تازه‌ترین اخبار باشگاه

ابرنواختر

ستارگانی که جرم کم یا متوسط دارند مراحل نهایی زندگی خود را به صورت غولهای سرخ به آرامی سپری می کنند، اما ستارگان بسیار پر جرم تر از خورشید به طریقی ظاهرا عجیب می میرند، و به اجسامی با ویژگی های باور نکردنی تبدیل می شوند.

ابرنواختر ذات‌الکرسی

ابرنواختر ذات‌الکرسی

انهدام انفجاری ستاره به آنچه ابرنواختر نامیده می شود می انجامد (که بسیار نورانی تر ازابرنواختر است)، و باقیمانده ستاره را به صورت اجسامی مانند تپ اختر (پالسار) یا ستاره نوترونی یا شاه سیاه چاله بر جای می گذارد.

هنگامی که آتش ابرنواختر بر می فروزد، نورانیت ستاره به طور اعجاب آوری افزایش می یابد، که بسیار بیش نر از افزایش نورانیت در مورد نواختران است. در حالی که نواختر حداکثر به درخشندگی ای می رسد که آن را به یکی از نورانی ترین ستارگان کهکشان بدل می کند، ابرنواختر به چنان نورانیتی دست می یابد که با مجموع نورانی ترین های تمام ستارگان یک کهکشان برابری می کند. نورانیترین ابرنواختران مشاهده شده در کهکشان های دیگر، گاه چندین بار نورانی تر از کل کهکشان بوده اند. درخشندگی کل یک ابرنواختر تا مقادیری حدود یک میلیارد برابر نورانیت خورشید می رسد.

منبع: کتاب ساختار ستارگان و کهکشان ها
نوشته: پاول هاج
ترجمه: توفیق حیدرزاده

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
ابرنواختر, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: