تازه‌ترین اخبار باشگاه
خانه / مطالب نجومی / مطالب و مقالات نجومی / معرفی اجرام ماراتن مسیه قسمت چهارم

معرفی اجرام ماراتن مسیه قسمت چهارم

آمادگی ماراتن مسیه قسمت چهارم.

در این بخش از این مجموعه مطالب آموزشی به بررسی نقشه اجرام مسیه می پردازیم, همانگونه که در این نقشه پیداست  مهم ترین تجمع جرم ها میان صورت فلکی گیسو و سنبله صورت گرفته است, در متن قبلی به بررسی صورت فلکی دوشیزهb(سنبله) پرداختیم, دراینجا گیسو و اجرام مهم لیست شده در مسیه از این صورت فلکی را بررسی می کنیم.

اجرام مسیه

اجرام مسیه

۱)M85

m85

m85

 

کهکشان عدسی شکل با قدر ۱۰ در بعد ۱۲h 25.4min ومیل  +۱۸° ۱۱′با یک تلسکوپ ۲٫۴ اینچی به طور مجزا به شکل یک ابر بادامی دیده می شود.

۲)M88

m88

m88

 

کهکشان مارپیچی ایست با قدر ۱۰٫۴ در بعد ۱۲h 32.0min و میل +۱۴° ۲۵′ قرار دارد.این جرم با دوچشمی تنها به صورت نقطه ای ضعیف دیده می شود.

۳)M91

m91

m91

 

این کهکشان مارپیچی از نوع SBs میله ایست. قدر این کهکشان ۱۱ و بعدش ۱۲h 35.4min و میل آن +۱۴° ۳۰′ است. این مسیه از سخت ترین اجرام برای رصد می باشد که حتی با تلسکوپ ۴ اینچی تحت شرایط مناسب آسمان نیز تنها ناحیه مرکزی اش به شکل نقطه ای نورانی دیده می شود.

۴)M98

m98

m98

کهکشانی مارپیچی با قدر ۱۱ در بعد ۱۲h 13.8min و میل +۱۴° ۵۴′ قرار دارد که همانند M91 از مشکل ترین اجرام برای رصد است. این کهکشان با تلسکوپ های کوچک به صورت باریکه ای نوری دیده می شود.

۵)M99

m99

m99

 

کهکشان مارپیچی بدون میله با نام کهکشان فرفره ی کُما با قدر ۱۰٫۴ در این صورت فلکی جای گرفته است. بعد این جرم ۱۲h 18.8min و میل آن+۱۴° ۲۵′است.هرچند این کهکشان با دوچشمی هم به شکل نقطه ای روشن به وضوح دیده می شود اما با یک تلسکوپ ۴٫۷ اینچی هسته مرکزی آن به همراه غبارهایش قابل رصد هستند.

۶)M100

m100

m100

کهکشان مارپیچی ای دیگر با قدر ۱۰٫۱ در بعد ۱۲h 22.9min و میل +۱۵° ۴۹′ قرار دارد. این کهکشان شگفت انگیز با یک تلسکوپ ۲٫۵ اینچی با بازوهای مارپیچی اش قابل رصد است.

البته این صورت فلکی از لیست مسیه M53 و M64 را نیز دربر می گیرد.

VN:F [1.9.22_1171]
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
معرفی اجرام ماراتن مسیه قسمت چهارم, ۵٫۰ out of 5 based on 4 ratings

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای انتخاب آیکون کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy

با یک کلیک, سایت را

در گوگل محبوب کنید: