تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت دوم)

آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت دوم)

در قسمت قبل به این نتیجه رسیدیم که الکترون موج است. اما جنس این موج چیست؟ در آزمایش دو شکافی که از نور استفاده شد می دانیم جنس نور موج الکترومغناطیسی است. اما وقتی الکترون موج شد، جنس این موج چیست؟

ماکس بورن

ماکس بورن

ماکس بورن با این تعبیر هوشمندانه که جنس این موج از نوع موج احتمال است، جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۵۴میلادی از آن خود کرد (اروین شرودینگر فرمولبندی ریاضی تابع موج را انجام داد و به همراه پل دیراک برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۳۳شد).

در توضیح تعبیر احتمالی موج الکترون (چون الکترون ماده است، به موج احتمال موج ماده نیز می گویند.)با توجه به شکل (۲) و با کمی تامل می توان دریافت که بیشترین تعداد الکترون ها در مرکز صفحه مقابل دو شکاف قرار دارند و هرچه بسمت اطراف صفحه برویم از تعداد الکترون ها کاسته می شود.

 شکل (2)

شکل (۲)

بعبارتی مرکز صفحه  بیشترین احتمال رسیدن الکترون ها را دارد و هرچه از مرکز دورتر شویم به احتمال کمتری الکترونی آنجا حضور خواهد داشت. حال تمامی بدن ما از الکترون و پروتن و نوترن تشکیل شده که هرکدام دارای موج احتمال هستند. که بر هم نهی همه آنها موج احتمال بدن ما را می سازند. یعنی ما صدرصد در جایی که هستیم حضور نداریم. به احتمالی در ۱۰۰۰ کیلومتر آنطرف تر یا به احتمالی در آنطرف کهکشان هم حضور داریم.

 شکل (3)

شکل (۳)

همچنین اشکال مربوط به اوربیتال های اتمی ومولکولی همگی نتایج محاسبات موج احتمال الکترون ها هستند, شکل(۳). اما عجیبترین قسمت آزمایش وقتی رخ می دهد که با توجه به شکل(۴) بجای اینکه الکترون ها همزمان بسمت دو شکاف پرتاب شوند، تک تک پرتاب شوند. الگوی بدست آمده از پرتاب تک تک الکترون ها در تمامی آزمایش ها و با هربار تکرار دقیقا شبیه الگوی بدست آمده از پرتاب همزمان الکترون هاست.

 شکل (4)

شکل (۴)

حال سوالی که مطرح می شود این است که چگونه تک تک الکترون ها می دانستند که باید دقیقا پشت سر هم به کجا بروند تا الگوی نهایی یعنی لکه های روشن و تاریک را شکل دهند؟! آیا الکترون ها دارای هوش هستند؟ اگر دارای هوشند چرا این الگو را همیشه انتخاب می کنند؟ یا اینکه با توجه به اینکه آینده باید چنین الگویی شکل می گرفت هر الکترون می بایست در جایگاه خاصی قرار بگیرد تا در آینده به الگو خاص بیانجامد؟ یعنی از آینده محدودیت ها یا اجباری بر الکترون ها اعمال می شود تا به هدفی غایی دست یابند؟

در مقایسه با جهان ما، یعنی انسان ها سیارات و همه ساختارها مجبورند سیری را در پیش بگیرند تا به آینده ای خاص برسند. یعنی جهان مجبور به تشکیل آینده محتوم است؟! اما با دید موجی و احتمالاتی می توان آینده ای محتوم بدون جبر را تبیین کرد.

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 4.9/5 (14 votes cast)
آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت دوم), ۴٫۹ out of 5 based on 14 ratings

۲ نظر

 1. کلاغ سیاه - Rank : بسیار فعال

  واقعا جالب بود ! Yes

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 2. حمیدرضا - Rank : تازه وارد

  عالی….ممنون Wink

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: