تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت اول)

آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت اول)

همه ما هیچ شکی در اینکه گذشته بر آینده تاثیر می گذارد نداریم؛ چرا اینکه جایگاه اجتماعی، علمی و. . . کنونی ما ناشی ازاقدامات خود و یا اجدادمان و بطورکلی نسل بشر در گذشته است. به زبان فیزیکی، ما برای پدیده ای خاص فرمولبندی ریاضی آنرا می نویسیم و آینده پدیده را با جواب معادله پیشگویی می کنیم.

شکل (1)

شکل (۱)

مثلا با توجه به شکل (۱) اگر یک پرتابه را که دارای سرعت اولیه خاص است با زوایای مختلف پرتاب کنیم بردهای متفاوتی خواهد داشت. پس وضعیت آینده یک پرتابه به اینکه با چه زاویه ای در گذشته پرتاب می شود بستگی دارد؛ یعنی گذشته بر آینده تاثیر می گذارد. اما آیا آینده نیز بر گذشته تاثیر می گذارد؟ یعنی همه ما و جهان هستی محکوم به طی سلسله پدیده ها تا رسیدن به یک غایت نهایی هستیم؟ به عبارتی آیا جبر بر جهان ما حاکم است؟!!  

شکل (2)

شکل (۲)

برای پاسخ به این سوال از آزمایش دو شکاف یانگ آغاز می کنیم. برطبق این آزمایش اگر نور تک رنگی( نور تک رنگ، نوری است که دارای یک فرکانس باشد درحالی که نور سفید تمامی فرکانس های مرئی را در خود دارد.) به سمت دو شکاف تابیده شود بدلیل آنکه نور یک پدیده موجی است (البته در این آزمایش نور ذات موجی خود را به نمایش می گذارد.) در پشت دو شکاف و بر روی پرده لکه های روشن و تاریک ایجاد می شود که روشن ترین لکه بر روی عمود منصف دو شکاف بر روی پرده قرار دارد و هرچه از لکه مرکزی دورتر می شویم لکه های روشن کم رنگ و کم رنگتر می شوند (شکل(۲)).
شکل (3)

شکل (۳)

حال این آزمایش را برای الکترون که ذره است تکرار می کنیم.  بدین ترتیب که بجای نور تک رنگ دسته ای از الکترون ها را بسمت دو شکاف پرتاب می کنیم.  منطقا باید با توجه به شکل (۳) بر روی پرده و در مقابل دو شکاف تجمع الکترون ها را داشته باشیم.
شکل (4)

شکل (۴)

اما در کمال تعجب با توجه به شکل (۴) مشاهده می کنیم که بر روی پرده شکلی همانند آزمایش دو شکاف با استفاده از نور تک رنگ ایجاد شده است؛ یعنی لکه های روشن و تاریک با روشنترین لکه در مرکز, با قیاسی ساده می توان نتیجه گرفت: نور موج است و پس از عبور از دو شکاف لکه های روشن و تاریک بر روی پرده ایجاد می کند؛ الکترون ها پس از عبور از دو شکاف لکه های روشن و تاریک ایجاد کردند؛ پس الکترون هم باید موج باشد. . . 

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 4.6/5 (9 votes cast)
آیا آینده بر گذشته تاثیر می گذارد؟!!(قسمت اول), ۴٫۶ out of 5 based on 9 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: