes cast)
ارتباط اهرام مصر با صورت های فلکی آسمان , ۳٫۴ out of 5 based on 45 ratings

۶۷ نظر

 1. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  به عقیده ی بسیاری از بزرگان دینی ما، تمدن مصر باستان بسیار شگفت انگیز و فراتر از باور انسان های امروزی است. ارتباط مجوسان و راهبان مصر و حتی فرعونیان با جن از این دست میباشد که در بسیاری از کتاب ها به آن اشاره شده است. حتی نظریه ای وجود دارد مبنی بر اینکه این بناها را به کمک اجنه ساخته اند و انسان آن زمان بدون کمک نیرویی مافوق قادر به ساختن چنین بناهایی با چنین دقتی نبوده است. من سند این اطلاعات و گفته ها را که بسیار زیاد و قطور بود رو به چشم خودم دیدم که حاصل چندین جلسه پرس وجو از بزرگان دینی بود. البته کتاب های زیادی نیز در این مورد از گذشته وجود دارد. یکی از این اسناد، مربوط میشه به ساخت فیلم «ملک سلیمان» که به داستان زندگی حضرت سلیمان و ارتباط او با جن ها اشاره داره که تهیه کنندگان و دست اندرکاران این فیلم، اسناد مربوطه رو جمع آوری کرده بودند و خودم آنها را مطالعه کردم. حتی با یکی از بازیگران این فیلم چند ساعتی در مورد این اطلاعات و اسناد گفت و گو کردم. به هرحال من نمیخوام بگم این نظریه کاملا درسته، فقط چون این اسناد به نظر خیلی معتبر میان در تکمیل این مقاله براتون نوشتم.
  موفق باشین

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 7 votes)
 2. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  راستی من کارشناس معماری هستم.
  برای خودم معماری و فرهنگ مصر باستان بسیار جذاب و شگفت انگیزه. اگر کسی مثل من عاشق معماری مصر باستان باشه و بخواد بیشتر بدونه من مایلم کمکش کنم.
  موفق باشین…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 10 votes)
  • estardast - Rank : فعال

   مرسی از نظرتون…
   بهتر نیست که معماری ساخت اهرام مصر رو به جن و… ربط ندیم
   همونطور که خودتون هم معماری خوندین ما بنا های زیادی در دنیا داریم که پیچیدگی ساختشون خیلی زیاده ولی بیشترین علت شگفتی شون ساخته شدن در زمان هایی بوده که از تکنولوژی نوین ساخت سازه و معماری خبری نبود..
   هرچند که معماری هرم های مصر واقعا شگفت انگیزه ولی اگه در مورد نقشه ها و تصاویر که روی دیواره ای اهرام جیزه تحقیق کنین می بینین که تو همه عکس ها تمثیلی که از انسان به کار رفته ، انسانی هست با سر بزرگ…معنی این ثمثیل رو کارشناسان این طور گفتند به کارگیری از قدرت مغز و تفکر بالا ….من فکر میکنم راز این معماری همینه..انسان های اون زمان تونستند از قدرت مغز خودشون به نحو منحصر به فردی استفاده کنند…
   الانم تا اونجایی که در جریانم دو کشور فرانسه و نروژ دارن با توجه به مقررات سرسختی که وزارت دفاع مصر داره (دولت مصرنسبت به تحقیق رو اهرام سرسختانه برخورد می کنه) از طریق نرمافزار شبیه سازی رو معماری این بنا ها کار میکنند.
   ولی در حالت کلی از دید من شگفتی معماری این بنا شاید زمانی حل بشه ولی استفاده دقیق از نسبت های نجومی خیلی واسم عجیب و غیر باور هست…مثلا فاصله دو هرم جیزه دقیقا ضریبی از فاصله دو ستاره هست …اون ها چطور فاصله دو ستاره رو تخمین می زدن ؟!!!

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 6 votes)
   • سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

    دوست خوبم (estardast) که اسم اصلیتون رو نمیدونم، سلام…
    از اینکه نظرم رو خوندی خیلی ممنونم.
    من در پایان نظرم به این نکته اشاره کردم که هنوز مهر تایید قطعی بر این نظریه زده نشده، ولی بسیاری از حقایق زندگی انسان در طول تاریخ برای بسیاری غیر قابل باور جلوه میکنه.
    من در بین نظر خودم اشاره ای کردم به فیلم (ملک سلیمان) و داستان زندگی حضرت سلیمان و ارتباط ایشان با اجنه. همه ی ما میدانیم که در قرآن داستان زندگی حضرت سلیمان آمده و ارتباط او با اجنه و سلطه ی ایشان بر آنها بر هیچ کس پوشیده نیست. به باور بزرگان دینی مانند علامه طباطبایی و کسانی همانند ایشان، اجنه تا قبل از حضرت سلیمان در روی زمین آزادانه زندگی میکردند و برای مردم آن زمان قابل حس بودند. باید به این نکته اشاره کنم که حضرت سلیمان حدود چند قرن بعد از حضرت موسی زندگی میکردند و اهرام ثلاثه ی مصر نیز چندین سال قبل از به دنیا آمدن حضرت موسی ساخته شدند. یعنی سیر تاریخی بدین شکل است که ابتدا اهرام ثلاثه ی مصر ساخته شدند، سپس چندین سال بعد حضرت موسی به دنیا آمد و به پیامبری برگزیده شد و چندین قرن پس از حضرت موسی، حضرت سلیمان دیده به جهان گشود.
    از نظر بزرگان دینی ما، اجنه تا قبل از حضرت سلیمان آزادانه در بین مردم زندگی میکردند و اگر توجه کرده باشید، اهرام مصر چندین قرن قبل از حضرت سلیمان ساخته شده اند. و همه میدانیم که اجنه در خدمت حضرت سلیمان بوده اند و آنها در ساخت کاخها و بناها به دستور حضرت سلیمان به کار گرفته میشدند. به فرمان خدا، از زمان حضرت سلیمان تا کنون اجنه دیگر همانند گذشته های دور (زمان حضرت موسی و…) آزاد و رها نیستند.
    خلاصه ی مطلب اینکه، با توجه به قرآن و نظر بزرگان دینی در رابطه با موضوع ارتباط انسان با نیروهای مافوق تصور بشر همانند اجنه، به خصوص ارتباط فرعونیان با اجنه (چه قبل و چه همزمان با حضرت موسی)، نظریه ای مبنی بر همفکری و کمک این مخلوقات شگفت در ساخت اهرام ثلاثه ی مصر وجود دارد.
    انسان امروزی بدون کمک ماهواره ها و هواپیماها نمیتوانست به این شگفتی ها دست پیدا کند. شگفتی هایی که نویسنده ی گرامی در متن مقاله بدان اشاره کرده اند.
    باز هم تاکید میکنم که هنوز مهر تاییدی بر این نظریه زده نشده است.
    اما کتابهایی بسیار در این زمینه وجود دارد. خودم گوشه ای از اسنادی رو که دست اندرکاران در ساخت فیلم (ملک سلیمان) در رابطه با ارتباط انسان به خصوص انسان های زمان حضرت سلیمان با اجنه تهیه کرده اند، خوانده بودم.
    حتی با یکی از بازیگران این فیلم به صورت حضوری در این زمینه گفتوگو کردم.
    به هر حال ارتباط انسان های باستان با اجنه را نمیشود کتمان کرد.
    یادمان باشد، علم و عرفان، ناظر و منظور، کشف و شهود، فیزیک و متافیزیک همه و همه همانند رشته هاییی به هم تنیده اند…
    من هیچگاه علم را تنها از دریچه ی فیزیک نگاه نمیکنم.
    در هر صورت از نقد و گفتوگو استقبال میکنم و خیلی مشتاقم که در این مورد رودر رو باهم به گفتوگو بپردازیم. خطاب من به همه ی دوستان عاشق علم و دانستنه…
    موفق باشین…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +2 (from 6 votes)
 3. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  راستی در رابطه با گفته ی دوست خوبم (estardast) که گفته بودن نقاشیها و حجاری هایی که در مصر باستان وجود دارن، همانند انسانی با سر بزرگ، باید بگم که علاوه بر نظریه ای که شما ذکر کردید، نظر دیگری نیز وجود دارد که بازهم مربوط به بزرگان دینی میشه…
  این نظریه در رابطه با نقاشیها و حجاری هایی که در مصر وجود داره، به خصوص تمثالهایی از خدایان مصر همانند (رع، آمون و..)، گفته که اینها جلوه و نمودی از اجنه هایی بودند که در زمان فرعونیان (قبل از حضرت سلیمان که اشاره کرده بودم که تا قبل از ایشان آزادانه در روی زمین زندگی میکردند) با مردمان آن زمان ارتباط برقرار میکردند.
  البته باید به این نکته اشاره کنم که اینطور نبود که هر شخصی به راحتی میتوانست آنها را مشاهده و با آنها ارتباط برقرار کند. بلکه هرکس که از مسیر حقیقی زندگی بدور میشد و منکر وحود خدا میبود، این اجنه کار راحت تری برای نفوذ در دل و جان و نفس آنها داشتند.
  شاید باتون خوشایند نباشه که در سایت علمی به بیان نظر بزرگان دینی میپردازم. ولی بازهم میگم علم بدون آگاهی و عرفان و کشف و شهود، کامل نیست.
  انیشتن گفته بود: « عالیترین وظیفه ی یک دانشمند فیزیک، کشف قوانین کلی و اساسی است که به صورتی میتوان با آنها تصویری از جهان ساخت. ولی برای دست یافتن به این قوانین راه راست و مستقیمی به نام کشف و شهود است…»

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 4. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  سلام
  من اطلاعاتی راجع به معماری و یا سیستمی که این اهرام طی اون کار میکنن ندارم، اما از این بحث خوشم اومده،

  این تقابل علم و متافیزیک این روز ها که علم پیشرفت کرده خیلی به چشم میاد

  به شخصه برداشتی که از سخن اینشتین میکنم ، شهود علمیه، حرفش منطقیه.. دقیقا پیگیر منطق بودن شرطه. هر آنچه که بشه دید یا تجربه کرد..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 5. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام علی جون…!
  من هم در بین نوشته خودم از هر کس که تشنه دانستن و گفتگو باشه دعوت کردم به تبادل اطلاعات و مناظره به صورت رودررو. اگه مایل باشی و یا هر کس که مایل باشه میتونیم رودررو با هم صحبت کنیم. نه فقط در رابطه با این موضوع، بلکه هر موضوعی که چیزی به دانسته های آدم اضافه کنه.
  دوم اینکه نباید اشتباه کنیم که علم (فیزیک) با متافیزیک تقابل و ناسازگاری دارند. بلکه هردو در کنار هم بهترین راه برای کشف حقایق عالم هستن. متاسفانه دانشمندانی که صرفا دنیا و هستی را تنها از دریچه مادیگری (متریالیسم) نگاه میکنن، بین فیزیک و متافیزیک جدایی انداختند و حتی بسیاری نیز سعی در کتمان حقیقت متافیزیک دارند و وجود آن را انکار میکنند.
  یکی از این دانشمندان که خوشبختانه زنده هست و هم عصر ماست پروفسور (استیفن هاوکینگ) نام داره که هیچ کس نبوغ و استعداد شگرف این بشر را رد نمیکنه ولی متاسفانه او و همکارانش یک جنبه از وجود انسان و هستی را دنبال میکنن و اون فقط فیزیکه و غافل از اینکه انسان دارای دو بعد مادی و معنوی هست یعنی فیزیک و متافیزیک.
  چه فیزیک و متافیزیک در حوزه انسان شناسی و چه در حوزه ی هستی و کیهان شناسی… همه و همه دارای دو بعد هستند.
  ما نباید عقل خودمون رو به دست افرادی از این دست قرار بدیم. همه ی ما میدونیم که در قرآن هم از جنبه های مادی انسان و هستی سخن به میان آمده و جنبه های معنوی. حتی در انجیل آنان نیز همینطور ،ولی دانشمندانی از این دست سعی در کتمان حقیقت دارند.
  اما انیشتین بسیار متفاوت تر از استیفن هاوکینگ به دنیا و هستی نگاه میکرد. او سخن بسیار جالبی داره. انیشتین گفته بود: «بعد از این همه سال تفکر در هستی و کیهان به این نتیجه رسیدم که خدا تاس نمی اندازد».
  او سعی در کشف حقیقت داشت و راه خودش رو به خوبی اتخاب کرده بود. این گفته او حاصل توجه به مسائل فیزیکی و متافیزیکی داره.
  او حتی با استاد بروجردی، یکی از بزرگان دینی ما مکاتبه داشت.
  اما استیفن هاوکینگ و همکارانش با تئوری ها و نظریاتشون دنبال یک هدف هستند و آن تئوری اینست که دنیا و هستی از یک اتفاق به وجود آمد و هیچ برنامه و فکری در پس آن نبود و هیچ نیرو و قدرتی در اداره ی آن نقش ندارد!!!
  اگر کتاب ها و مقالات و سخنرانی های او را مشاهده کردید و گوش دادید، رگه هایی از این تئوری به دست میاد.
  ما نباید اصل و حقیقت رو فراموش کنیم و هرگز به خود اجازه ندیم که چنین افرادی با چنین فلسفه ای راهنما و مراد علمی ما باشند. البته من از اون دست افرادی نیستم که بخوام ارزش علمی چنین افرادی رو تنها با این طرز فکرشون نابود کنم، نه، فقط این نگرش و دیدگاه به انسان و هستی رو نمی پذیرم.
  در نوشته ی قبلی خودم گفته بودم که علم رو تنها از دریچه ی فیزیک نگاه نمیکنم. بلکه حقیقتی دیگر به نام متافیزیک نیز در انسان و هستی وجود داره که نباید از اون غافل باشیم.
  اگر فیزیک و متافیزیک، اگر دانشمندان و متفکران فیزیک با عارفان و فلاسفه و بزرگان دینی دست به دست هم دهند، علم و بهتر بگم زندگی انسان مسیری روشن تر و هدفمندتر خواهد داشت و دگیر شاهد جنگ های جهانی و اتفاقاتی از این دست نخواهیم بود.
  حتما میدانید که انسان به چه دستاوردهای بزرگ علمی در زمان جنگ های جهانی دست یافت و لی همه صرف کشت و کشتار و به فلاکت نشاندن انسان و حتی زمین منجر شد.
  این همان چیزی است که هیتلر با وجود نبوغ و استعداد خود، فاقد آن بود. و آن چیزی نیست جز آگاهی و شناخت حقیقت وجودی انسان و هستی، یا بهتر بگویم «پیوند علم و عرفان»…
  خیلی مشتاقم که بتونیم با هر کس که مایل باشه بحث و تبادل نظر کنیم…
  اگه بشه چنین برنامه ای رو تدارک بدیم خیلی زیبا و مناسب میشه…
  موفق باشین…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 6. estardast - Rank : فعال

  مرسی از نظرات…این مطلب برای بیان این مساله بود که نجوم و آسمان تا چه اندازه برای مردم آن زمان قابل ستایش بود…
  نحوه ساخت معماری این بنا از این مقاله حذف شده…می تونم بگم عقیده هر انسانی قابل احترام هست و این اختلاف عقیده ها باعث پیشرفت تو نظریه ها میشه ، باید بگم معماری ساخت اهرام مصر قابل فهم برای انسان امروز با این پیشرفت های تکنولوژی و ساخت و ساز های مدرن شده…
  بیشتر می خواستم به جنبه ارتباط با صورت فلکی اشاره کنم ولی بخش هایی از معماری و نحوه ساخت رو اینجا می گم ( البته با اجازه از مدیر سایت )
  http://www.astroupload.com/uploads/1373479041021.jpg
  اگه این عکس رو ببینید ..مدلی از نحوه ساخت اهرام هست که کارشناسان ارائه دادند و در عکس دیگه که مدل ساخت رو بهتر نشون می ده:
  http://www.astroupload.com/uploads/1373479243191.gif
  ببینید یکی از مسائلی که تو ساخت اهرام همیشه سوال برانگیز بوده و همین حالا هم هست جابه جایی سنگ ها بوده…وزن هر سنگ از یک تن تا ۳ تن بوده تو این مدلی که ارائه شده یک روش ساخت رو مدل مارپیچی قراردادند و استفاده از غلتک هایی در زیر سنگ ها…اگر اطلاع داشته باشین ساخت اهرام حدود ۲۱ سال طول کشید…و تمام سنگ های به کار رفته اون متعلق به مصر نبودند…یعنی جابه جایی این حجم عظیم از سنگ از مناطقی دیگه صورت گرفته …همه این ها جز شگفتگی و عجیب بودن این ساخت و ساز به حساب می اومده، ولی ما داریم در مورد تمدنی صحبت می کنیم که از لحاظ قدرت مغزی منحصر به فرد بودند..طی بررسی که کارشناسان کردن همزمان با پیشرفت تکنولوژی استفاده از توانایی مغزی در انسان کنونی بین ۳ تا ۷ درصد هست و این نسبت تو اون عهد خیلی خیلی بیشتر بوده حتما اسم قوم پیشرفته آتلانتیس رو شنیدین تو نظریه هایی معماری ساخت هرم رو به این قوم نسبت دادند از طرفی انسان های اون زمان توانایی استفاده از قدرت های فراحسی مغزشون رو داشتند ….تو نظر قبلیم در مورد تصاویر که رو دیواره های هرم هست گفتم ..ایم عکس رو اینجا میارم :
  http://www.astroupload.com/uploads/1373479684431.jpg
  خیلی از کارشناسان راز ساخت هرم رو همین سمبل می دونن…سمبل اول که نماد انسانی که سربزرگ داره که نشون دهنده مرکز استفاده از انرژی ها که همون مغز هست، تصویر عقاب هم سمبل انرژی الهی و تصویر آخر هم نماد خود هرم..
  مطالب در مورد معماری اهرام خیلی زیاده و فکر هم می کنم جاش نیست که تو این سایت در موردش صحبت بشه …ولی ربطش به آسمان واسم جالب بود که تو این مقاله بهش اشاره کردم …
  فکر میکنم بهتر هست به جای اینکه به این بپردازیم که ساخت هرم توسط انسان یا موجودات دیگه ساخته شده یا نه به این فکر کنیم که نجوم در عهد باستان تا چه اندازه قابل ستایش بوده…انسان های اون زمان با هدایت آسمان زندگی می کردند و توجه اونها به آسما خیلی بیشتر از من و شما بوده…
  http://www.astroupload.com/uploads/1373481030091.jpg
  اگه این عکس رو ملاحضه کنید خطوط g تو این عکس همون شکاف های هرم بوده که از طریق این شکاف ها اون ها آسمان رو رصد می کردند و مدیتیشن های مخصوص با همون زمان های خاص رو انجام می دادند…
  شکی بر معماری منحصر به فرد و پر از راز و رمز اهرام جیزه نیست …مهمتر نحوه محاسبات پیشرفته که اونها داشتند…
  گفتنی ها هم زیاده در مورد نحوه ساخت و معماری ولی دلیل آوردن این مقاله بیشتر نشون دادن این مساله بود که در عهد باستان صورت های فلکی و ستارگان آسمان اونقدر قابل اهمیت بودند که ساخت و سازه ها از اون ها الگو برداری می شده…
  ببخشید زیاد گفتم Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 6 votes)
 7. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  مرسی که انقدر کامل جواب میدین Smile

  برنامه مناظره فکری مخصوصا تو این موضوعات باعث بروز سوء تفاهم میشه!

  آخرین بارش هم پروفسورمبشر تشریف آورده بود تهران طی یک مناظره فلسفه و علم کم مونده بود دعوا بشه. Smile

  من به نظر شما و هر عزیزی که اینگونه فکر میکنه احترام میذارم، اما شخص خودم، ترجیح میدم صرفا وانمود کنم که نگاه ماتریالیستی دارم، تا وقتی به یک کشف رسیدم، مو لای درزش نباشه Smile ، وقتی علم با سند حرف میزنه دین و مذهب و آموزه های مذهبی سکوت میکنن، همونطوری که ۱۶۰۰ سال بعد از میلاد با حرف های گالیله سکوت کردن،

  به نظر من ، نظرات علمای دینی بدون کمک علم ، در طول تاریخ نا کارآمدی خودشو ثابت کرده، همیشه چیزی که به ما کمک کرد به جلو بریم تلسکوپ های فضایی و روبات هایی بودن که دانشمند ها ساختن،

  به نظر من ، درستش اینه که آدم ها معتقد باشن، اما این اعتقادشونو به کارای علمیشون مربوط نکنن، دکتر مبشر، استفن هاوکینگ و هزاران دکتر و پروفسور دیگه که اینجوری فکر میکنن موفق ترین ها در جهان ان، چون تلاش علمی میکنن…
  ولی سجاد جان، ی مجموعه مستند از زندگی اینشتین دارم،
  اگر اونهارو ببینی فکر میکنم ازش نا امید میشی ، ایشنتین کسی نیست که به ما نشون میدن Smile نصف بیشتر جمله هایی که از زبونش گفته میشه سندیت نداره Smile

  بهرحال من شخصا هستم برا بحث و حرف زدن راجب این مسائل ، و البته خیلی رو این مسائل سخت گیر و یک دنده ام Grin زنده باشین

  ممنون خانم استارداست بابت مطلب فوق العاده علمی تون، به سایت جون و قوت دوباره داده Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 8. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام به همگی…
  من از خانم استارداست و آقای احمدی خیلی خیلی سپاسگذارم که وقت گذاشتن و تو این بحث شرکت کردن. Big Smile

  از اینکه وقت گذاشتین و راجع به نحوه ی ساخت اهرام مطالب و تصاویری رو تهیه کردین و در سایت قرار دادین باز هم ممنونم، ولی اگه یادتون باشه من در کامنت قبلی گفتم که کارشناس معماری هستم و با عشق و علاقه وارد این رشته شدم.

  من راجع به نظریه ها در مورد نحوه ی ساخت اهرام اطلاعات داشتم و دارم. همه ی این مطالبی رو که شما نوشتید من از قبل مطلع بودم و میدونستم و اگر هم یادتون باشه گفته بودم که از فرهنگ و معماری مصر باستان خیلی خوشم میاد و به شخصه خیلی ساله که پیگیر این موضوع هستم.

  بارها اشاره کردم که این نظریه (ارتباط سازنده های اهرام با اجنه) هنوز تایید قطعی نشده و شاید براتون جالب باشه که همین اطلاعاتی رو که شما از نحوه ی ساخت اهرام در سایت قرار دادین هم هنوز ۱۰۰% تایید نشده، بلکه محتمل ترین و نزدیکترین نظریه برای ساخت این اهرام همان چیزیست که شما اشاره کردید (هنوز تایید قطعی نشده.)

  جالب اینکه من حرفی از فن اجرایی و نحوه ی ساخت اهرام به میان نیاوردم، بلکه اون رو از نظری دیگر بررسی کردم که به باورها و اعتقادات و فرهنگ و ریشه های فکری و مبانی نظری مردم مصر باستان مربوط میشد.

  چون معماری تنها فن اجرا و محاسبات نیست، بلکه فرهنگ، اعتقادات، باورها، آداب و رسوم، خصوصیات اجتماعی، هنر، پیوند با طبیعت و فراتر از آن پیوند با هستی، در شکل گیری یک اثر معماری نقش دارند.

  مصریان باستان انسانهایی کاملا دین محور بوده و به باورهای خود پایبند بودند. دین تنها به دینهای الهی اطلاق نمیشه، بلکه هرآنچه که به انسان از نظر فکری جهت بده و ریشه در عمق ذاتی انسان داشته باشه، دین میگویند. خواه به راه راست، خواه به راه کج…

  بازهم مجبورم اشاره کنم به نظریات بزرگان دینی، طبق گفته ی آنها و اشخاصی همانند علامه طباطبایی، بروجردی و حتی حسن زاده ی آملی، مخلوقاتی به نام جن تا قبل از حضرت سلیمان در بین مردم آزادانه زندگی میکردند، و به نظرتون نمیتونه در باورها و اعتقادات مردم اون زمان تاثیر گذار بوده باشه؟ به خصوص مردم مصر باستان که چندین قرن قبل از حضرت سلیمان میزیستند. و از زمان حضرت سلیمان اجنه تسخیر شده و تا به امروز در بند هستند. بگذریم…

  باز هم میگم، منظور من نحوه و فن اجرای اهرام مصر نیست، بلکه جهت گیری ها و مبانی فکری و نظری که پشت این کار نهفته بود و هدف من از بیان چنین نظریه ای که سالهاست بر سر زبانهاست رو تشکیل داد.

  بارها در نوشته های خودتون به این نکته اشاره کردین که خیلی جالب است که در عهد باستان به آسمان و ستارگان اهمیت میدادن. بله این سخن بسیار درست و بجا است ولی آیا به این فکر کردین که اعتقادات مردم مصر باستان چه بوده؟؟ استفاده از ستارگان و صورت های فلکی و برداشت از آنها برای پیاده کردن یک اثر هنری یا معماری همان مبانی فکری و نظری است که بارها گفته ام.

  مگر میشه بی دلیل و از سر شانس دست به این کار بزنن؟ چرا صورت فلکی جبار رو انتخاب کردن؟ چرا سراغ صورت فلکی دیگری نرفتند؟ و چگونه بناها رو بر اساس چیدمان ستارگان در روی زمین جانمایی یا به قولی جاگذاری کردند؟ هوز پاسخ محکمی برای این سوالات داده نشده.

  مگر نه این است که باید از بالا برای چیدمان کردن این بناها اقدام میکردند؟ باید نگاه و دیدی از بالا و از آسمان وجود میداشت که چنین جاگذاری جالب و دقیقی رو انجام میدادند. شاید منظورم رو گرفته باشین.

  در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین هم چنین چیزی اتفاق افتاده.

  این مسائل و این موردها و همچنین اعتقادات و باورها و از همه مهمتر ارتباط موجوداتی به نام اجنه با انسان های آن زمان (به خصوص مصر باستان که در این مورد باید به بزرگان دینی رجوع کرد)، دست به دست هم دادند تا بسیاری نظریه ای مبنی بر ارتباط ساخت اهرام با موجوداتی از این دست رو ارائه کنن.

  در اینجا فن اجرایی یک تک هرم برای ما هدف نیست، بلکه ریشه های فکری مردم مصر باستان و موضوعاتی که در تاریخ زندگی بشر اتفاق افتاده و برای بسیاری غیر قابل باور جلوه میکنه از اهداف بود. (موضوعاتی مانند ارتباط انسان های باستان با موجودات فرا حسی. داستان حضرت سلیمان نمونه ی خوبیست…) و توجه انسانها به آسمان بالای سر خود و استفاده از آن در موارد متعددی از جنبه های زندگی خود…

  همیشه سرزنده و موفق باشین…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 9. صمد - Rank : تازه وارد

  نگاه شما به جهان نگاه سکولار جناب احمدی ، یعنی جدایی علم و دین ، این اشتباه دوست من که ما مسیر علم و دین رو جدا بدونیم ، یه جمله معروف هست که میگه : علم بدو دین لنگه و دین بدون علم کور ، هر دو به هم وابسته اند ، و جدایی اونها میشه مجهولات بزرگ علمی که در هر عصری با توجه به سطح علمی جواب ندارند ، و جدایی اونها میشه جهل در دین ، همیشه علم مجهولاتی داره و بشر در پاسخ به اونها ناتوان باقی میماند ، ولی دین یه نمای کلی برای هدایت بشره ، نمیخوام حرفامو به مذهب بکشونم ، ولی اون آدمهایی رو که شما موفق میشمارید همشون به نقاط مجهول بزرگی رسیدند که قادر به پاسخگویی نبودند ، پس علم که انسان در هر عصر و زمان ناقصه ، نمیشه بهش تکیه داد ،اصلا چیزی که مجهول توش باشه قابل اعتماده ؟ ولی با گذشت زمان بشر به این مجهولات پاسخ میده ، و هر زمان که می گذره نقص بعضی از نظریات قبلی رو شامل میشه ، واقعا اینجوری نیست ؟ خودتون کتاب های قدیمی رو می خونید . پس کجاست اون علمی که به قول شما با سند حرف میزنه ولی پس از مدتی نقص میشه و نظریه جدیدتری بجاش ارائه میشه . به نظرم شما یخورده بیشتر درباره رابطه علم و دین مطالعه کنید .علم صلاح بشر در مقابل طبیعته و دین بدون علم دین نیست . موفق باشید Sarcasm

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 10. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  راستی، به نظر من علی جون خودمون حرفای خطرناکی زده!! Wink که بازهم به اعتقادات و ریشه های فکری مربوط میشه.

  پروفسور مبشر برخلاف نظر بسیاری که او را یک دانشمند محض علوم فیزیکی معرفی میکنن باید بگم که ایشون همیشه در خلال صحبت هاشون گریزی هم به فلسفه و مبانی فکری میزنه. البته به خاطر وجه ی علمی ای که دارن، سعی میکنن این موضوع رو زیاد نشون ندن. اما گاهی این رگه های فکری در صحبت هاشون به وضوح دیده میشه که بارها از اشعار مولانا استفاده میکنن. و بین ایشون با پروفسور استیفن هاوکینگ فاصله هست بین زمین تا آسمان. چرا که پروفسور مبشر بر خلاف استیفن هاوکینیگ دیدگاه متریالیستی ندارن. به این نکته خوب توجه کنین.

  ثانیا ما نباید تاریخ علم رو صرفا به اروپا نسبت بدیم. چیزی که شما گفتی (قرون وسطی، حاکمیت کلیسا بر اروپا، گالیله، ۱۶۰۰ سال سکوت و…) همه و همه به جامعه ی اروپا مربوط میشه. نباید با تاریخ علم تمام دنیا اشتباه گرفت. مگر نه اینه که ما در ۱۶۰۰ سال پیش به دانشمندان و بزرگان علمی خودمون آزادانه اجازه ی تعلیم و تربیت علمی میدادیم و همانند اروپا خبری از شکنجه و مرگ و تهدید وجود نداشت؟؟

  درسته که بین عرفا و دانشمندان اختلافات نظر وجود داشت و هنوز هم وجود داره، ولی تاریخ علم تنها در اروپا نیست…

  بهترین راه و روش کشف هستی و کیهان، دست به دست هم دادن منطقی و به دور از تعصب علم و عرفان هست. چون انسان موجودی دو بعدی خلق شده و دارای دو بال فیزیک و متافیزیک در ذات خودشه که اگر این دو همانند دو بال پرواز عمل کنن، در آن زمان انسان به کشف حقیقی هستی و آگاهی کیهانی (که آخرین درجه ی آگاهی انسان در بین ۷ مرتبه ی آگاهیست) میرسه…

  علی جون، در پس اکتشافات مادی عالم باید به اکتشافات حسی و فرا حسی هم توجه کرد. مثال خوبی زده بودم از پیشرفتهای علمی دوران هیتلر که همه و همه صرف نابودی زندگی انسان شد… چرا؟ خب بهتره کمی فکر کنین و به حرفای قبلیم توجه کنین. چون فقط و فقط به جنبه ی مادی انسان توجه داشتن و گسستی که بین فیزیک و متافیزیک اتفاق بیفته, گسستی که بین علم و عرفان اتفاق بیفته نتیجه اش همان خواهد شد که جنگهای جهانی اول و دوم و نظیر آنها رقم زدن…

  در مورد انیشتین که گفتی یک مستند داری و گفته بودی انیشتین کسی نیست که به ما نشون میدن، خب از کجا معلوم اون انیشتینی که در اون مستند میخوان به من و تو نشون بدن، انیشتین واقعیست..؟؟؟؟؟؟

  حتما مکاتبات انیشتین با استاد بروجردی که از علمای دینی ما محسوب میشد، خرافه و خواب و خیاله..؟ مطمئن باش اونهایی که علم امروز دنیا در اختیارشونه و دنیا رو بر اساس نیاز خودشون میچرخونن، هیچگاه نمیخوان وجه ی عرفانی و تفکرات دینی انیشتین و امثال او را به ما نشون بدن. که اگر چنین بود در تمام مستند های خودشون حرفی در این مورد به میان می آوردن. یا حداقل به مکاتبات انیشتین با استاد بروجردی اشاره میکردن. اما دریغ و صد حیف…

  در مورد اینکه گفتی تفکرات متریالیستی داری، باید بگم که به نظرت احترام میذارم و هرکسی در نحوه ی اندیشیدن به هستی آزاده، ولی هیچگاه نمیشه حقیقت رو پنهان کرد. حقیقت چیزیست که استیفن هاوکینگها و امثال اونها که دارن رو فکر و ذهن ما تفکرات خودشون رو القا میکنن، نمیخواهند بپذیرند و بسیارند افرادی از این دست… و آن چیزی نیست جز قدرتی برتر و فناناپذیر به نام خداوند که کیهان و تمام آنچه که در آن هست، همه و همه مخلوق او بوده و دنیای مادی ای که من و شما و هاوکینگها در آن زندگی میکنیم دارای روح و کالبدی دیگر است که چشم ما قادر به درک و کشف حقیقت آن نیست مگر به یک طریق و آن اینکه با دو بال فیزیک و متافیزیک، علم و عرفان به کشف و جستوجو در دنیایی بپردازیم که دارای روح و حقیقتی در پس خود هستند…

  و علم امروزه بسیاری از نظرات عرفانی و فلسفی در رابطه با کیهان و هستی رو با انجام آزمایشات و پیشرفت فن آوری به اثبات رسوند و لی هستند بسیاری که نمی خواهند بپذیرند حقیقت را…

  بهتره ما چشمان خود را باز کنیم. دیگر وقت جدال علم و عرفان نیست. دیگر وقت جدال فیزیک و متافیزیک نیست…

  بهتره علم و عرفان رو تنها در اروپا جستوجو نکنیم. تاریخ علم عرفان در مشرق زمین بس گرانبهاتر و نغزتر است…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 11. estardast - Rank : فعال

  چه بحثی راه افتاد !!! Smile
  موضوع هایی که داره بیان میشه آقای زلیکانی باید بگم جالب هست ولی بهتر نیست که در مورد اصل موضو ع صحبت کنیم …اگر شما هم منابعی دارید خوشحال میشم که بیان کنید چون مساله معماری اهرام و ارتباطش با صورت های فلکی برای خود من جالب هست و هر چیزی که به دانشم در این زمینه اضافه کنه رو دنبال می کنم …
  اما باید بگم با این جمله کاملا مخالفم:
  ” استیفن هاوکینگها و امثال اونها که دارن رو فکر و ذهن ما تفکرات خودشون رو القا میکنن”
  فکر نمیکنم هاوکینگ یا دانشمندان دیگه به هیچ وجه همچین نقشی رو ایفا کنند و نظریات خودشون رو به مردم القا کنند….هاوکینگ در همه کتاباش تماما حرف هایی که زده رو بر اساس محاسبات و نمودارها و قوانین موجود در فیزیک بوده…طوری که ذهن آدم رو باز میکنه و همچنین ویژگی اخلاقی هم که داره خیلی راحت اگر نظریه برتر از نظریه خودش در موضوع خاص توسط دانشمندی دیگر ارائه بشه خیلی راحت نظریه خودش رو مردود و از شاگردانش می خواد که نظریه جدید رو اعمال کنند…..
  شما آیا تا به حال کتاب تاریخچه زمان یا کتاب جهان در پوست گردو هاوکینگ رو خوندین؟ اگر خوندین حتما به این موضوع پی بردین که تو کتابهاش ذهن انسان رو با سوالات مختلف روبرو می کنه و در نهایت این اجازه رو به ذهن می ده که مرحله به مرحله استدلال کنه ( خبری از القا کردن نیست !) ، اگر هم این کتاب ها رو مطالعه نکردین توصیه می کنم که حتما این کار رو بکنید…

  و اما در مورد اهرام و بحث اصلی این مقاله …موافق صحبتهاتون در مورد ویژگی دینداری مردم اون زمان و فرهنگ خاص در این مورد هستم….ولی ربطش به جن رو به هیچ وجه نمی تونم قبول کنم ..یعنی مخالف این نظریه هستم که دانش مردم اون عهد رو ندیده می گیره
  یک سوال ؟ آیا اگر ساخت هرم به این شیوه بوده یعنی کار انسان نبوده پس آیا نیاز بوده که بیست سال صرف بشه که این سنگ های عظیم به مصر آورده بشه…اون ها خیلی راحت با استفاده از قدرتشون می تونستن این کار رو انجام بدند، یعنی برای ساخت این بنا انسان برده اونها بوده و از کارگران انسانی برای بیست و یک سال استفاده کردند وخودشون تنها نقش برنامه ریز و طراح رو بازی می کردند ؟!
  ببینید من به متافیزیک اعتقاد دارم ولی این متافیزیک رو برای این موضوع خاص استفاده از قدرت های مغزی که مردم اون زمان می تونسته داشته باشند می دونم …

  پیشنهاد من اینه که بیایم و دانستنی های خودمون رو در مورد این مساله گسترش بدیم و از بیان مسائل خطرناک Wink و خارج از موضوع بحث بپرهیزیم…
  و اما …
  از منجم های مطلع باشگاه میتونم یه سوال بپرسم؟ Smile

  میتونین حد قدر اون منطقه رو بگید که چنده ؟ فکر میکنم منطقه جغرافیایی دقیقش شمال قاهره باشه

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 12. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  دوستان قبل ازینکه جواب کامنتارو بدم یک مطلبی رو بگم، سوء تفاهم برای عزیزان نشه،

  بنده در کامنت بالا هم عرض کردم، برای موفقیت تو کار علمی باید وانمود کنید، و صرفا وانمود کنید که دینی وجود نداره، تا پیش زمینه درست یا اشتباه نداشته باشید، نه اینکه دیدگاه عرفانی غلط هست و نباید بهش پرداخته بشه!!

  ازونجایی که کلا در کیهان قطعیتی وجود نداره، اگر بنده همچین منظوری رو رسانده باشم کاملا در اشتباهم، زیرا هیچکس نمیتونه به خودش در رابطه با هیچ موضوعی حق بده Smile

  و آقای صمد، بنده به شخصه آدم معتقدی هستم، (حقیقتش نگران شدم برای چند تا کامنت این سوء تفاهمی که عرض کردم روی طرز فکر افراد راجع به شخص خودم تاثیر بذاره ،بهرحال شانس که نداریم Smile Grin)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 13. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  خب
  ی جمع بندی بخوام بکنم ، موضوع از اهرام ثلاثه بعد از صحبت در رابطه با اجنه به اینجا کشید..

  حضور و وجود اجنه در قرآن ذکر شده و قابل استناده.

  اما داستان حضرت سلیمان بود که یکم کار رو عجیب کرد.

  برای نتیجه گیری راجع به فرهنگ و تمدن بزرگ مصر باستان نمیشه به این سادگی به پاسخ رسید، اگر مطمئن هم باشیم که داستان حضرت سلیمان هیچ بعد تمثیلی ای نداشته و کاملا بر مبنای واقعیت بوده باشه تصمیم گیری در رابطه با نقطه ی رویداد این داستان از اصل موضوع سخت تره، !

  من فکر میکنم فرمایش خانم استارداست منطقی باشه، توجه کنین، ۲۱ سال طول کشیده،
  ازینجا بهش نگاه کنین، اگر دوستای مصری خوبمون بتونن این سنگ ها رو اینور و اونور ببرن، مسلما تصور یک نقشه هوایی بدون پرواز براشون کار سختی نیست، کنار رود نیل که محیط صاف و همواری داره نقشه توپوگرافی هم لازم نبوده رسم بشه،

  این که صور فلکی برای این افراد مهم بوده، بله درسته، در تایلند هم مجموعه معابد صورت فلکی اژدها داریم، خیلی جاهای دیگه صورت های فلکی خاص خودشونو داشتن که می پرستیدن، این همیشه بوده،

  باور کنین عده زیادی در آسیای دور هنوز با سیستم دایره البروجی فصل ها رو تشخیص میدن و کشاورزیشونو زمانبندی می کنن. حالا بگذریم،

  این طور نیست که بنده نتونم دخالت جن ها رو در ساخت این بنا ها قبول کنم، اما مسلما برای اثباتش دلایل علمی و مستندات شهودی خوبی باید باشه، نه صرفا عوامل سازنده فیلم و یا بزرگان دینی، منظورم از مستند شهودی کسیه که بره مصر، لای سنگ ها به من امضا نشون بده Grin ، حتی اگر اجنه هرم جیزه رو ساخته باشن، مسلما از خودشون نشونه ای به یادگار میذارن، به نظرم منطقیه..

  خانم استارداست، حد قدر اون منطقه که ازینجا قابل تشخیص نیست، باید یک نفر اونجا حد قدر رو تخمین بزنه و اعلام کنه، اما با توجه به وضعیتی که مصر داره، میشه ۶ تا ۶٫۳ تخمین زد.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 14. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلامی دوباره به همگی…

  اول از همه باید بگم که آقای صمد عزیزمون یه خورده تند رفتند..!!! Drunken Razz قرار نیست اینجا کسی رو متهم کنیم. یعنی اولا تا به طور قطع و یقین به چیزی اطمینان پیدا نکردیم درموردش قضاوت نکنیم. ثانیا اگر هم یقین پیدا کردیم، به نظر طرف مقابل با دیده ی احترام نگاه کنیم. Smile

  حتما دوست خوبمون آقا صمد بهتر از من میدونه و فقط جهت یادآوری کوچک از یه دوست اینو گفتم… Blush
  خب از همه ی دوستان خوب خودم (علی آقای گل و گلاب و خانم تقوایی) بسیار بسیار سپاسگذارم که دنباله ی این ماجرا رو تا اینجا گرفتن.

  دیروز علی جون خودمون رو دیدم و هردو به این نتیجه رسیدیم که بحث رو بیش از این ادامه ندیم. هم شاید برای خیلی ها سو برداشت پیش بیاد و هم مناظره ی نوشتاری چندان مناسب و معقول نیست.

  ولی جا داره به چند نکته اشاره کنم:

  ۸-) ۱٫در مورد این بحث باید بگم که ارتباط سازنده های اهرام با موجودات فرا حسی هنوز تایید قطعی نشده و همانند بسیاری از نظریه های دیگر در زمینه فن و نحوه ی اجرای اهرام به یک جمع بندی کلی نرسیده. و من از اون دست آدمها نیستم که بی دلیل حرفی بزنم و فقط به دنبال موضوعاتی باشم که تنها جنبه ی متافیزیک داشته باشه، که اگر چنین بود هیچ وقت پیگیر زیبایی های آسمان بالای سر خودم نمیشدم.

  ۸-) ۲٫باید توجه کنیم که از دهه ی ۱۹۸۰ به بعد دانشمندان پی به راز ارتباط اهرام با صورت های فلکی و حتی راه کاهکشان بردند. یعنی حدود ۳۰ سال. ولی قدمت این نظریه ای که من براتون در تکمیل مقاله ذکر کردم به خیلی سالها پیش برمیگرده. (که متاسفانه از قدمت این نظریه اطلاع کافی ندارم و لی به نظر میاد چون در ارتباط با بزرگان دینی و کسانی که کشف و شهود را با علم همگام میکنند هست باید دارای قدمت طولانی باشه. چون در دوران های پیشین کم نبودند افرادی از این دست.)

  ۸-) ۳٫به نظرم خانم تقوایی منظور من رو از این جمله (استیفن هاوکینگها و امثال اونها که دارن رو فکر و ذهن ما تفکرات خودشون رو القا میکنن) نشدند.
  هدف من از بیان این مطلب، نادیده گرفتن محاسبات و نمودارها و قوانین موجود در فیزیک و یا حتی ویژگی های اخلاقی دانشمندانی نظیر هاوکینگ نبود. فرمودید که استیفن هاوکینگ در کتاب هاش (همون دو کتابی رو که شما اشاره کردید بنده خوانده بودم) ذهن انسان رو با سوالات مختلف رو به رو میکنه و به ذهن این اجازه رو میده که استدلال کنه… اما منظور من این مواردی که شما گفتید نبود و آنها رو کتمان نمیکنم….
  بله که باید برای هر بحث علمی فیزیکی از محاسبات و نمودارها و قوانین فیزیکی استفاده کرد، اگر چنین نبود که خودشون جایگاه علمی خودشون رو زیر سوال میبردن!!! بله که باید استیفن هاوکینگها (توجه کنین، هاوکینگ و امثال او نه فقط شخص هاوکینگ) در کتابهاشون ذهن انسان رو با سوالات مختلف رو به رو می کنن و به ذهن اجازه ی استدلال می دهند…
  اما، شاید بیان این مطلب برای خیلی ها چندان قابل پذیرش نباشه که متاسفانه آنهایی که علم امروز دنیا در اختیارشونه و به قولی قدرت های بزرگ دنیا محسوب میشن، دنیا را بر اساس نیاز و مبانی فکری خودشون میچرخونن. اونها دنبال عرفان و درک حقیقت اصلی هستی و درک ارزش وجودی انسان و انسانیت و هدفمند بودن خلقت و آفرینش و وجود قدرتی مطلق به نام خداوند و در نهایت پیوندی اعتدال گونه بین علم و عرفان نیستند. البته همه اینگونه نیستند…
  جالبه که بسیاری از همان قدرتها و مراکز بزرگ علمی، با وجود کشف های علمی حیرت آور، که قطعا در وجدان خود مسایل ذکر شده ی بالا رو پذیرفتند، اما چون بیان این حقیقت ها رو به ضرر منافع خود میدانند و این مساثل رو مغایر با مبانی فکری خودشون میبینند، از بیان آنها برای ما جوانان تشنه ی دانستن پرهیز میکنن. البته بعضی ها هم هستند که وجدانشون بر نفس جلوگیری کننده از بیان این حقایق غلبه میکنه و هر از چندگاهی شاهد افرادی از این دست در دنیا هستیم که به بیان پیوند علم و عرفان و یا حقیقت هستی میپردازند. امیدوارم تونسته باشم اصل مطلب رو بیان کنم…

  ۸-) ۴٫موضوع اصل عدم قطعیتی که علی جون بیان کردند. باید بگم که به طور کلی عدم قطعیت میگه: (رفتار ذره ها قابل پیشبینی نیست و اگر آن را به تمام هستی بسط بدیم، هستی و کیهان هم به نوعی قابل پیشبینی نیست. یعنی نه تنها ذرات بی هدف هستند بلکه کائنات و هستی نیز بی هدف و بدون برنامه خلق شده اند.)
  خب وجدان بیدار شما میتونه این نتیجه رو در رابطه با کائنات و هستی قبول کنه؟؟ این همان حرف اصلی من در رابطه با پیوند منطقی علم و عرفان هست. متاسفانه بسیاری از هاوکینگها در پی رسیدن به این موضوع هستند که آفرینش دنیا و هستی حاصل یک اتفاق بوده و هیچ برنامه و هدفی در پس آن نیست و هیچ قدرتی تدبیر امور کائنات رو به عهده نداره. متاسفانه بسیاری بر این عقیده پافشاری میکنن.
  باید ابتدا علم و عرفان رو به معنای واقعی کلمه شناخت، سپس بین آنها پیوند ایجاد کرد. متاسفانه هستند دانشمندانی که نمیخواهند بپذیرند حقیقت را…

  چه خوش گفت حافظ: آنکه پر نقش زد این دایره ی مینایی / کس ندانست که در گردش پرگار چه کرد…

  ۸-) ۵٫به طور کلی به شخصه آدمی هستم که به کائنات و هستی دیدگاه صرفا فیزیکی یا صرفا متافیزیکی ندارم. نظریات علمی و فیزیکی میتونه اشتباه و یا ناکامل باشه که با گذشت زمان تکامل پیدا میکنه.

  ۸-) ۶٫میدونم بحثمون از اصل خودش (اهرام ثلاثه و پیوند آنها با صورت فلکی و راه کاهکشان) خارج شد، ولی حاوی نکاتی شد که شاید بتونه ذهن ما رو کمی به فکر وادار کنه…

  از همه ی دوستان خوب خودم سپاسگذارم که وقت گذاشتن و با کمال ادب و احترام به بیان مطالب پرداختن… Smile

  با آرزوی موفقیت برای همه ی شما…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 15. محمد صادق زلیکانی - Rank : تازه وارد

  سلام و خسته نباشید ، خیلی خوبه که در رابطه با این موضوعات بحث بشه ولی بهتر از اون گفتگوی رو در روست به خصوص در مورد این موضوعات . نمیخوام با این حرفم زحمات شما دوستان عزیز رو مخصوصا برادرم رو تو نوشتن نظرات نادیده بگیرم ولی میخوام اینو بگم که هر کسی بنا به عقیدش و نظرش در هر زمینه ای یه تفکری داره چه کم و چه زیاد البته کامل نه و این رو هم باید بدونه که نظرش حتما یه مخالفی داره و نظر دیگران هم محترمه یعنی وقتی نظرشو اعلام کرد منتظر این باید باشه که یکی باهاش مخالفت کنه ، همه نظرات شما درست و منطقی ولی دقت کردین که بین نظراتتون سوالی رو مطرح میکنین که نظر دیگری رو تو مخمصه میندازین؟؟؟(میتونین دوباره بخونید تا متوجه شید)
  پس نظرات هیچ کدوم از دوستان کامل نیست و این منطقیه . اما باید توجه داشت که من وشما چیزی داریم که ما رو از بقیه موجودات متمایز میکنه و اون عقله ، عقل و تفکر جایگاه بالایی داره و نمیشه انکارش کرد پس باید عقل بیشترین درصد رو در رابطه با مسایل بزرگی به خودش اختصاص بده اما این نکته جا نمونه که عقل ما تا یه جایی دوام میاره مثال میزنم : عقل من وشما مثل ظرف آبی میمونه که یک گنجایش و ظرفیت به خصوصی داره و با پر شدن سرریز میکنه قدرت عقل و تفکر هم همینطوره و تا یه محدوده ای میتونه جوابگو یاشه و در این کیهان سوالاتی هستند که عقل نمیتونه به اونها پاسخ بده پس حتما چیزی فراتر و بالاتر از عقل هم هست که میتونه بهش کمک کنه تا به مقصد برسه و این مطلب تکمیل کننده حرفمه که موضوعات فراتر از عقل هم وابسته به خود عقل میباشند گرچه با مبانی عقل ناسازگارند و ساز مخالف میزنند و عقل با علامت سوال مواجه میشه ولی انسان با اتکا به همین عقل سعی میکنه تا جوابی در خور شایسته به پرسش های چند مجهولی بده تا بتونه نتیجه ای بگیره و کمک کننده به این موضوع روح ماست..باز مثالی میزنم : من وشما قادر به دیدن خدا نیستیم و کسانی هستن که منکر وجود خدا هستن و عقل ما قبول میکنه که خدا رو نمیبینیم اما با دیدن اطرافمون و حتی با نگاهی به خودمون متوجه میشیم که یه کسی حتما هست و من وشما و این جهان رو خلق کرده و این موضوع رو روح ما درک میکنه نه جسم ما چرا که روح ما مقید به زما ن و مکان نیست بلکه این جسم ماست که در زمان ومکان محصور شده و به عبارتی همون قدرت تخیل ماست که منجر میشه روح ما به همه چیز دست پیدا کنه . به سخنان انیشتین که اشاره ای به این موضوع دارد خوب دقت کنید :
  ۱- هنگامی که خود و شیوه ی اندیشیدنم را بررسی میکنم به این نتیجه میرسم که خیال پردازی برایم بسیار بامعنی تر از هر قریحه ای برای افکار مثبت و انتزاعی است.
  ۲- منطق تو را از نقطه ی الف به نقطه ی ب و تخیل تو را به همه جا میبرد.
  ۳- به محضی که ما محدودیت هایمان را میپذیریم به فراسوی آنها قدم برمیداریم.
  ۴- علم و دانش بدون مذهب لنگه ، مذهب بدون علم و دانش کور.
  پس متوجه میشیم که اگر میخواهیم به حقیقت برسیم باید برای عقلمان همدمی داشته باشیم تا مکمل هم باشند نه فقط به عقل خود رجوع کنیم چون باعث میشه که به ناکجا آباد بریم!!!!!! یه مثال دیگه : درختی رو در نظر بگیرید که فقط یک طرف آن رشد کند که قطعا سقوط خواهد کرد ، انسان هم همین چه عقل خالص و چه دین یا مذهب خالص یا هر چیز دیگر راه به جایی نخواهد برد
  حرف آخر این است که علم(عقل) و عرفان(دین) در هم اجین شوند نتیجه ای میدهد که برای خودمان هم شگفت انگیز است چرا که نمونه بارز آن مولاناست که اندیشه های خود را با عرفان تلفیق کرد و به مرحله ی سوختن رسید (خام بدم پخته شدم سوختم)و خیلی از شعرا و عرفای دیگر……………..*به این جمله ی آخر خوب دقت کنید*
  ببخشید که یه مقدار حرفام خشک بود ، موفق باشید….. Heh Heh

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 16. آزاده - Rank : تازه وارد

  مرسی از بحث خیلی جالبتون، فوق العاده بود. جدا لذت بردم از این همه اطلاعات و تلاش برای یافتن حقیقت و البته این جنبه بالا در بحث کردن!

  خب من شخصا با استارداست و علی موافقم. از صادق و صمد خواهش میکنم بدون داشتن دیدگاه خاص و قضاوت قبلی تاریخ رو و به خصوص تاریخ علم رو بطور کلی مطالعه کنن. یه نگاه کلی و بی طرف به تاریخ علم نشون میده به روایت قرآن انسان واقعا اشرف مخلوقاته. چطور ممکنه اجنه یا هر موجود دیگه ای به جانشین خدا روی زمین کمک کنه؟!

  کافیه یه نگاه به خودتون بندازین: شما فوق العاده این. مغز شما می تونه پیچیده ترین مفاهیم رو تحلیل کنه! اجدادمون هم همینطور بودن.

  در تاریخ اغلب بزرگان دین با تعصب با یافته های علمی برخورد می کردن، وقتی هم مجبور می شدن چیزی رو قبول کنن می گفتن برداشت قبلی از فلان آیه کتاب مقدس نادرست بوده. در حقیقت این برداشت و دیدگاهه که دین و علم رو روبروی هم میذاره.

  تعصب رو کنار بذاریم تا حقیقت برامون آشکار بشه.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 17. پرهام - Rank : تازه وارد

  بنده هم با صحبت دوستان (خانم استارداست و آزاده و آقای احمدی) موافقم!
  تا حالا هم کامل بحث رو دنبال میکردم، به نظرم در این جور مباحث علمی وارد کردن اجنه و غیره کار کاملا غیر علمی ای باشه Smile

  امیدوارم باز هم از این بحث ها توی سایت باشگاه داشته باشیم، خیلی آموزنده و مفید هست. ممنون از دوستان که با صبر و حوصله دنبال کردن بحث رو Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 7 votes)
 18. estardast - Rank : فعال

  مرسی از نظر همتون که کامل بیان کردید…
  و مرسی که این مقاله رو مورد بررسی قرار دادید …
  این پروژه درس نقشه کشی من در دوران دانشگاه بود البته اون زمان مجبور بودم بیشتر جنبه های ساخت و ساز و … رو بگم چون کلا در مورد سازه های هرمی می بایست می گفتم سازه های هرمی گذشته و الان ولی چون خودم به نجوم علاقه داشتم خیلی بحث رو به این سمت و ارتباطش با آسمون کشوندم ..در هر حال خیلی با استقبال رو برو شده بود…
  الانم خیلی خوشحالم که این مطلب برای دوستان جالب بود…و برای خودم هم همینطور باعث شد که دوباره جستجو رو تو این موضوع بیشتر کنم…
  تو کامنت قبلی که حد قدر آسمان قاهره رو خواستم بیشتر میخواستم به این برسم که رصد آسمان برای مردم اون زمان یه مساله عادی بود مثل دیدن اخبار برای ما…اونها با آسمون زندگی می کردند و الهام می گرفتند پس این احتمال رو آیا میشد داشت که بدون عکس هوایی همچین شاهکاری رو خلق کنند؟!
  ولی بعد مسائل دیگه تو ذهنم نقش بست مثل استفاده از عدد فی تو ساخت هرم…یا موقعیت جغرافیایی هرم…نسبت های نجومی…محاسبه فاصله دو ستاره….سنگ نوشته ها و سمبل هایی که نشاندهنده امکانات نظامی عصر ما هست و .. و … و …خیلی سوال دیگه
  در هر صورت شکی بر مجهول و عجیب بودن این معماری نیست…

  مرسی از همتون که به دقت نظرهای کاملی در این مورد دادید Big Smile

  و در مورد اینکه آقای احمدی گفتید که یکی بره از زیر سنگ ها اهرام امضا نشونتون بده …چاره ای نیست دیگه خودتون خواستید : باشگاه نجوم ساری یه گشت رصدی تو صحرای مصر کنار اهرام مصر ترتیب بده و از ما دعوت کنین که هم از اونجا دقیق حد قدر رو پیدا کنیم و هم بگردیم زیر سنگ ها شاید واقعا چیزی پیدا شد Wink

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 8 votes)
  • باشگاه نجوم ساری - Rank : بسیار فعال

   با سلام
   مصر که نمیتونیم بریم خانم تقوایی . اما انشالا یک روز تور رصدی در کویر مصر خواهیم داشت
   در نبود قند چغندر سالاره

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 4 votes)
 19. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلامی دوباره به همگی…

  اول از همه باید بگم که آقای صمد عزیزمون یه خورده تند رفتند..!!! قرار نیست اینجا کسی رو متهم کنیم. یعنی اولا تا به طور قطع و یقین به چیزی اطمینان پیدا نکردیم درموردش قضاوت نکنیم. ثانیا اگر هم یقین پیدا کردیم، به نظر طرف مقابل با دیده ی احترام نگاه کنیم.

  حتما دوست خوبمون آقا صمد بهتر از من میدونه و فقط جهت یادآوری کوچک از یه دوست اینو گفتم…
  ……………………………………………………………………………

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • باشگاه نجوم ساری - Rank : بسیار فعال

   آقای زلیکانی عزیز.
   این آخرین نظر شما چون تکراری بود متن آن حذف شد و فقط چند خط قرار گرفت تا متوجه تکراری شدن نظرتان بشید.
   در چند نظر قبلی همین صفحه میتونید متن کامل رو ببینید.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
 20. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  خوب ، چقدر خوبه که بقیه عزیزان هم تو بحث ها شرکت کنن،

  آقا سجاد ، ی چند نکته رو در پایان فرمایشاتت عرض کنم و کلا بریم سر یک بحث محض علم تو یک پست دیگه Grin

  انسان، طی این چند هزار سال ، یک سری جهش بزرگ داشت، که هم فرهنگ، هم تکنولوژی و درنهایت کل بشریت رو به جلو برد.
  فیثاغورث… بطلمیوس… کوپرنیک… گالیله…. کپلر….گوتنبرگ…. نیوتون…. ادوین هابل…. اینشتین…. هاوکینگ…
  خب.

  علم، به کمک تلسکوپ گالیله، فیزیک کلاسیک نیوتون… بیگ بنگ هابل…. نسبیت اینشتین….. و اطلاعات خاص سیاهچاله های هاوکینگ به اینجا رسید..

  در کنارش انسان از اسب پیاده شد و سوار بر آپولو ۱۱ به سطح ماه رفت.
  همون انسانی که ۲۰٫۰۰۰ سال قبلش رو سوار اسب و قاطر گذرونده بود.

  تمام این مدت، آموزه های دینی، بزرگان مذهبی ، اجنه ، موجودات فراحسی حضور داشتن،

  به فرض حقیقی بودن همه این عزیزان،

  کدوم یک ازین ها به پیشرفت بشریت به معنای واقعی کلمه کمک کردن؟

  کدوم یک از خلیفه ها؟ کدوم یک از پاپ ها؟ کدوم یک از مراجع دینی کمک کردن که منابع فسیلی تموم نشه؟ یک راه علمی!

  کدومشون حرکت وضعی زمین رو توضیح دادن؟! مساله ای که به هر کودکی قابل توضیحه، یک نفر ، حتی یک نفراز این نخبگان ۲۰۰۰۰ ساله نیومد خلاف اندیشه قبلی فکر کنه

  اما اینشتین با ۳۰۰ سال فیزیک کلاسیک مخالفت میکنه
  کوپرنیک و گالیله با ۱۶۰۰ سال نظریه بطلمیوسی مخالفت میکنه..

  در رابطه با هاوکینگ ها… اگر این دوستان کل دنیا رو از هیچ و فقط وابسته به اتفاقی شبیه بیگ بنگ میدونن.. دلیلش اینه که راست و حسینی معادلات و ریاضیات منطقی داره یک همچین چیزی رو نشون میده، اما باز هم محض این حرف رو نمیزنن، ی نگاه متفاوت به خداست.. به جای این که بهش مثل خدای علاءدین نگاه بشه ، بهش به عنوان یک مجموعه مرجع نگاه میشه، یکم سخته توضیحش اینجا Smile

  بسیار خوب، دوستان چقدر خوب میشه زیر هر پست همین بساط باشه Smile

  دوستان به نظر دست به تایپ خوبی هم دارین مث من ساعت ۲ صبح وقت گیرتون نمیاد Grin ی چند تا مطلب تمیز تایپ کنین جای دوری نمیره Smile

  آسمان صاف،
  شب خوش Snicker

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 21. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام

  خب میبینم که بحث داره به جاهای باریک کشیده میشه… Laugh

  من تو آخرین پیامم گفتم که بهتره بیش از این ادامه ندیم. چون هم ممکنه سو برداشت پیش بیاد و هم اینکه مناظره به صورت نوشتاری کار درست و منطقی نیست.

  ولی علی جون داره ادامه میده دیگه… Grin بچه ها شما شاهد باشن..!!! Big Smile

  اولا باز هم میگم که مناظره به صورت نوشتاری منطقی و درست نیست. ثانیا علی اگه یادت باشه چند روز پیش که همو دیدیم بهت گفتم یا این بحث رو ادامه ندیم یا بشینیم رو در رو با هم صحبت کنیم.

  من نفهمیدم منظورت از یه پست دیگه چیه؟ اگه خیلی مایلی بحث کنیم باشه من حرفی ندارم ولی نمیدونم اینجا جواب بدم یا یه جای دیگه… کجا؟

  خب، تا تکلیف روشن بشه که باید همینجا مناظره کنیم یا یه جای دیگه، بهتره قبلش تعریف درستی از علم و عرفان، فیزیک و متافیزیک، و به طور مختص تعریف درستی از انسان و هستی داشته باشیم.

  تا اینها رو به طور صحیح نشناسیم بحث بی فایده میشه. بسیاری از حرفایی که در آخرین پیامت گفتی نشون میده تعریف درستی از این مطالب نداری. البته ببخشید قصد توهین یا جسارت نداشتم. منظورم این بود که به نظرم حرفات حاصل یک سری برداشت های اشتباه از این موضوعات بود…

  به هر حال من مایلم مناظره کنیم، ولی نمیدونم اینجا حرفامو بگم یا رودررو…

  راستی به نظر میاد بچه دارن فکر میکنن من یه روحانی یا یه طلبه هستم که همش فکر و ذهنم متافیزیک و عرفان و از این جور چیزاست…
  نه اشتباه نکنین… اگه حرفای قبلیمو کامل و دقیق خونده باشین، بارها گفتم که من به هستی و آفرینش و انسان تنها از دریچه ی فیزیک ویا صرفا متافیزیک نگاه نمیکنم.
  من عقیده بر این دارم که علم و عرفان باید به دور از تعصب دست به دست هم بدن…

  من کارشناس معماری هستم و عاشق علم و دانستن. به خصوص علم نجوم…

  موفق باشی علی جون…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 22. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  ایشالا حضورا یا بعدا در زیر پست های دیگه سایت ، Wink
  شاید اصلا جلسات بحث وتبادل نظر گذاشتیم

  Smile علم بدون مباحثه و جدل پیشرفت نمیکنه

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
  • باشگاه نجوم ساری - Rank : بسیار فعال

   با سلام
   اما بهتر نیست تا تکلیف این بحث روشن بشه ؟ هر یک از دوستان یک جمع بندی کلی از نوشته هاتون داشته باشید خیلی خوب میشه

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 4 votes)
 23. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  خوشحالم که پایه گذار بحث و تبادل نظر در سایت، من شدم…. Big Smile

  وقتی اولین بار اون کامنت رو گذاشتم یه جورایی میدونستم بحث به اینجا ها کشیده میشه.

  یادتون باشه تعصب بیجا مانع از کسب است..!!! Grin

  یعنی دیدگاه متعصبانه روی فیزیک ویا متافیزیک کاملا اشتباه محضه…

  هزاران بار گفتم و باز هم میگم، برای پیشرفت حقیقی و هدفمند بشریت، باید فیزیک و متافیزیک به دور از هرگونه تعصب دست به دست هم بدن… چون انسان موجودی دو بعدیست…

  این حرفم ربطی به نظریه ی ارتباط سازندگان اهرام مصر با موجودات فراحسی نداره. منظورم تاکید بر فلسفه ی فیزیک و متافیزیکه برای تعالی هرچه بهتر زندگی انسان…

  آخرین گفته ی علی حاوی مطالبی بود که نشون دهنده ی ناآشنایی و برداشت اشتباه از موضوع عرفان و دین و مذهب و کشف و شهود و… بود. Frown
  علی ببخشید قصد توهین نداشتم، فقط احساس میکنم جوونای امروز و کسانی که گفته ی شما رو قبول دارن، نیاز به یک راهنما و مراد دارن تا از ابراز نظرهای نادرست و ناآگاهانه در این باره جلوگیری بشه…

  یاری اندر کس نمی بینیم، یاران را چه شد / دوستی کی آخر آمد، دوستداران را چه شد؟
  گوی توفیق و کرامت در میان افکنده اند / کس به میدان در نمی آید، سواران را چه شد؟
  زهره، سازی خوش نمی سازد، مگر عودش بسوخت / کس ندارد ذوق مستی، میگساران را چه شد؟
  حافظ، اسرار الهی کس نمیداند، خموش / از که می پرسی که دورِ روزگاران را چه شد؟

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
  • باشگاه نجوم ساری - Rank : بسیار فعال

   آقای زلیکانی . مطالبی که شما نوشتید بسیار طولانیه . شاید از حوصله دوستان خارج باشه خوندنش . بهتره شما و بقیه دوستان که این بحث رو دامن زدین جمع بندی کلی از نوشته هاشون داشته باشن تا من قضات کنم حق با چه کسی هست
   Grin Beat Up

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
 24. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  خوب اگر بخوام ی خلاصه از منظورمو به عنوان جمع بندی بیارم باید بگم که،

  هیچکس منکر عرفان نیست و اونو خرافه نمیدونه،

  اما اگر یک کار علمی با پیش زمینه عرفانی ، خرافی ، اعتقادی یا هر چیزی که طبق قوانین فیزیک تا به امروز عمل نمیکنه پیش بره ، یا به هیچ جایی نمیرسه ، یا به تغییر کلی قوانین فیزیک می انجامه،

  اما وقتی از مطلبی خلاف دنیای کاملا منطقیه فیزیک امروز حرف میزنیم، باید براش یک سری معادلات ریاضی داشته باشیم، اونوقت میشه این قضیه رو ثابت کرد حتی اگر مزخرف باشه، ( انگشت تاریخ بطلمیوس رو نشون میده )

  مطالعه تاریخ علم خیلی کمک میکنه، در طول تاریخ هرجا که انسان جوابی برای سوال هاش پیدا نمیکرد یا ربطش می داد به موجودات فراحسی ، یا جادو و جمبل،
  اما وقتی علم اون ناحیه تاریک رو روشن میکرد، دیگه هرگز کسی راجع به موجودات فراحسی در مقابل قدرت بی نظیر مغز انسان حرف نمیزد .

  آسمان صاف

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 25. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام. خب جمع بندی کنیم…

  وقتی مباحثه به صورت نوشتاری و متنی میشه، سو تفاهم و برداشت های اشتباه از حرفها به وجود میاد.

  اول باید دید که دو طرف در چه مقام و از چه دیدگاهی دارن به بیان نظراتشون می پردازن (یعنی شناخت کافی از مبانی نظری و ریشه های فکری دو طرف)
  ثانیا شناخت مناسب و کافی از موضوع مورد بحث

  تا اینجای کار به نظرم هیچ کدوم از دوستان منظور و هدف بحثم رو متوجه نشدن. به دلیل دو مورد ذکر شده ی بالا…
  و از این بابت مطمئنم… چون حتی برادرم هم تا همین دیروز متوجه نبود و فقط ۱۰ دقیقه به صورت رو در رو چکیده ای از اهداف و مبانی فکریم رو براش توضیح دادم و متوجه شد که برداشت اشتباهی از نوشته هام داشت…! مثل بسیاری از دوستان…

  بحث ارتباط سازندگان اهرام رو با موجودات فراحسی فراموش کنین.

  چون بارها گفتم که این نظر قطعی من نیست.
  بارها گفتم که در تکمیل این مقاله یه نظریه براتون آوردم که خودم اسنادش رو دیدم و خوندم و شنیدم و درموردش با یکی از بازیگران فیلم (ملک سلیمان) که خوش هم از افراد محقق در این زمینه بود به صورت رو در رو صحبت کردم. اصلا بهتره بگم که با این بازیگر ارتباط خانوادگی عمیقی داریم و حدود ۲۰ سال از آشناییمون میگذره.
  چون این افراد برای تهیه اسناد و اطلاعات از زندگی حضرت سلیمان و ارتباط او با موجودات فراحسی برای تولید فیلم (ملک سلیمان) تحقیق و مطالعه ی زیادی کرده بودند.
  به هر حال کلا این موضوع رو فراموش کنین. چون خیلی وقته بحث ما مربوط به چیز دیگری شده…

  بهترین جمع بندی من اینه که اولا باید در مورد بحث اصلی (پیوند علم و عرفان) باید ابتدا علم و عرفان رو به معنای واقعی کلمه شناخت، سپس بین اونها پیوند ایجاد کرد. پیوندی بدون تعصب…

  که تا اینجای کار من متوجه شدم که دوستان شناخت کافی و لازم و منطقی از این موضوع ندارن.

  ثانیا نباید تاریخ علم و اتفاقاتی که در زمینه ی فیزیک و متافیزیک در طول تاریخ رخ داد رو تنها به اروپا نسبت بدیم. تمام شخصیت های علمی که علی ازشون نام برد و تمام اتفاقات و برداشت هایی که از این تاریخ داشت به اروپا مربوط میشد.
  قبلا هم گفته بودم تاریخ علم و بحث فیزیک و متا فیزیک تنها در اروپا نیست.

  ثالثا، مطمئنم که هیچ کدوم از دوستان از مبانی فکری و اهداف من اطلاعی ندارن و برداشت هایی اشتباه از حرفام کرده بودند. نمونه اش برادرم…

  به هر حال در این مورد باید رودررو صحبت کرد دوستان خوب من…
  ***********************************************************

  (بعد از این همه سال به این نتیجه رسیدم که خداوند تاس نمی اندازد… انیشتین) Question

  (جمله ذرات عالم در نهان / با تو میگویند روزان و شبان
  ما صمیعیم و بصیریم و هُشیم / با همه نامحرمان ما خامُشیم… مولانا) Question

  (ای در میان جانم و جان از تو بی خبر / از تو جهان پر است و جهان از تو بی خبر… عطار) Question

  ( اگر حشر با عالَم خیال این قدر لذیذ است، حشر با عالَم عقل چه خواهد بود… استاد حسن زاده ی آملی) Question

  ( والسّماءَ بَـنَـینها بِاَبیـدٍ و انّا لَموسِعون… و فضا و آسمان را با نیروی ویژه بنا کردیم، و این ما هستیم که پیوسته آن را گسترش می دهیم… قرآن کریم، سوره ی ذاریات، آیه ی ۴۷ ) Question

  عزیزان رو با کتاب هایی به نام اندیشه های کوانتومی مولانا – رازها ورمزهای کیهان – فیزیک و متافیزیک که همگی نوشته ی دکتر محسن فرشاد هستن آشنا میکنم. خواندن این کتاب ها رو از دست ندین.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 26. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  امیدوارم ی روز به یک سطح منطقی از آگاهی برسیم هممون، ی روزی،
  آگاهی از وضعیت کلی کیهان، تو دوره ای که زنده ایم، ای کاش علم تو دوره ای که ما زندگی میکنیم مرز های ناشناخته کیهان رو بشناسه و به فکر سرعت بالاتر از نور باشه.

  الان مولانا و اساتید عزیز کمکی بهمون نمیکنم

  علم لامصب هم که تو ژاپن، روسیه ، اروپا و آمریکا داره تولید میشه،

  الان والا ،، حس من اینه، که اگر بشینم مجموعه مقالات تاریخ علم استاد حیدر زاده رو بخونم که شاید بتونم بخش کوچیکی ازین اینده روشن باشم.. Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 7 votes)
 27. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  علیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی باز هم منظورمو نگرفتی…

  کدوم عقل صحیح قبول میکنه فقط علم رو در اشعار مولانا و از این دست جستوجو کنیم؟؟!!!!!!!

  اگه دقت کرده باشی سخنی از انیشتین، مولانا، عطار، استاد حسن زاده ی آملی و از همه مهمتر قرآن گذاشتم… امیدوار بودم یه خورده گرفته باشی چی میگم ولی مثل همیشه…

  این همون پیوند منطقی بین علم و عرفانه… اگه انیشتین اعتقاد به قدرتی به نام خدا نداشت این حرفو نمیزد که قرآن در ۱۴۰۰ سال پیش و عطار و مولانا در ۷۰۰ سال پیش و اشخاصی مثل استاد حسن زاده در عصر کنونی به زبون آوردن.

  در آیات قرآن هم علم نهفته هم معرفت. در واقع پیوند علم و عرفان رو باید از کتب الهی یاد بگیریم.

  باز هم که داریم اینجا بحث میکنیم…. Silly

  علی هم به خودم و هم به تو میگم تفکر در هستی و کائنات بدون معرفت راه به جایی نمی بره…

  قرآن هم سخن از علم زده و هم معرفت و هم پیوند بین این دو…

  خیلی از گفته های قرآن که مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش میشه رو علم امروز ثابت کرده…

  راستی مثل اینکه یادت رفته قرار بود بهم خبر بدی..؟؟؟؟ Razz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 5 votes)
 28. صمد - Rank : تازه وارد

  بقول یه دوستی که می گت یه عده هستند ، میخوان دوره طلایی رو فراموش کنن ، دوره طلایی دوره ای بود که کل علم دنیا کلیدش تنها در دست ایرانیان بود ، دوره ای که اروپایی ها دست به کارهایی می زدند که عرب جاهلی انجام نمیداد ، دوره ای که در تمامی کتاب ها عامل تجدد اروپایی و … بحساب میاد و میخوان یجوری فراموش بشه ، جالب اینجاست دوره ای بود که ایرانیان تو اوج عرفان بودن Evil Grin ، ROTFL ROTFL مسلمان بودند ، همه هم تقریبااین دانشمندان رو میشناسن ، کتابهای دانشمندان ما ترجمه میشد و به اروپا و … برده میشد ، شاگردانشون از کشور های مختلف بودند ، درست همین حالتی که الان عکسش داره رخ میده ، و ما نقص علمی خودمونو به چنگ زدن به عرفان میدونیم ، این نادرسته ، اصلا توصیفتون از عرفان چیه ؟ از نقص علم بدون دین و به قول شما {{عرفان}} همین بس که بشر بعد از ۲ میلیون سال زندگی روی کره خاکی ، نمیدونه کجای جهان واقع شده ؟ اصلا ورای جهان ما چه وجود داره ؟ وهزاران سوال بی جواب دیگه . موفق باشید
  ببخشیداگر سوء تفاهمی بوجود اومده

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 29. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  سجاد، حالا ما حضورا حرف میزنیم

  آقای صمد عزیز
  چرا، دوره طلایی ایرانیان، کمکی به این که انسان جایگاهش رو بشناسه نکرد؟

  اصلا بحث این نیست که علم کجاست، علم که کشور نداره،
  هدف هم اینه که به هر روشی که میتونین “علم” تولید کنین و روش علمی داشته باشین،
  روش علمی رو اول راهنمایی به دانش آموزان یاد میدن، مطالعه، آزمایش ، بررسی داده ها، نتیجه گیری بر مبنای داده ها

  باید عرض کنم انسان امروز میدونه جایگاهش تو کیهان کجاست و سوالش الان جزئیات این کیهان و احتمال وجود کیهان های دیگر هست..

  عرفان ، هر نگاه متافیزیکی ، برای انسان ها با ارزشه، اما علم نیست.. و برای جلو بردن بشریت ، باید دانشمند بود ، باید کار علمی کرد،

  تفکرات یک انسان، هرگز قابل توضیح کامل برای دیگران نیست، پس فقط برای خود اون شخص قابل احترامه ، مگر اینکه به زبان ریاضی و فیزیک بیان بشه، که بشه بهش استناد علمی کرد و آزمایشش کرد، ،

  به نظرم عرضم منطقیه، ، ، تعریف علم اینه!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 30. علی دلدار - Rank : تازه وارد

  سلام به همه،این بحث خیلی جالبه و من همیشه طرفدار بحث در این مورد هستم،
  به نظر من دین پاسخیه به سوالاتی که علم نمیتونه اونا رو جواب بده و توجیه کنه،در مورد اهرام و صورت های فلکی هم همینطوره،علم به مدرک نیاز داره،علم به چیزی نیاز داره که بتونه ببینه،لمس کنه و آزمایش کنه،به نظر من اگه نمیشه چیزی رو دید باید از آثاری که از خودش به جا میذاره به وجودش پی برد،اگه اجنه هم در ساخت اهرام دست داشتند،علم برای اثباتش به مدرک نیاز داره،به نظر من معما ساخته شدن اهرام نیست چون انسان میتونسته اونو بسازه،برده ها ۲۱ سال صرف این کار کردند،اما محل قرار گرفتن اهرام و نسبت ها پرسش اصلیه که علم فعلا قادر به پاسخ گویی به آن نیست و ماوراطبیعه وارد کار میشه و اجنه رو پاسخ قرار میده،من خودم به عنوان یک شخص کنجکاو میپرسم که طبق گفته شما که در اون زمان به نجوم خیلی اهمیت داده میشده،امکان نداره که این محاسبات هم توسط انسان های اون زمان انجام شده باشه؟
  به نظر من مهندسی بنا ها در اون زمان خیلی با نظم و هوش زیاد انجام میشده،فکر میکنم امکان داشته باشه که این بنا ها ساخته دست بشر باشه..،
  البته من اطلاعات زیادی از مهندسی و تاریخ ندارم اما از صحبت های دوستان به این نتیجه رسیدم..، Grin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 31. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام

  من قبلا جمع بندی حرفامو گفتم. دوستان دوباره دارن پای بحث رو وسط میکشن. و در بین حرفاشون چیزهایی میگن که من در جمع بندی بهشون اشاره کردم و توضیحاتی دادم. ولی مثل اینکه حرفای منو نخوندن.

  من بیش از این ادامه نمیدم… دو کامنت قبلی من رو بخونین شاید متوجه جمع بندیم شده باشین…

  (علی راجع به عکسا گفته بودم قرار بود بهم خبر بدی… Thinking امیدوارم یادت نرهههههههههههههههههه…)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 32. پرهام - Rank : تازه وارد

  همین، فقط جای … چیز دیگه نوشته بود اما برای این که فکر میکنم برای داشتن خصوصیات فرد پشت اون میز لازم نیست اون صفت رو داشت، اون رو پاک کردم و … گذاشتم Smile

  http://www.astroupload.com/uploads/1374088997951.jpg

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 33. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام

  پرهام، تو هم مثل خیلی های دیگه اصلا متوجه منظور حرفام نیستی.

  که اگه بودی، این تصویر رو نمیذاشتی.

  خب معلوم بود که در جواب حرفای من این عکس رو گذاشتی.

  بیخیال، من اینو میذارم به حساب شیطنت هات… Wink

  باید منصف باشیم. باید چشمامون رو به روی حقایق باز کنیم. باید هم به عقل رجوع کرد هم به روح و دل.

  انسان دو بعدی، تنها با چنگ انداختن به یک بعد وجودی خودش نمیتونه به معنای واقعی کلمه پیشرفت کنه.
  نه با علم بدون عرفان و نه با عرفان بدون علم نمیتونه حقیقت هستی و کائنات و از همه مهمتر، حقیقت وجود خودش رو درک کنه.

  من ادعای علم یا عرفان ندارم، فقط یه چیز خیلی مهم در وجود خودم دارم و اون انصافه که هیچ وقت چشمام رو به روی حقایق نمیبندم.
  چه اون حقیقت به نفعم باشه چه به زیانم…

  هم به قرآن و کتاب هایی از این دست رجوع میکنم هم به اکتشافات و پیشرفت های علمی.
  متاسفانه جوونای نسل ما این چنین نیستن…

  هنوز ما انسان ها راه بسیار درازی رو در پیش داریم…

  انسانی که فاصله های ۱۳ میلیارد سال نوری رو طی کرد ولی در درک این آیه از قرآن «نحن اقرب الیه من حبل الورید» عاجز موند…

  قرآن و کتاب هایی از این دست تنها بعد علمی یا تنها بعد عرفانی ندارن. هم به علم توجه دارن و هم به عرفان و هم به پیوند بین این دو…

  علم بدون عرفان و درک نکردن حقیقت وجود انسان و هستی، چنگیز، تیمور، هیتلر، صدام و از این دست رو به دنیا معرفی میکنه.
  و عرفان بدون علم، مرتاضان و خرافه پرستان و ساده اندیشان رو به دنیا معرفی میکنه…

  کمی باید اندیشید…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
  • مهرداد - Rank : تازه وارد

   دوست عزیز وقتی کسی متوجه منظور شما نیست لابد مشکل از نحوه ی بیان شماست نه فهم ما Smirk

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -2 (from 2 votes)
  • مهرداد - Rank : تازه وارد

   به اعتقاد من چیزی که شما راجع بهش حرف میزنی همش با علم شاید الان نه اما در آینده ثابت میشه.هر چیزی تو این دنیا بر پایه علمه. این ارواحم که شما میگین خودش میتونه وجود علمو ثابت کنه شاید اونا توی جهانی دیگه هستن که اصلا فیزیکش با ما متفاوت باشه یه چیز غیر ملموس باشه.اینا همه الان توی فیزیک به عنوان جهان های غیرممکن داره بررسی میشه.در کل میخوام بگم که عرفانی که شما ازش حرف میزنین و طیرالعرض معراج پیامبر و… همش اساس علمی داره. شما نمیتونین علم و عرفان رو در عرض هم قرار بدید که با هم در ارتباطن بلکه عرفان قسمت ناشناخته علمه.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -2 (from 2 votes)
 34. estardast - Rank : فعال

  سلام…
  راستش وقتی بحث به سمت رابطه بین عرفان و علم و دین و مذهب و … کشیده شد ، و از موضوع اصلی فرسنگ ها فاصله گرفت .. دیگه نخواستم نظر بدم…

  هرکدوم از دوستانی که نظرشون رو گذاشتند به نظرشون ایمان و اعتقاد دارند …پس این همه دلیل و برهان برای رد نظر همدیگه فکر کنم فایده ای نداشته باشه ، دنباله ایی به سمت بی نهایت میشه !

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 7 votes)
 35. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام

  من هم در چند کامنت قبلی اشاره کردم که بحث ما خیلی وقته عوض شده…

  ولی خانم تقوایی، من و علی هروقت همدیگه رو میبینیم در موردش صحبت میکنیم. پنج شنبه هم با توجه به وقت اندکی که داشتیم کمی صحبت کردیم.

  من با بحث نوشتاری موافق نیستم، ولی تبادل نظر و مناظره به صورت رو در رو خیلی در تفکر و اندیشیدن کمک میکنه.
  اگه اطلاعاتی رو که انسان در ذهن و فکر خودش ذخیره کرده، به بیان و گفتار نکشونه (ما معمارها باید خط بکشیم..!!) و انرژی تفکر و اطلاعات رو از ذهن خودش به بیرون منتشر نکنه، یا به اصطلاح خالی نکنه، این منجر به یک انفجار انرژی در ذهن و اختلال در اندیشیدن میشه…

  فرمودید این همه دلیل و برهان برای رد نظر همدیگه فایده ای نداره، خب آیا بحث نکردن، به باز شدن درهای جدید تفکر به روی انسان کمک میکنه؟؟

  البته باید اطلاعات درستی از موضوع مورد بحث داشت، سپس در رابطه با اون اظهار نظر کرد. ولی متاسفانه برخی از دوستان یا متوجه منظور من نبودند، و یا اطلاعات اشتباهی در مورد موضوع مورد بحث داشتند. که باید برای درک درستش وقت بذارن و اطلاعات خودشون رو کامل کنن.

  این دقیقا همون هدف اصلی هر بحث و مناظره است که منجر به کاوش و باز شدن درهای جدید تفکر به روی انسان میشه…

  کمی راحت تر به این موضوع نگاه کنید.

  البته باز هم میگم که بحث به صورت نوشتاری کار منطقی و درستی نیست و در چند کامنت قبلی اشاره کرده بودم که بیش از این بحث نوشتاری رو ادامه ندیم.

  موفق باشید

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 5 votes)
 36. صمد - Rank : تازه وارد

  سلام مجدد – چقدر جالب گفتید ، اتفاقا اولین دیدی که بشر به ریاضیات ، هندسه و محاسبات و شناخت اطاف محیط زندگی ، شناخت سیارتا ، اهله ما و جهان خارج از زمین و……….. که همگی متعلق به شناخت جهان در اون زمان بود ، توسط ایرانیان مسلمان صورت گرفته که الان من و شما با این همه ادعا نمیتونیم ، محاسبات و روش هایی رو که در زمان خودش بی نظیر بوده استفاده کنیم ، همگی در اون دوره رخ داده ، این علم زایی که الان می بینید ، ابتدای امر توسط ایرانیان مسلمان رقم خورده ، می خواهید اینو کتمان کنید ؟ شناخت جهان اطراف پایه اش از زیر قلم های طوسی ها و … بیرون اومده ، شما کتاب التفهیم بیرونی رو بخونید ، واقعا این اطلاعات سرشار و بی همتا در اون عصر که اروپایی ها در وحشیگری بودند قابل چشم پوشی نیست ، کاری کردند با ما که فراموش کنیم ، شما کتاب صور الکواکب رو بخونید ، درسته که بععضی از اطلاعاتشون منسوخ شده که ، این خاصیت علمه ، همین خواجه طوسی یکی از مذهبی ترین افراد روزگار بودند ، باید این دانشمندان خودمونو بشناسیم ، بعد بیایم درموردش نظر بدیم . البته فقط اینها نیستند ، بیشمارند ، و من به شما پیشنهاد میکنم کتاب التفهیم بیرونی رو مطالعه کنید واقعا بی نظیره . من منظورم کشور خواستی نبود ، منظورم این بوده که در اون عصر همه این عزیزان مسلمان بودند و بسیار معتقد و با انگیزه های دینی به کشف علم پرداختند ، این مباحتی ککه شما مطرح می کنید ، جز مباحث آنالیز شده دوره رنسانسه ، خیلی قدیمی ، همشون هم به بمبست خوردند ، در مورد حزب sicientific یه مطالعه داشته باشید ، بد نیست ، ادله این دوستان تقریبا مشابه با توضیحات شماست و نقوص گفتار اینها شکستشون بسیار بارزه – پیام آخر : این راه ( جدایی دین از علم ) که در می نوردید بمبست است ، پایانش مجهولات علمی است. آقای پرهام ، این تصویری که قرار دادید ، نشون دهنده ی عدم آگاهی از بحث دین و علم است ، این تصویر که من قرار میدم شاید شما رو به فکر فرو ببره ، تا تبعیت کورکورانه از یک سری موضوعاتی که بدون علم ندارید باشه ، تا حداقل کمی قدر دانشمندان قدیمی خودتون را بدونید که مادران پیشرفت علم در دنیا هستند ، تا دیگر تبعیت کورکورانه نکنید ، تا بدانید چگونه آلت دست یک عده کثیر قرار گرفتید : موفق باشید
  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lunar_eclipse_al-Biruni.jpg?uselang=fa

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 37. پرهام - Rank : تازه وارد

  صمد آقا من فقط خواستم با اون عکس تصویری از کسانی رو نشون بدم که چشمشون رو به روی همه چیز به جز مذهب بسته اند و منکر کار های فوق العاده دانشمندان مسلمان گذشتمون نیستم Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
  • مهرداد - Rank : تازه وارد

   ما راهمونو گم کردیم و اروپایی ها با بررسی اسناد دانشمندان قدیم ما از ما سبقت گرفتن.و الان کاری جز تطابق کشفیات اروپی ها با قران نداریم.در حالی که در گذشته این قران بوده که دانشمندامونو به کشفیاتشون میرسونده و الان هم بیشتر از خودمون اروپایی ها با بررسیش دارن به علم میرسن.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 38. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  در جواب آقای صمد باید عرض کنم که ،

  حتی اگر ایرانیان مسلمان تا ثریا رفته اند، دمشان گرم

  امروز داریم چه کار میکنیم؟

  گذشته چه اهمیتی دارد؟

  علم برای یک کشور نیست، من از دکتر مبشر، آیرین شیوایی ، فیروز نادری ، بابک فردوسی و دارا صباحی حرف میزنم،

  که امروز دارن در حد جهانی کار میکنن، مثل همون ابوریحان و ابن سینا ، و در حد علم امروز ،

  این عزیزان هم ایدئولوژی ای همگام با ایدئولوژی شما ندارند، متاسفانه

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 39. صمد - Rank : تازه وارد

  ببین دوست من ، بنده میخواستم به شما نشان بدم که تفکری که نسبت به علم محوری دارید چندان کارساز و درست نیست و همنطور که آقای زلیکانی گفتند شما هیچ توجهی به این مباحث نمی کنید ، امروز داریم چه میکنیم ؟ سوال جالبی ، امروز نشستیم درباره مسائل حاشیه ای علم ، جدایی دین از علم که اروپاییان در دوران رنسانس با اون درگیر بودن صحبت می مکنیم ،نشستیم منتظر خبر کشف جدید ، نمونه کامل سایت زیبای شما ، برای اینکه یه عده نشستند و با اینجور مسائل دین و …. ذهنشون رو پر کردند و شخصا به این اثبات رسیدند که اینجوری نمیشه پیشرفت کرد. بنده از اول میدونستم که شما به اینجا خواهی رسید و نقص علمی رو مثل همیشه به دین ربط می دهید ، شما از اعتقادات درونی افراد مطلع نیستید ، و نمیدونید که کی به چی معتقد هست یا نه ؟ شما همگامی دین و علم روچه میدونید ؟ واقعا انقدر ساده به این موضوع نگاه می کنید ، که تصاویر ناجوانمردونه قرار میدید ، به نظر شما منظور ما از عدم جدایی این بوده که بریم تو کتاب مقدس دنبال مطالب علمی بگردیم ، نه جناب احمدی ، حرف شما آقای پرهام تنها از ناتوانی و ضعف علمی جامعه است و مغروضانه است ، و بی خودوبی انگشت اتهام رو بسمت دین و مذهب می برید ، علم زیباست ، و اعتقادات قلبی مکمل اون هستند ، اینکه اگر به مجهول علمی رسیدید ، تباه نشید ،نا امید نشید ،من یه سری از فعالیت های دانشمندان قدیم رو گفتم ، میخواستم براتون این نگاه رو بوجود بیارم ، که همیشه در ضعف علمی نبودیم ، می تونیم راه پیشینیان خودمون رو دنبال کنیم ( با وجود عرفان ) جلو بریم ، بدبختی ایناست که شما اونهارو هم نمیشناسید . Laugh در ذهن شما جز کلام متجددین ، کلمه دیگه ای رو نمی پذیره ، همین

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 40. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام به همه ی دوستان

  خواهشا از زبان دیگری سخن نگین..!!!

  آقا صمد، شما نباید در بیان صحبت هاتون از زبان من یا دوست دیگه ای حرف بزنید.

  و نباید حرف و نظر خودتون رو به من نسبت میدادین..!

  اینطور نیست که همه ی حرف شما حرف من، همه ی حرف پرهام حرف علی، همه ی حرف من حرف شما، همه ی حرف علی حرف پرهامه..!!!!!

  امیدوارم به این نکات توجه کنید…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
  • صمد - Rank : تازه وارد

   آقای زلیکانی بنده از زبان شما سخن نگفتم ، اتفاقا یک جمله از حرفتون رو تایید کردم ، اگر هم دوست ندارید ، چشم ، Shut Mouth شما درست می گید ، من اشتباه می گم. Cry اتفاقا بنده در بسیاری از مسائل مطرح شده با شخص شما در تعارض هستم ، و اصلا نظرات بنده با نظرات شما همسو نیست ، و خواهش می کنم نخواهید با این جدایی مباحث نظرتون رو مثبت تر جلوه بدید ، این درست نیست دوست من…میتونیم مستقیما صحبت کنیم. موفقیت شما را آرزومندم Blush

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 4 votes)
 41. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  آقای صمد..

  حدس میزنم بحث رو کامل مطالعه نفرمودین، بنده هرگز عرض نکردم که منظور از عدم جدایی علم و دین اینه که صرفا بریم توی کتابای دینی، این عکسی بود که پرهام لینک داد،

  منظور بنده این بود که وقتی یک جا علم کم میاره، بشینیم کاملش کنیم، نیایم بیخود و بی جهت به دین ربطش بدیم،

  اعتقادات ، دین ، مذهب، یک مبحث کامل و جداگانه ایه، که به نظر من برای هر شخص جدا تعریف میشه،

  این که یک رویداد در سطح کیهان ، در سطح کره زمین ، در سطح یک شهر رو وقتی به شکل ساده قابل توجیح نیست، به طور ساده میشه به مسائل متافیزیکی ربطش داد، کاملا خلاف علمه،

  مفهوم علم اینه… نمیدونم چطور تونستین از لابلای کامنت های من چنین برداشتی بکنین، بهرحال نظرتون محترمه

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 42. Ali Ahmadi - Rank : بسیار فعال

  و در ادامه، باید عرض کنم در رابطه با حجم مطالعات افراد ، زود قضاوت نکنین، یک پیشنهاد برادرانه، Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 43. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلامی دوباره به دوستان…

  آقای صمد، مشکلی نیست که شما در بسیاری مسائل مطرح شده با شخص من در تعارض هستید،

  مشکل اینجاست که شما از جریان بحث به طور کامل مطلع نیستید. و در بسیاری از موارد، صحبت هاتون از چهارچوب اصلی خارج میشه. و باید اضافه کنم که متاسفانه گاهی به تندی پاسخ دوستان رو میدین.

  بارها گفتم که اول باید دید دو طرف در چه مقام و از چه دیدگاهی دارن به بیان نظراتشون می پردازن (یعنی شناخت کافی از مبانی نظری و ریشه های فکری دو طرف)
  ثانیا شناخت مناسب و کافی از موضوع مورد بحث.

  خواهشا دیگه به این شکل ادامه ندیم که امکان داره کار به جاهای باریک کشیده بشه.

  به قول حافظ : نه عمر خضر بمانَد نه مُلک اسکندر / نزاع بر سر دنیای دون مکن، درویش…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
  • باشگاه نجوم ساری - Rank : بسیار فعال

   با سلام . من فکر میکنم بهتره همه دوستان یک جا بنشینند تا این مشکل اختلاف نظر رو با بحث حضوری و رودرو پی بگیرند . البته یک کارشناس اهرام مصر و یک کارشناس مسائل خاورمیانه هم حضورش ضروریه

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 6 votes)
 44. estardast - Rank : فعال

  من با باشگاه نجوم ساری کاملا موافقم… Heh
  اصلا رئیس جمهور مصر هم که داره واسه مراسم تحلیف میاد ایران ،ایشون هم میتونن حضور داشته باشند Wink

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 45. فرشته - Rank : تازه وارد

  با سلام خدمت تمام عزیزانی که نظر دادن ، سخن کوتاه من مدتهاست که نجوم میخونم البته رشته من معماریه ، ولی عاشق قوانین فیزیک و نجوم هستم و تا حدودی کتابهای آقای استفان هاو کینگ رو خوندم ، توصیه میکنم کتابهای تماسهای یزدانی ، پایان روزها و کتاب گمشده انکی (نوشته زکریا سجین )که البته ترجمه خوبی هم نشده رو بخونید این کتابها در ایران ممنوعه و از نت میتونین سرچ کنید،خلاصه به نظر من نیروی مافوق بشری در ساخت اینگونه بناهای تاریخی دست داشته اند که میشه اشاره به فرازمینی ها کرد چون حتی اگر جهش ژنی هم در بشر داشته باشیم باز نمیتوان به پیدایش قوانین نجوم در ان زمان اشاره کرد

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
  • سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

   سلام فرشته خانم
   حالا چرا اینقدر دیر وارد این بحث شدین…؟؟!! اون موقع که ما گرم بحث بودیم باید میومدین..! Razz

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 4 votes)
  • مهرداد - Rank : تازه وارد

   نظریه های آقای هاوکینک بیشتر جنبه ی خرافی داره و بیشتر واسه ی اسم در کردنه که یکی یکی دارن رد میشن.اگه آقای فرد هویل رو میشناسین ایشون هم همچین آدمی بودن که برا قانع کردن دیگران و رد بیگ بنگ گفت که ماده ی جایی داره به وجود میاد یا هیدروژن از اولش وجود داشته! و هیچ وقتم بیگ بنگ رو نپذیرفت.و فقط طمع شهرت و معروف شدن به عنوان یک دانشمند رو داشت.و کاملا بی منطق بود و جهان تصادفی رو بیشتر از جهانی برپایه علم قبول داشت. همینطور آقای هاوکینگ که گفتن پیام واسه فضایی ها نفرستین بهمون حمله میکنن! Grin

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -3 (from 3 votes)
 46. estardast - Rank : فعال

  چه خوب که این مقاله جز محبوب ترین ها شد Smile
  باعث بسی افتخار است برای من Mean

  به زودی منتظر اهرام مصر و مقاله شماره ۲ اون باشید که بازهم همه چی رو به چالش میکشونه Wink

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 47. سجاد زلیکانی - Rank : بسیار فعال

  سلام
  من هم خیلی خوشحالم که عامل اصلیش من بودم..!!! Grin Wink ROTFL

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 5 votes)
 48. شیوا - Rank : تازه وارد

  واقعا عالی بود خیلی بدردم خورد ممنون Blush

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 49. هیچ - Rank : تازه وارد

  با درود به اهل دانش

  دوست ندارم به همین راحتی اطلاعاتی به دیگران بدم که بعدن ازش سو استفاد بشه . اما چیزهایی رو میگم که ذهنتون بازتر بشه تا انقدر مثل انسانهای غار نشین فکر نکنید.

  در واقع قبل از فرعونها اهرام توسط موجودات بر تر (دو رگه های باستانی) یا به قول امروزیها فرا زمینیها ساخته شده
  و فرعونها فقط در ان نقاشی به جا گذاشنه اند تا امروزه مردمان عادی باور کنند که انها هم جزو خدایان بوده اند
  فرعونها فقط توانایی ساخت هرمهای بسیار بسیار کوچک را داشتند وهیچگاه اسم خود را بر اهرام بزرگ نگذاشتند

  ما به زمین دور افتاده تبعید شدیم تا انها از ……..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 50. کلاغ سیاه - Rank : بسیار فعال

  تا انها از…؟!!!ادامه بدید Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 51. بیتا حقیقی - Rank : تازه وارد

  واقعا ناراحت شدم که چرا این قدر دیر وارد گفت و گو شدم Frown بحث و گفت وگو ی خیییییییلی جالبی بود …. Wink
  داشتم نظر هارو میخوندم گفتم نامردی نظر نزارم !!!
  امید وارم همون جوری که دوست عزیزمون (استاردست)گفت اهرام مصر مطلب دومش بیاد اون موقع اگه بحثی راه افتاد منم میام تو گفت و گو ها……….. Smile Wink
  ممنون از کسی که مطلب رو نوشت و همه اونایی که کامنت گذاشتن… Big Smile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 52. کلاغ سیاه - Rank : بسیار فعال

  ماشاالله اینقد این پست شلوغه من نمیدونم از کجا شروع کنم! Grin هنوز این مطلبو مطالعه نکردم که بخوام چیزی بگم .ولی دوست دارم از این اجسام رازالود سر در بیارم.با نظرهاتون مجذوب این پست شدم.باید بخونمش! Wink

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 53. سیما - Rank : تازه وارد

  سلام به همه دوستان بحث بسیار جالبی است اما باعث شد برای من چند سوال شاید عجیب و غریب پیش بی آید ۱- آیا منظور از اجنه همان است که غربی ها به آن موجودات فرازمینی (فظائی ها) می گویند؟ ۲-آیا در سازه های باستانی پیامی برای آیندگان نهفته است؟ ۳- آیا تشابه سازه های کهن در جا های دیگر زمین (از نظر شکل استرونومی) تصادفی است؟ ۴-۵-…۶-…۷-…؟؟؟؟؟؟

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 54. سلام، آقا مجتبی ممنون بابت مطلب عالی که گذاشتی
  خوندنش واقعا آدم رو جذب می کرد

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: